• اعتراض به خلافي خودرو

همه چیز درباره جریمه‌های اشتباهی !

نحوه اعتراض به جریمه رانندگی (1402)

5 شهریور 1402 14:34

اعتراض به جریمه در کجا رسیدگی میشود؟

سرهنگ شریفی، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس راهور تهران بزرگ، در مصاحبه خبری آذرماه 1401 خود، درباره اعتراض به جریمه خودرو گفت در مرکز اجرائیات و ستاد ترخیص پلیس راهنمایی و رانندگی، بخشی وجود دارد که به این موضوع رسیدگی می‌کنند. 

وی توضیح داد که برابر ماده 7 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، هیئت‌هایی برای رسیدگی به تخلفات وجود دارد که در این هیئت‌ها، اعتراض رانندگان شنیده و با در اختیار قرار دادن یک فرم اعتراض، ثبت می‌شود. این اعتراضات، به صورت دقیق بررسی شده و اگر اعتراض وارد باشد، برای قاضی ارسال می‌شود. راهنمایی و رانندگی راسا نمی‌تواند این تخلفات را حذف کند و حتماً یک نفر قاضی در این هیئت حضور دارد که بر اساس نظر راهنمایی و رانندگی و افسر کارشناس، آن را مورد بررسی قرار داده و حذف کند. 

سرهنگ شریفی افزود در خصوص حذف تخلفات، رانندگان این موضوع را بدانند که حتماً باید عدله لازم برای این کار به راهنمایی و رانندگی و قاضی مربوطه ارائه شود. شاید برخی از رانندگان به این موضوع اعتراض داشته باشند که پلاک آنان دستکاری شده باشد که در این مراکز با همکاران بنده با سامانه‌هایی که دارند این موضوع را کنترل دقیق کرده و اگر متوجه شوند که پلاک توسط شخص دیگری دستکاری شده است، تخلفات برای آنان حذف می‌شود و با فردی که آن تخلف را انجام داده (و جرم تلقی می‌شود)، تماس گرفته خواهد شد و به مرجع قضائی نیز معرفی می‌شود.

برای اعتراض به جریمه کجا برویم؟

اولین شرط جهت اعتراض به جریمه رانندگی، این است که نباید 60 روز از تاریخ ثبت جریمه گذشته باشد. اگر این شرط را دارید، جهت اعتراض به جریمه راهنمایی و رانندگی باید به یکی از دفاتر پلیس+10 یا به نزدیک‌ترین مرکز اجراییات پلیس راهور در سطح شهر مراجعه کنید.

مدارک لازم برای اعتراض به جریمه چیست؟

  • کارت و سند وسیله نقلیه
  • کارت شناسایی مالک وسیله نقلیه
  • حضور مالک (یا وکیل قانونی)
  • همچنین اگر شخص دیگری غیر از مالک، مرتکب تخلف شده، حضور وی نیز الزامی است.

بعد از ثبت درخواست و ارائه مدارک اعتراض‌ به خلافی خودرو، معمولا جوابیه اعتراض در کمتر از 24 ساعت، از طریق پیامک، به شما اطلاع رسانی می‌شود. در صورتیکه جوابیه پلیس راهور را قبول دارید، باید برای پرداخت جریمه اقدام کنید.

در صورت ناراضی بودن از جوابیه اعتراض چه کنیم؟

اما در صورتیکه جوابیه اعتراض به جریمه رانندگی، برای شما قانع کننده نبود و همچنان به اعتراض‌تان اصرار دارید، دوباره باید (به مرکز اجراییات یا یکی از دفاتر پلیس+10) مراجعه کنید تا این‌بار شما را به نزدیک‌ترین «واحد رسیدگی پلیس راهور» بفرستند.

در واحد رسیدگی به شکایات، باید در حضور یک نفر افسر کارشناس و یک نفر نماینده یا قاضی تخلفات، دلیل اعتراض‌ مجددتان را توضیح دهید. سپس قاضی، رای نهایی را اعلام می‌کند. توجه داشته باشید که:

1. صدور رای نهایی، ممکن است تا یک هفته نیز طول بکشد.
2. رای نهایی صادر شده توسط واحد رسیدگی، قطعی بوده و دیگر جای اعتراض ندارد.
3. اگر اعتراض‌تان، برای بار دوم رد شده باشد، حداکثر تا 20 روز پس از صدور رای نهایی، باید مبلغ جریمه‌ را پرداخت کنید. چراکه درغیراینصورت، مبلغ جریمه‌ دو برابر می‌شود.

آدرس و تلفن مراکز اعتراض به جریمه

لیست مراکز رسیدگی به اعتراضات جرایم رانندگی، مستقر در تهران که می‌توانید شکایت به جریمه خودرو را در آن مراکز پیگیری کنید، عبارتند از:

1. واحد رسیدگی در منطقه 8: اتوبان باقری (جنوب به شمال)، تقاطع رسالت - شماره تلفن مرکز: 77876676

2. واحد رسیدگی در منطقه 14: خیابان نبرد، میدان نبرد، انتهای خیابان شهید ابراهیم بیدی - شماره تلفن مرکز: 33057528

3. واحد رسیدگی در منطقه 16: خیابان بعثت، خیابان رجائی جنوبی، خیابان هلال احمر، مقابل سیلو - شماره تلفن مرکز: 55330307

4. واحد رسیدگی در منطقه 20: شهرری، خیابان استخر، روبروی فروشگاه شهروند - شماره تلفن مرکز: 55902110

5. واحد رسیدگی در منطقه 21: تهرانسر، انتهای بلوار یاس - شماره تلفن مرکز: 44538808

6. واحد رسیدگی در منطقه 22: همت غرب، آزادگان جنوب، شهرک گلستان، بلوار گلها، خیابان یاسمن جنوبی - شماره تلفن مرکز: 44736840

7. واحد رسیدگی در منطقه 28: انتهای بزرگراه امام علی، انتهای بلوار اوشان، روبروی بیمارستان 505 ارتش - شماره تلفن مرکز: 22195752

آدرس مرکز اجراییات پلیس تهران

مرکز اجراییات تهران بزرگ در «بزرگراه یادگار امام، خیابان حبیب اللهی شمال، جنب کلانتری ستارخان، مرکز خدمات ترافیکی» واقع شده است.


نکات مهم در پرداخت جرایم رانندگی

1. برای پرداخت جرایم راهنمایی و رانندگی، نیازی به تسویه حساب یکجا ندارید. بلکه می‌توانید هر کدام از جرایم را بصورت جداگانه و مورد به مورد، پرداخت کنید. جزییات بیشتر را در مقاله نحوه پرداخت اقساطی جریمه رانندگی بخوانید.

2. پلیس راهور، سقف مشخصی را برای جرایم رانندگی مشخص کرده است که در صورت عدم رعایت این سقف توسط رانندگان، خودرو توقیف شده و به پارکینگ پلیس منتقل می‌گردد. در مقاله سقف جریمه برای توقیف خودرو توضیحات بیشتری درباره این موضوع داده‌ایم.

3. یکی از آسان‌ترین روش‌ها برای استعلام جریمه رانندگی، استفاده از سامانه آنلاین استعلام و پرداخت خلافی خودرو باما است. با کمک این سامانه، دارندگان خودرو و موتورسیکلت، هم می‌توانند از جزییات هرکدام از جرایمی که برای آنها ثبت شده، مطلع شوند و هم می‌توانند در سریع‌ترین زمان ممکن، جرایم رانندگی را پرداخت کرده و آنها را تسویه کنند.

4. به هیچ عنوان امکان حذف جرایمی که بدرستی برای وسیله نقلیه شما ثبت شده باشد، وجود ندارد. ولی با این حال، در مقاله نحوه کم کردن جریمه خودرو که چگونه می‌توان برخی از جرایم رانندگی را کاهش داد.

دیدگاه کاربران
ناشناس 5 روز پیش
باز عید شد پلیس برای درآمدشان شروع به جریمه کردن.من از سه راه بدون چراغ راهنما و بدون تابلو رد شدم جریمه عدم رعایت حق تقدم و عدم توجه به اخطار پلیس اومده.یعنی باید چند ساعت توی سه راه وایستی تا کسی رد نشه بعد بری؟
پاسخ
0
0
0
ناشناس 1402/11/12
سلام خودرو من اصلان هیجا نرفته جریمه دوربین امده مبلغ ۲۰۰ هزار تومان جکارکنیم لطفا
پاسخ
0
0
1
ناشناس 1402/11/8
هیچی دیگه یه هفته از کار و زندگی بیفتیم که چرا یه جریمه دوربینو دوبار حساب کردین مردم بیکارن بخاطر اشتباه شما از کار و زندگی بیفتن
پاسخ
0
0
1
Sohrab 1402/11/3
امروز برای من اس ام اس اومده که شما در تاریخ ۱۴۰۲ ۱۱ ۳ در ساعت ۱۲:۰۱ در خیابان دولت تخلف سد معبر نوع الصاقی مبلغ سی هزار تومان و شناسه قبض. در صورتیکه اغلب ماشین من در پارکینگ هست و من بازنشسته هستم بندرت از آن استفاده میکنم ، من چگونه میتوانم ثابت کنم که ماشین من پارک بوده در صورتیکه در پیغام مذکور ذکر شده قبض الصاقی هست. ممنون اگر راهنمایی بکنید
پاسخ
0
0
1
ناشناس 1402/9/30
درود بر شما برای من در تاریخ ۹ ۲۹ اس امده که در تاریخ ۹ ۳۰در اتوبان قم سرعت غیر مجاز داشتم در صورتی که من در طول ده سال گذشته به اتوبان قم نرفتم و ماشین بیست روز بیشتر در پارکینگ است لطفا راهنمایی بفرمایید باید به کجا باید اعلام کنم
پاسخ
0
0
2