• موتورهاي جديد سايپا

رکورد جدید مگا موتور در تولید روزانه

موتورهای جدید سایپا و مگا موتور

8 مهر 1402 10:10

رکورد جدید مگا موتور در تولید روزانه

مهر 1402: شرکت مگاموتور از مرز  تولید روزانه ۲ هزار و ۲۳ دستگاه موتور عبور کرد و توانست رکورد روزانه تولید در سال ۱۴۰۱ و شش ماه اول سال ۱۴۰۲ را شکسته و افتخار جدیدی را در تولید خانواده موتور کسب کند.

محمدصفر شفیعی، معاون برنامه ریزی مگاموتور، در این باره گفت یکی از برنامه های بلندمدت مگاموتور استفاده بهینه از امکانات داخلی است که در این راستا با همکاری تمامی کارکنان در حوزه های مختلف موفق به ثبت این رکورد شدیم. عبور از رکورد تولید روزانه 2 هزار و 23 دستگاه در حالی صورت گرفت که این شرکت به عنوان اصلی ترین و بزرگ ترین تولید کننده قوای محرکه گروه سایپا در خط مقدم مقابله با تحریم های ظالمانه بین المللی، با تکیه بر نیروی انسانی توانمند خود موفق به پشت سر گذاشتن آن ها شده و رکورد جدیدی در عرصه تولید موتور را در کارنامه خود ثبت کرد.

تولید موتورهای سایپا با همکاری DAE چین

تیر 1402: گروه خودروسازی سایپا،‌ با شرکت تولیدکننده قوای محرکه DAE چین،‌ با هدف تولید نسل جدید خانواده موتور در شرکت مگاموتور،‌ ‌قرارداد همکاری امضاء‌ کردند.

محمدعلی تیموری، مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا، در مراسم امضای قرارداد، عنوان کرد پروژه جدید و مشترک سایپا و شرکت DAE چین، طبق برنامه، طراحی و آماده بهره برداری شده است. از آنجا که تولید خودرو در دنیا به سمت موتورهای برقی در حرکت است، همکاری دو جانبه با شرکت DAE چین می تواند تحولی بزرگ در تولید موتور خودروها در کشور و منطقه ایجاد کند. شرکت مگاموتور گروه سایپا جزو معدود شرکت هایی در ایران و منطقه است که توان تولید قوای محرکه به صورت کامل را دارد و همانند شرکت DAE در تولید قوای محرکه پیشتاز است.

وی افزود تاکید وزیر صمت در جهت ارتقای صنعت خودرو، حرکت به سمت تولید خودروهای هیبرید (HEV)، پلاگین هیبرید (PHEV)  و تمام برقی (BEV) است. از این‌رو خوشحال هستیم که شرکت مگاموتور با همکاری شرکت DAE می تواند به دانش فنی و به روز این مهم دست پیدا کند. بر اساس قرارداد دوجانبه بین شرکت های مگاموتور و DAE چین و با توجه به زیرساخت و پتانسیل های موجود، در سال های آینده امکان انجام پروژه های جدید با دانش روز دنیا محقق می شود.

آغاز همکاری رسمی سایپا با شریک چینی

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا گفت تغییر نسل موتورهای قدیم به جدید برای اولین بار در گروه سایپا صورت گرفته است. برای تولید نسل جدید موتور خودرو، پیشنهادهای مختلفی وجود داشت، اما ترجیح و اولویت ما این بود که با مجموعه ای همکاری مشترک آغاز کنیم که صاحب دانش باشد و همچنین کارنامه موفقی در زمینه دانش تولید خودروهای برقی در صنعت خودرو دنیا داشته باشد. با همکاری شرکت DAE چین و شرکت مگاموتور، در تولید موتور هیبرید، موفقیت های ارزشمندی در انتقال و ارتقای سطح تکنولوژی، کاهش مصرف سوخت و به تبع آن کاهش آلایندگی حاصل خواهد شد. شرکت های مذکور در کنار قطعه سازان هستند تا بتوان با بالاترین کیفیت، داخلی سازی موتور هیبرید و تمام برقی را عملیاتی کرد. اولین محصول سایپا که مجهز به قوای محرکه پلاگین هیبرید و نسل جدید موتور خواهد بود، آریا است. در حال حاضر این خودرو در مراحل کالیبراسیون و تست است و از سال آینده خودرو آریا با قوای محرکه مذکور عرضه خواهد شد. همچنین در ادامه از سال آینده به تدریج سایر محصولات گروه خودروسازی سایپا با موتورهای نسل جدید عرضه خواهد شد.

لیبائو چِن، رئیس هیات مدیره شرکت DAE چین، اظهار کرد گروه خودروسازی سایپا از ظرفیت بالایی در حوزه ساخت خودرو برخوردار است و لذا همکاری دو جانبه، می تواند تحول بزرگ توسعه ای در دو شرکت ایجاد کند. گروه سایپا در زنجیره تامین قطعات و خودرو، جایگاه مناسبی در صنعت خودروی ایران دارد، لذا قرارداد امضا شده برای تولید خانواده موتورهای جدید با شرکت مگاموتور می تواند یک مدل خوب همکاری در صنعت خودرو باشد. از همین رو دو شرکت، می توانند از پتانسیل یکدیگر در راستای همکاری های مشترک و تولیدات به روز بهره ببرند. شرکت مگاموتور از تیم خوب مدیریتی برخوردار و این امر قابل تقدیر است. در بازدیدی که از خطوط تولید شرکت سایپا داشتیم، با توانمندی بالای این مجموعه صنعتی آشنا شدیم.

وی افزود بر اساس قرارداد منعقد شده با شرکت مگاموتور، اطمینان می دهیم که شرکت سایپا به عنوان یک شرکت پیشرو در صنعت خودرو، می تواند به اهداف مدنظر خود برای تولید خانواده موتورهای نسل جدید دست پیدا کند. سرعت رشد در گروه خودروسازی سایپا قابل تحسین است؛ امیدواریم در کنار شرکت مگاموتور و گروه سایپا، انتقال دانش فنی و تکنولوژی با سرعت دنبال و محقق شود. ضمنا این موتورها آخرین نسل و بالاترین سطح تکنولوژی را از نظر مصرف سوخت و مباحث زیست محیطی دارند و همراه با ساخت داخل در مگاموتور، مباحث توسعه محصول این نسل از موتورها دنبال خواهد شد.

احسان جابری؛ رئیس هیات مدیره شرکت مگاموتور

احسان جابری، رئیس هیات مدیره شرکت مگاموتور، با اشاره به نحوه روند داخلی سازی این نسل از موتورها در کشور، گفت با دستور و حمایت‌های مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا، بعد از چندین سال شرکت مگاموتور گام بلندی در راستای جایگزینی موتورهای نسل قبلی برداشته است. با مطالعه دقیق موتورهای نسل جدید و تهیه RFQ کامل توسط متخصصین شرکت مگاموتور و اجرای مناقصه بین المللی با رعایت تمامی ضوابط و الزامات مربوطه و همچنین بررسی همه جانبه و دقیق تمامی پیشنهادات دریافتی، در نهایت قرارداد همکاری با شرکت DAE چین برای تولید نسل جدید خانواده موتور منعقد شد.

بر این اساس طی یک برنامه دقیق سه ساله، خطوط مونتاژ خانواده موتورهای نسل جدید و تولید قطعات 5C (Cylinder block, cylinder head, crankshaft, camshaft & connecting rod)  آنها در سایت جدید شرکت مگاموتور نصب خواهد شد و طی این مدت بیش از 80 درصد موتورهای نسل جدید با کمک زنجیره تامین شرکت مگاموتور داخلی سازی خواهد شد.

در گام اول، نسل جدید موتورها به‌صورت تنفس طبیعی (NA) با قابلیت دوگانه سوز (bi-fuel) با سوخت گاز طبیعی (CNG) تولید خواهند شد. این نسل از موتورها نسبت به موتورهای قبلی توان و گشتاور بالاتر و مصرف سوخت کمتری داشته و به راحتی می‌توان تکنولوژی‌های جدید را بر روی آن ها اجرا کرد. این موتورها می توانند به سیستم توربو شارژ و توربو GDI مجهز شوند و همچنین برای نسل های جدید پلاگین هیبرید استفاده خواهند شد.


معرفی انواع پیشرانه ایرانی

برای اطلاع از آخرین خبرها درباره موتورهای ایرانی و همچنین جهت مشاهده اطلاعات فنی انواع موتورهای جدید ایران خودرو، موتورهای جدید سایپا و سایر موتورهای خودروسازان ایرانی، مقالات منتخب زیر را مطالعه کنید:

دیدگاه کاربران