• مزايده خودروهاي سازمان امور مالياتي

فروش خودروهای مزایده ممنوع شد!

مزایده خودروهای سازمان امور مالیاتی

10 خرداد 1402 16:43

اداره‌کل مبارزه با فرار مالیاتی استان تهران در سال 1401، اقدام به برگزاری یک مزایده فروش خودرو مربوط به یک پررونده بزرگ بدهی مالیاتی، کرده بود.

این اداره‌ برای وصول حقوق دولت ناشی از مالیات مربوط به یک شرکت واردکننده خودرو، اقدام به برگزاری مزایده و فروش خودرو به خریداران نمود. در نتیجه این مزایده، حدود 671 دستگاه خودرو فروخته شد و از این مسیر حدود 1000 میلیارد تومان منابع وصول گردید.اما اواخر اردیبهشت ماه 1402، برخی خریداران که در مزایده مذکور شرکت کرده و پس از تحویل خودرو قصد فروش مجدد آن را داشتند، با محدودیت نقل و انتقال خودرو مواجه شده‌اند. شعبه سه دیوان عدالت اداری دستور توقف نقل و انتقال خودروهای مذکور براساس VIN را صادر کرده است.

درواقع خریداران خودروهایی که در مزایده سازمان مالیاتی به مزایده گذاشته شده بود، با حکم شعبه سه دیوان عدالت اداری حق فروش خودروهای خودرو را ندارند و فعلا وضعیت فروش این خودروها در هاله ای از ابهام قرار دارد.اگرچه از برگزاری مزایده بزرگ سازمان امور مالیاتی، ماه ها می گذرد، اما همچنان حاشیه های این مزایده گریبان گیر شرکت کنندگان آن است.

دی ماه 1401 بود که سازمان امور مالیاتی اعلام کرد 671 دستگاه خودرو خارجی مربوط به یک شرکت به واردکننده خودرو به‌دلیل بدهی مالیاتی توقیف شده است. بدهی مالیاتی این شر کت 1200 میلیارد تومان بوده است و از سال 1398 مدارک کاغذی مربوط به این خودروها به‌دلیل بدهی توقیف شد اما خودروها به‌صورت فیزیکی کشف نشده بود. این شرکت حدود 13 هزار خو درو به داخل کشور وارد کرده و حدود 11 دستگاه آن را به فروش رسانده بود که در این شرایط، شرکت با وجود باقی ماندن 2 هزار خودرو اعلام انحلال می کند.

بر اساس اظهارنامه خود شرکت و محاسباتی که سازمان مالیات انجام می‌دهد، شرکت واردکننده موظف به پرداخت حدود 1200 میلیارد تومان مالیات (مجموع مالیات فروش خودروها و خودروهای باقی‌مانده) می‌شود. با کشف محل نگهداری این خودروها در سال گذشته، سازمان امور مالیاتی به‌منظور استیفای حقوق دولت اقدام به برگزاری مزایده برای فروش این خودروها کرد.

اگرچه علت توقف نقل و انتقال خودروهای مذکور مشخص نیست و تا کنون هیچ نهاد رسمی قضایی، توضیحی در این خصوص ارائه نکرده است اما سوالی که مطرح می شود این است که خریدارانی که این خودرو ها با شرکت در مزایده خریداری کردند و هم اکنون قصد فروش خودروهای خود را دارند تا کی باید منتظر بمانند؟ اگر قرار بود نقل و انتقال این خودروها تا مدت زمان مشخصی پس از خرید، به هر دلیلی محدود شود چرا زمان شرکت در مزایده به شرکت کنندگان اطلاع رسانی دقیق نشد؟ خریداران برای پیگیری وضعیت موجود به کدام نهاد یا سازمان باید مراجعه کنند و پاسخگوی این وضعیت چه کسی است؟


اخبار مالیات خودرو در ایران

لیست مهم‌ترین عوارض دریافتی از دارندگان و مالکان خودروها شامل مالیات خودرو لوکس، مالیات نقل و انتقال خودرو، مالیات بر عایدی سرمایه خودرو و همچنین مالیات آلایندگی خودرو را در ادامه این متن، مطالعه کنید:

اخبار مزایده خودرو در ایران

جدیدترین اطلاعات از مزایده خودرو در ایران شامل مزایده محصولات ایران خودرو، مزایده خودروهای سایپا، مزایده خودروهای وارداتی، مزایده خودروهای قاچاق، مزایده خودروهای اموال تملیکی و مزایده خودروهای ستاد اجرایی را در مقالات منتخب زیر مطالعه کنید:

نویسنده : مریم سادات نوری

دیدگاه کاربران