بررسی انواع ساینا S و ساینا G

دی 1400: آقای امیرحسین جماعت، رئیس مرکز ارتباطات و دبیر کمیته نامگذاری محصولات سایپا، خبر داده که این شرکت، بزودی تیپ جدیدی را برای ساینا فیس‌لیفت عرضه می‌کند؛ تیپی که ظاهرا نامش را GX گذاشته‌اند. مهم‌ترین ویژگی تیپ جدید GX، موتور ارتقایافته M15GSI است که توسط شرکت مگاموتور و براساس موتور M15 تیبا، ساخته شده و تغییرات زیادی در آن رخ داده است مانند:

 • خروجی دود از جنس استیل
 • بهبود سرسیلندر، رینگ پیستون و بالانسر
 • بهبود سیستم جرقه‌زنی و پاشش سوخت
 • نصب سامانه VVT یا زمانبندی متغیر سوپاپ سوخت

اجرای تغییرات فنی فوق، نتایج زیر را به همراه داشته است:

 • بهبود شتاب اولیه
 • بهبود مصرف سوخت
 • بهبود لرزش موتور
 • بهبود آلایندگی موتور

موتور جدید M15GSI همچنان از نوع 8 سوپاپ است اما استاندارد آلایندگی آن یورو 5 بوده و حتی می‌تواند با استاندارد یورو 6 نیز تطابق پیدا کند. براساس اطلاعات رسمی مگاموتور، این موتور جدید می‌تواند حداکثر تا 89 اسب‌بخار و 135 نیوتن‌متر را تولید کند که البته بعد از نصب روی خودرو، ممکن است این اعداد خروجی، اندکی کم یا زیاد شود.

آغاز تحویل ساینا اس به خریداران

اسفند 99 | آنطور که از بازار خبر می‌رسد، شرکت سایپا از روز شنبه 16 اسفندماه، تحویل خودرو ساینا اس (S) را آغاز کرده است و حالا فیس‌لیفت ساینای جدید را می‌توان در خیابان‌ها دید.

همچنین از آنجایی که خودرو ساینا S بسیار زودتر از کوییک S به مرحله تولید رسیده، حالا سایپا به حواله‌داران کوییک S با موعد اسفند 99 پیشنهاد داده که می‌توانند خودرو ساینا اس را با قیمت قطعی، تحویل بگیرند. نکته دیگر اینکه سایپا از تاریخ 17 اسفندماه، ساینا اس مدل 1400 را فاکتور کرده است.

دلیل تاخیر در تحویل ساینا اس

دی 99 | آقای باقری (قائم مقام فروش و خدمات پس از فروش سایپا)، در مصاحبه جدید خود که در تاریخ 30 دی منتشر شده است، با انتقاد از عدم تعیین قیمت برای ساینا S، گفته که هم‌اکنون ساینا اس درحال تولید است و حتی 1000 دستگاه از این خودرو در کف کارخانه وجود دارد و آماده تکمیل تعهدات است اما نمی‌توانیم آنرا بفروشیم چراکه قیمت نداریم.

آقای باقری همچنین گفته که سایپا، هزینه پارکینگ و جریمه تاخیر بابت عدم تحویل ساینا اس به مشتریان را می‌دهد تنها برای اینکه این محصول جدید، قیمت‌گذاری نشده است.

تاخیر در تحویل ساینا اس

آذر 99 | با اینکه قرار بود ساینا S جدید در پاییز 99 بدست خریداران برسد، اما چنین اتفاقی نیفتاد. سایپا در تاریخ 11 آذرماه، خبر داده که تولید انبوه ساینای فیس‌لیفت (یا همان ساینا اس) در کارخانه سایپاسیتروئن، آغاز شده است اما صدور دعوتنامه‌های آن، در انتظار تعیین و اعلام قیمت از سوی شورای رقابت است. سایپا همچنین تاکید کرده که به وجه واریزی خریداران ساینای جدید، سود مشارکت و جریمه تاخیر تعلق می‌گیرد.

آغاز تولید انبوه ساینا اس

مرداد 99 | معاون فروش سایپا به تازگی خبر داده که این شرکت در حال آماده کردن خط تولید فیس لیفت ساینا یا همان ساینا S است تا بتواند از عید غدیر، یعنی از 18 مردادماه 99، تولید انبوه این محصول جدید را آغاز کند.

طبق برنامه ریزی سایپا، سری اول ساینا اس قرار است از ابتدای پاییز 99 تحویل مشتریانش شود. بعد از تولید انبوه ساینا S، سایپا از نیمه دوم امسال نیز تولید تیپ گران‌تر این خودرو، یعنی ساینا G را آغاز خواهد کرد. 

مشخصات سایپا ساینا S و ساینا G

عصر پنجشنبه 16 مردادماه 99، سایپا در مراسم معرفی محصولات جدیدش، برای نخستین بار از فیس لیفت ساینا رونمایی کرد؛ خودرویی که قرار است از پاییز 99 و در دو تیپ ساینا S و ساینا G به بازار کشورمان بیاید.

«یه تغییر به موقع» شعار تبلیغاتی جدیدی است که سایپا برای فیس لیفت جدید ساینا انتخاب کرده است. حال ببینیم که تغییرات ساینا اس چیست و به چه آپشن های جدیدی مجهز شده.

قبل از هرچیز، باید یادآوری کنیم که مهم ترین نکته در ساینا S این است که سایپا، پیشرانه آنرا (برای پاس کردن استانداردهای زیست محیطی سال 99) به یورو5 ارتقا داده است. پس اولین مزیت ساینا S نسبت به سایناهای قدیمی، معلوم شد!

نکته مهم دیگر اینکه سایپا، کابین جدید ساینا اس را براساس ساینا اتومات ساخته. بنابراین از دیدن چیزهای جدیدی مانند فرمان با دکمه های کنترلی و سیستم مولتی مدیا و ... در کابین ساینا اس، نباید غافلگیر شویم.

طبق آخرین اطلاعات موجود، در ساینا آپشنال، سایپا از همان موتور 1.5 لیتری M15 معروفش استفاده کرده که همچنان 87 اسب بخار قدرت و حدود 128 نیوتن متر گشتاور دارد. حالا که خیال‌مان از عدم تغییر موتور ساینا جدید راحت شد، به سراغ آپشن‌ها برویم. در ساینا اس، باید شاهد این تغییرات جدید باشیم:

 • شیشه دودی عقب
 • دی لایت / اتولایت
 • گرافیک جدید چراغ های جلو و عقب (عدم تغییر کاسه چراغ)
 • جلوپنجره جدید با قاب استیل
 • رینگ آلومینیومی جدید
 • دوربین عقب / بلوتوث
 • فرمان جدید با دکمه های کنترلی
 • روکش چرم صندلی / تریم داخلی جدید
 • سنسور فشار باد تایر
 • صفحه کیلومتر جدید

البته همانطور که می دانید، سایپا همه تجهیزات خوبش را روی یک تیپ نمی‌گذارد! طبق اطلاعات منتشر شده سایپا، ساینا جدید قرار است در دو تیپ با نام های «ساینا S» و «ساینا G» وارد بازار شود که ساینا اس مدل «نیمه فول» و ساینا جی مدل «فول» است.

در جدول زیر، تفاوت تیپ های ساینا جدید و ساینا EX قدیمی را مشاهده می کنید:

تیپ خودرو ساینا EX ساینا S ساینا G
استاندارد الایندگی یورو4 یورو5 یورو5
هشدار صوتی کمربند -
هشدارسرعت 120 -
بازشدن قفل‌ها در تصادف -
چراغ بدرقه -
قفل مرکزی روی داشبورد -
دی لایت (چراغ روز) -
اتولایت (روشنایی اتومات) -
نشانگر تعویض دنده -
رینگ آلومینیومی سفارشی سفارشی
کلید تاشو -
ترمز کمکی - -
کنترل پایداری - -
کنترل صوتی روی فرمان - -
مانیتور 7 اینچی لمسی - -
دوربین عقب - -
شیشه دودی - -
سنسور فشار باد تایر - -
روکش چرمی صندلی - -

اطلاعات جدول فوق، براساس کاتالوگ رسمی سایپا گردآوری شده است.  


قیمت سایپا ساینا S جدید

در جدول زیر، قیمت نمایندگی سایپا (مصوب فروش) برای ساینا S جدید و همچنین ساینا معمولی را مشاهده می‌کنید:

زمان ساینا EX ساینا S
بهمن 1399 92.9 130.2
خرداد 1400 104.6 142.5
آذر 1400 122.8 167.5
دی 1400 123.9 169

*در جدول فوق، قیمت‌ها برحسب میلیون تومان است.

همچنین برای اطلاع از آخرین قیمت خودروهای سایپا و همچنین جدیدترین قیمت ساینا دنده ای، قیمت ساینا اتومات و قیمت ساینا S، لینک‌های زیر را ببینید:

»» قیمت روز خودرو

»» قیمت روز ساینا

»» قیمت روز محصولات سایپا

فروش ساینا اس

برای اطلاع از آخرین شرایط فروش سایپا ساینا و همچنین دیدن بروزترین آگهی‌های ساینا دنده ای و ساینا اتومات، لینک‌های زیر را ببینید:

»» شرایط فروش سایپا

»» خرید و فروش سایپا ساینا

دفترچه راهنمای ساینا

برای دانلود دفترچه راهنمای خودرو ساینا و سایر خودروهای بازار ایران، لینک زیر را مشاهده کنید:

»» دانلود دفترچه راهنمای خودرو

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما

70 دیدگاه

adash(88 روز پیش)

سلام من 11 اسفندماه 1400 برای ساینا اس تکمیل وجه کردم بعد از 40 روز زنگ زدم شرکت میگه ساینا اس ناقصی داره چقدر مسخره بازی؟! ماشین دستم رو فروختم الان پیاده شدم خیلی سخته خودشون هم نمی دونن چی کار دارن می کنند!!!!!!!

Ensiyeh(766 روز پیش)

ساینا s همان ساینا آپشنال است؟ دوستان لطفا راهنمایی کنید.

mosiss (167 روز پیش)

نه

Sahand1387 (741 روز پیش)

خیر، ساینا اس برای اولین بار امسال تولید خواهد شد، در دو تیپ ساینا s معمولی و آپشنال

Javadghorbani(714 روز پیش)

سلام . ساینا s رومیشه دوگانه کرد ؟؟؟

mosiss (167 روز پیش)

میشه چرا نشه؟ مثل تیبا هست موتوریش

omidha140(497 روز پیش)

همه اینارو با ۱۰تومن میشه جمع کرد اقا نمیخواد شما اپشن بدید ملت خودشون اضافه میکنن

Mostafa5 (178 روز پیش)

سلام ببین دوستم هرچی که برای ساینا معمولی وسایل ساینا s بزاری بزار ولی هیچ وقت مثل فابریک ماشین نمیشه

hadismoheb (493 روز پیش)

بله

Mbikar(476 روز پیش)

آقا نخرین موتورش یه بار مصرفه باید بعد سه بار استارت زدن هلش بدین تا روشن شه خود امداد خودرو می گفت 90 درصدش همین آشغاله

Mostafa5 (178 روز پیش)

سلام ببین رفیق اگه از ماشین خوب مراقبت کنید هیچیش نمیشه اگه ماشین خراجی هم باشه و ازش مراقبت نکنید هم خراب میشه بعد میخوای ماشین ایرانی خراب نشه این مسخرس

Alirezacehginy(757 روز پیش)

سلام میخوام بدونم ساینا s خوبه یا پژوپارس tu5 با اینکه قیمتشون یکیه

shayan85 (179 روز پیش)

اونایی که میگن پژو بهتره معلومه که یا تا الان پژو سوار نشدن یا ماشینی غیر از پژو سوار نشدن. پژو ها از بی کیفیت ترین ماشین های تولید داخل هستن ایران خودرو هر قطعه آشغالی گیرش میاد روشون می‌بنده (نه فقط پژو پارس و ۴۰۵ حتی ۲۰۶ و ۲۰۷ های جدید هم افتضاح شدن) موتور تیبا با وجود بازدهی پایینتر نسبت به تیو۵ چون روی ماشین های سبک تری نصب شده شتاب خیلی خوبی ارائه میده (تقریبا در حد ۲۰۶ و ۲۰۷ دستی و به مراتب بهتر از پارس و اس ال ایکس). قیمت لوازم یدکی پایینتری داره و استهلاکش هم کمتره. تیبا و کوییک و ساینا با توجه به قیمتشون خیلی بهتر از گربه های خانگی بازار هستن. یه سری مشکلات دارن مثلا این که صدا موتور داخل کابین خیلی زیاده یا مثلاً صندلی های بی‌کیفیتی دارن کیفیت رنگشون پایینه ولی ایمنی و شتاب بالاتری نسبت به ۴۰۵ و پارس دارن (البته به ۲۰۶ و ۲۰۷ نمیرسن) پس تعصب بیجا نداشته باشید.

majid56 (195 روز پیش)

معلومه پارس

mohseeen (214 روز پیش)

پرسیدن داره!!؟؟ساینا قابل قیاس با پژوست آخه

khaled(709 روز پیش)

سلام بابا تو رو به خدا تو رو به قران صدای ما را به مسئولین برسانید.... به امید فول بودن ساینا اس ثبت نام کردیم حالا که ثبت نام کردیم گفتند ساینا اس معمولیه و فولش سایناG. هست. بابا چه وضعشه مگه مشتری که بیاد این همه پول بده مگه حقش نیست بدونه برا چه ماشینه ثبت نام کرده.... حالا من چکار کنم ثبت نامم انصرافی نداره من به امید فول بودن ساینا اس ثبت نام کردم که گفتن صفحه مانیتور داره نمیدونم چی داره الان نصف اینا گفتند برا ساینا جی من جمله صفحه مانیتور

mohseeen (214 روز پیش)

مملکتی که قانون نداره بهتر از این نمیشه

mahmoodmj(227 روز پیش)

چراغ خطر عقب ساینا s خیلی زشت شده اگه مثل خطر عقب کوییک یکدست قرمز بود و سفید توش نداشت زیبا تر بود

K3y1(288 روز پیش)

من پژو ۴۰۵ دارم و به تازگی ساینا گرفتم که البته از لحاظ بدنه ۴۰۵ خیلی ضعیف تر از خانواده سایپا هست بنظر میرسه استهلاک ساینا خیلی کمتر و بروز تر از خانواده پژو هست البته بنظرم پژو glx بهترین و پرقدرت ترین سواری تو خودروهای ایرانی داره ولی سواری تنها ملاک نیست طراحی به روز تر و آپشن جدیدتر از مزایای ساینا هست و مشکلات کامپیوتری و کیفیت جنس پایین از معایب ساینا

javadi68(296 روز پیش)

ما مردم ایران چه بدبختیم ک گیر سایپا و ایران خودرو و بی وجدان افتادیم.افتضاح ترین خودروهای جهان رو میدن دست ملت اونم با کلی منت.همه کشورها در صنعت خودرو روز ب روز پیشرفت میکنن و باهم رقابت میکنن اما اینا پسرفت میکنن و چون دولت هواز اینارو داره اصن رقابتی نمیکنن ک با کیفیت تر درست کنن بدن دست ملت.واقعا اینا بی وجدانن

Show More