بررسی ساینا اس دوگانه سوز

بررسی ساینا اس دوگانه سوز

تحویل ساینا دوگانه سوز در بهار 1402

آذر 1401: جواد نیستانی، مدیر پروژه ساینا اس دوگانه‌سوز سایپا، اعلام کرد که پس از وقفه چند ساله در تولید محصول سوارى دوگانه‌سوز در این خودروساز، که عمدتاً ناشى از سختگیرانه‌تر شدن استانداردهای خودروهاى دوگانه‌سوز بوده، بر اساس دستور ویژه مدیرعامل سایپا، دوباره برنامه‌ریزی توسعه و تولید این گونه از محصولات از ابتداى سال 1401 در دستور کار معاونت مهندسى قرار گرفته است. 

بر اساس گفته‌های وی، زیرساخت جایگاه‌های شارژ گاز وجود دارند و با توسعه شرکت داخلى سازنده قطعات CNG و گرایش به این نوع خودرو مطلوب خودروساز و مشتری است. با توجه به قوانین و جرایم مرتبط با مصرف سوخت خودروها که به خودروساز تحمیل می‌شود، اضافه کردن محصولات دوگانه‌سوز به ناوگان تولیدی، از شدت این جرایم می‌کاهد. بنابراین با همت و مشارکت مرکز تحقیقات و نوآورى و شرکت‌های مگاموتور و سازه‌گستر و همکارى سایپا سیتروئن و بخش‌های فنى داخلى سایپا، پروژه توسعه محصول ساینا اس دوگانه‌سوز به طور جدی از خردادماه سال 1401 آغاز شد. 

آقای نیستانی درباره این محصول گفت که با حفظ ویژگى‌های خودرو پایه بنزینى به سامانه گازرسانی نسل چهار، به تزریق سوخت تناوبی در منیفولد ورودی هوا و واحد الکترونیک یکپارچه کنترل گاز و بنزین مجهز است. موتور M15 دوگانه‌سوز با توان حداکثر 54 کیلووات در حالت سوخت گاز برای آن درنظر گرفته شده است. این موتور با اختلاف کم از توان خروجی در حالت بنزین، باعث تغییر عملکرد نامحسوس هنگام تغییر وضعیت سوخت شده و در مجموع عملکرد خوبى فراهم مى‌کند. با توجه به حجم 62 لیتری مخزن گاز نصب شده روی این خودرو، پیمایشی در حدود 200 کیلومتر در سیکل ترکیبی و بیش از 230 کیلومتر در شرایط رانندگی جاده خواهد داشت. از شیربرقى مخزن که ایمنی بیش‌تر مدار پرفشار سامانه گاز را فراهم می سازد، برای اولین بار استفاده شده است. همچنین با توجه به پیش‌بینى کاربرى تاکسی از این خودرو و در نتیجه کارکرد طولانی‌تر، به منظور ارتقا عملکرد و دوام بیش‌تر جلوبندى خودرو، از نیم اکسل‌های تقویت شده در محور جلوى خودرو و سیستم ترمزگیری قوی‌تر نسبت به نوع بنزینی استفاده شده است. 

وی افزود برای تامین قطعات گازسوز، مانند مخزن، شیربرقى، رگلاتور و ...،  سعی بر این بوده تا حد امکان از توانایی شرکت‌های داخلی مورد تایید سازمان استاندارد بهره‌برداری شود تا وابستگی و ارزبری به حداقل ممکن برسد. 

در حال حاضر این محصول آزمون‌های سطح خودرو را با موفقیت انجام داده و مرحله اخذ مجوز از سازمان ملی استاندارد در دستورکار قرار گرفته است. کالیبراسیون آلودگی یورو5 نیز در حال انجام است که به‌زودی موفق به اخذ تاییدیه از سازمان حفاظت محیط زیست خواهد شد. تولید انبوه این محصول، از بهمن‌ماه امسال در شرکت سایپا سیتروئن آغاز خواهد شد. 

تولید ساینا گاز سوز در زمستان 1401

آبان 1401: محمدعلی تیموری، مدیرعامل سایپا، از تولید ساینا گازسوز خبر داد و گفت این محصول برای اولین بار تولید خواهد شد و تا آذرماه سال 1401 به مشتریان و شبکه تاکسیرانی عرضه می‌شود. علاوه بر آن، ساینا اتوماتیک نیز محصول دیگری است که مراحل اولیه را گذرانده و تا پایان سال 1401 تولید و عرضه خواهد شد. 

وی همچنین توضیح داد برای وانت نیسان 6، کاربری جدید طراحی و ایجاد شده و طول محل بار آن افزایش یافته است. این محصول تمام استانداردها را گذرانده است. این خودرو قابلیت حمل بارهای سنگین و حجیم را دارد که این موضوع قیمت تمام‌شده حمل را کاهش می دهد. 

آقای تیموری خاطرنشان کرد که در گروه خودروسازی سایپا هدف‌گذاری عرضه هشت خودرو انجام شده که خطوط تولید خودروهای اطلس و سهند آماده‌سازی شده است. 30 دستگاه از این خودروها تولید شده و در حال گذراندن تست‌های نهایی هستند. همچنین ۶ دستگاه خودرو آریا نیز تولید شده که برای مرحله مونتاژ و گذراندن تست ها آماده هستند. 

وی تاکید کرد گروه سایپا در طول سال 1401 تا 1402 تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا بتواند در خودروهای سواری و تجاری، هشت محصول جدید را عرضه کند. در سایت سایپا سیتروئن، بستر برای تولید محصول اقتصادی آماده است و تمام طراحی‌ها انجام شده و مرحله ساخت قالب‌ها در حال گذراندن است. علاوه بر این، در سال جاری دو محصول به سبد محصولات سایپا سیتروئن اضافه خواهد شد. 

بررسی انواع ساینا در بازار

برای آشنایی با خانواده محصولات سایپا ساینا و اطلاع از مشخصات فنی هر مدل و مشاهده ویژگی‌ها و تفاوت‌های انواع ساینا در بازار، لینک‌های منتخب زیر را مطالعه کنید:

اگر شما یکی از مالکان خودروهای ساینا هستید، پیشنهاد می‌کنیم مجموعه مقاله زیر را هم مطالعه کنید:


شرایط فروش سایپا

جدیدترین و به روزترین خبرها از شرکت سایپا، مانند اخبار طرح تبدیل سایپا، اخبار کارت طلایی سایپا، اخبار مزایده اینترنتی سایپا، اخبار سرویس lpw,ghj سایپا و اخبار تولید سایپا را در مطالب منتخب زیر مطالعه کنید:

نویسنده : مریم سادات نوری

منبع : باما