بررسی تارا اتوماتیک V4

بررسی تارا اتوماتیک V4 آپشنال

تولید انبوه تارا V4 در بهمن 1401

دی 1401: تارا اتوماتیک وی 4 از بهمن‌ماه 1401 وارد مرحله تولیدانبوه می‌شود. این خبر را آقای رضایی‌منش، معاون تحقیقات و طراحی محصول ایران خودرو، داده و گفته که تارا اتوماتیک V4 از پیشرانه TU5P بهینه شده بهره می‌برد که موتوری 1.6 لیتری چهار سیلندر تنفس طبیعی بوده که قادر به تولید 113 اسب بخار قدرت و 144 نیوتن متر گشتاور است. نیروی تولیدی موتور، توسط گیربکس اتوماتیک شش سرعته (6AT) با قابلیت تعویض دنده‌ها به صورت تیپ‌ترونیک، به چرخ جلو منتقل می‌شود. همچنین این گیربکس، دارای دو روش رانندگی «اسپرت» و «برفی» هم بوده که با کلیدهای تعبیه شده کنار شیفتر دنده، می‌توان آن‌ها را انتخاب کرد.

تارا اتوماتیک تیپ V4 در مجموع دارای امکانات ایمنی و رفاهی بسیار کاملی شامل چهار کیسه ایمنی هوا، سیستم ترمز ضد قفل، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز و سیستم کنترل پایداری الکترونیکی، سیستم ضد سرقت، سنسور دنده عقب، سیستم پایش فشار باد تایرها، کروز کنترل، سنسور نور و باران، سیستم ورود بدون کلید و استارت دکمه ای، ایزوفیکس، فرمان برقی دارای کلیدهای کنترلی، شیشه بالابرهای برقی، آیینه‌های جانبی برقی، سیستم تهویه دستی با تنظیم دریچه‌ها به صورت الکترونیکی، دوربین دنده عقب داینامیک، آیینه الکتروکرومیک، نمایشگر مالتی مدیای هفت اینچی با ورودی USB، بلوتوث و قابلیت نمایش اطلاعات تلفن همراه، آیینه‌های جانبی تاشو برقی، سانروف برقی، صندلی راننده با قابلیت تنظیم به صورت برقی، صندلی سرنشین با قابلیت تنظیم در دو جهت به صورت برقی و دو جهت دستی، گرم‌کن صندلی‌های جلو، چراغ خوشامدگویی و سنسور پا برای باز شدن صندوق عقب بوده که کامل‌ترین و لوکس‌ترین سدان تولیدی در داخل ایران است. 

آقای رضایی‌منش با اشاره به برنامه تولید این محصول در بهمن 1401، گفته که اولین عرضه نسخه جدید تارا اتوماتیک به بازار، در اواخر سال 1401 یا در اوایل سال 1402 خواهد بود.

تغییرات جدید در تارا اتومات V4

تیر 1401: با اعلام رسمی ایران خودرو، بالاخره عرضه تیپ جدید تارا اتوماتیک با نام تیپ V4 قطعی شد. آقای محسن رضایی‌منش، معاون تحقیقات و طراحی محصول ایران خودرو، ضمن اعلام این خبر، گفته که تیپ جدید V4 تارا اتوماتیک، هم آپشن‌های جدیدی دارد و هم تغییراتی در طراحی‌اش صورت گرفته اما در قسمت فنی (موتور و گیربکس) آن، تغییری رخ نداده است. برخی از تغییرات مهمی که ایران خودرو برای تارا اتومات V4 انجام داده است، عبارتند از:

1- تارا اتوماتیک V4 دارای سیستم تماس فوری یا E-CALL است و به همین دلیل نیز طراحی پنل سانروف، تغییر کرده. ضمن اینکه پارچه جدیدی برای سقف کاذب درنظر گرفته شده و طرح کنسول سقفی آن نیز نسبت به تیپ V2 فعلی، متمایز شده. همچنین در این قسمت، یک جا عینکی هم تعبیه شده است.

2- به دلیل انتقال کلیدهای شیشه‌بالابر جلو از روی کنسول به روی قاب رودری‌ها، طراحی کنسول مرکزی نیز تغییر کرده و قسمت جدیدی بنام «موبایل باکس» ایجاد شده که برای قراردادن موبایل است. 

3- ضمن استفاده از دستگیره‌های سقفی تاشو برای درهای عقب، دستگیره سقفی تاشو سمت شاگرد، که در تارا اتوماتیک V2 وجود نداشت، برای تیپ V4 اضافه شده است. 

4- برای راحتی بیش‌تر سرنشینان عقب، در کابین تارا اتوماتیک V4، یک زیر آرنجی با دو جالیوانی تعبیه شده که به صورت تاشو و درون پشتی صندلی‌های عقب، قرار گرفته است.

5- در پشت آیینه‌های جانبی، دو عدد توییتر برای بهبود سیستم بلندگو در تیپ V4 اضافه شده است.

6- ایران خودرو با هدف به‌روزرسانی ظاهری تارا اتوماتیک V4، چراغ عقب با گرافیک جدیدی را بر روی این خودرو نصب کرده که ضمن بهبود در کیفیت نور آن، زیبایی جدیدی به تیپ V4 بخشیده است.

7- آنتن کوسه‌ای نیز جایگزین آنتن میله‌ای شده است.

8- درب صندوق عقب در تارا V4 مجهز به آپشن Kick Sensor شده است؛ به این معنی که با تکان‌دادن پا در زیر سپر عقب، می‌توان درب صندوق را باز کرد.

9- تارا V4 مجهز به چراغ خوشامدگویی درهای جلوست که دقیقا در زیر رودری‌ها جاسازی شده و به محض باز شدن درها، روی زمین، جلوی پای راننده و سرنشین را روشن می‌کند. 

سایر ویژگی‌های تارا اتوماتیک تیپ V4 را می‌توان بصورت زیر خلاصه کرد:

 • سنسور پا برای بازشدن درب صندوق.
 •  
 • برقراری تماس اضطراری
 • گرافیک جدید چراغ‌های عقب
 • طراحی جدید پنل سانروف
 • طراحی جدید کنسول مرکزی
 • تودوزی جدید صندلی‌ها
 • گرمکن صندلی‌های جلو
 • چراغ خوش‌آمدگویی
 • چراغ آفتابگیر راننده و محفظه داشبورد
 • جاموبایلی در کنسول
 • زیرآرنجی برای سرنشینان عقب
 • انتقال کلید بالابر شیشه به روی رودری‌ها
 • دوربین عقب داینامیک
 • آینه عقب الکتروکرومیک
 • دستگیره سقفی در سمت شاگرد
 • دو عدد توییتر در پشت آینه‌های جانبی
 • آنتن کوسه‌ای جدید

بررسی انواع تارا ایران خودرو

برای اطلاع از آخرین خبرهای خودرو تارا در بازار کشورمان و همچنین جهت آشنایی با مدل‌های مختلف تارا ایران خودرو، تفاوت انواع تارا دنده‌ای با تارا اتوماتیک، مشخصات فنی خودرو تارا و تست‌های اختصاصی از ماشین تارا، مجموعه مقالات منتخب زیر را مطالعه کنید:

شرایط فروش ایران خودرو

برای اطلاع از آخرین اخبار فروش شرکت ایران خودرو و جهت مشاهده جدیدترین طرح پیش فروش ایران خودرو، طرح فروش نقدی ایران خودرو، طرح فروش فوق العاده ایران خودرو و طرح فروش اقساطی ایران خودرو، مجموعه مقالات منتخب زیر را مطالعه کنید:

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما