مشخصات خودرو TF21 ایران خودرو

خرداد 1401: محسن رضایی‌منش، معاون تحقیقات، طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو، توضیحاتی را درباره پروژه جدید ایران‌خودرو ارائه کرد. طبق گفته‌های وی، پروژه TF21 محصولی در کلاس B است که عمق داخلی‌سازی آن بالاست. این خودرو طبق برنامه در مهرماه سال آینده در یک دوره زمانی تقریبا 18 ماهه، از زمان آغاز پروژه، به بازار عرضه خواهد شد. مدیرعامل ایران‌خودرو تاکید کرده که برای توسعه این پروژه از توان شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده شود.

آقای رضایی‌منش افزود که پروژه TF21 ابتدا با موتور سری TU و سپس در مراحل بعدی با موتور سه‌سیلندر تولید خواهد شد.

!منتظر چه قیمتی باشیم؟

فروردین 1401: آقای منطقی، معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت، از احتمال رونمایی خودروی ارزان‌قیمت ایرانی در بهمن‌ماه 1401 خبر داده و گفته که این رونمایی صرفا با هدف، دریافت بازخورد از کارشناسان و بازار خواهد بود. با اینکه آقای منطقی، اشاره مستقیمی به نام این محصول ارزان‌قیمت نکرده اما گفته که اولین عرضه آن در شهریورماه 1402 است و از آنجایی که خودرو TF21 نیز دقیقا در همان زمان وارد بازار می‌شود، به احتمال فراوان منظور آقای منطقی از خودروی ارزان‌قیمت، همان محصول جدید ایران خودروست. 

آقای منطقی در ادامه صحبت‌های خود درباره خودرو ارزان‌قیمت ایرانی گفته که خودروهای اقتصادی در بازار جهانی، کمتر از 6 هزار دلار قیمتگذاری می‌شوند اما اینکه این خودرو در بازار ایران با چه قیمتی وارد بازار می‌شود، بستگی به میزان مشارکت قطعه‌سازان دارد.

با توجه به صحبت‌های اخیر آقای منطقی، محصول TF21 ایران خودرو احتمالا با قیمتی در حدود 200 میلیون تومان به بازار خواهد آمد.

مشخصات فنی TF21 ایران خودرو

شرکت ایران خودرو، طراحی و تولید یک محصول کاملا جدید، مدرن و با استانداردهای روز جهان را آغاز کرده است. نام تجاری این خودرو هنوز مشخص نشده اما فعلا آنرا با کد کارخانه‌ای TF21 می‌شناسیم. اطلاعاتی که تاکنون درباره خودرو TF21 ایران خودرو می‌دانیم، به شرح زیر است:

1- نمونه مفهومی TF21 ایران خودرو، در تاریخ 10 فروردین‌ماه 1401 به تایید مدیرعامل این شرکت (آقای خطیبی) رسیده و پروژه طراحی آن آغاز شده است.

2- محصول TF21 ایران خودرو، در سگمنت B ساخته می‌شود. بنابراین به لحاظ ابعاد و اندازه، اندکی کوچکتر از کراس‌اور K125 ایران خودرو خواهد بود.

3- محصول TF21 ایران خودرو، توانایی پاس‌کردن استانداردهای 85گانه را داشته و دارای استحکام و ایمنی بالایی خواهد بود.

4- در فاز اول تولید TF21 ایران خودرو، از موتورهای بهینه شده TU5P استفاده می‌شود که هم با گیربکس دستی و هم با گیربکس اتوماتیک، همراه هستند.

5- از آنجایی که ایران خودرو در برنامه بلندمدت خود، قصد کنار گذاشتن موتورهای خانواده TU را دارد، به همین دلیل برای فاز دوم، تولید خودرو TF21 با موتورهای 3 سیلندر IK3 (معروف به موتور سه استوانه) انجام می‌شود.

امکانات TF21 ایران خودرو

خودرو TF21 ایران خودرو، به گونه‌ای ساخته شده که می‌توان آپشن‌های متعددی را روی آن نصب کرد. طبق گفته ایران خودرو، امکان اجرای استانداردهایی مانند تصادف با عابرپیاده، سنسور فشار باد تایر (TPMS)، نشانگر زمان تعویض دنده (GSI)، کنترل پایداری (ESP) و سیستم کاهش مصرف سوخت (ECO) را دارد.

زمان تولید خودرو TF21

طبق برنامه‌ریزی ایران خودرو، پروژه توسعه محصول TF21 ایران خودرو، 18 ماهه خواهد بود. این یعنی نخستین نمونه‌های آزمایشی آن در اواسط سال 1402 رونمایی شده و احتمالا از اواخر همان سال یا از اوایل سال 1403، اولین سری تولیدی آن، بدست خریدارانش می‌رسد.

پلتفرم TF21 ایران خودرو

طبق اطلاعاتی که منابع آگاه از شرکت ایران خودرو آنرا رسانه‌ای کرده‌اند، مهندسان این شرکت، برای طراحی محصول TF21 ایران خودرو، از خودروهای سایز کوچکی مانند هیوندای i10 و میتسوبیشی میراژ و به‌خصوص از خودروی رنو کویید الگوبرداری کرده‌اند. پس احتمال کمی دارد که ایران خودرو از مگاپلتفرم IKP1 برای ساخت این محصول جدیدش، استفاده کرده باشد.

رقیبان TF21 ایران خودرو

از آنجایی که حدس می‌زنیم ابعاد خودرو TF21، مشابه ابعاد پژو 206 است، این احتمال وجود دارد که ایران خودرو، بدنبال حذف خانواده 206 در سال‌های آینده باشد و به همین دلیل، پروژه ساخت محصولی ارزان‌قیمت را برای جایگزینی آن، آغاز کرده است.

فراموش نکنیم که محصول TF21 ایران خودرو، در رده خودروهای کوچک است. بنابراین نمی‌تواند تهدیدی برای بازار کراس‌اور K125 ایران خودرو باشد و احتمالا از سایپا آریا نیز ارزان‌تر خواهد بود.

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما

1 دیدگاه

kjbvcfhn(43 روز پیش)

ایران خودرو اگر تلاش کند به جاهای خیلی خوبی می زسه الان پروزه k125وk121وtf21 هست

برای اطلاع از اخبار روز خودرو، ایمیل خود را وارد نمایید

اطلاعات شما به درستی ثبت گردید
آخرین اخبار دنیای خودرو از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.
مشکلی رخ داده است لطفا چند لحظه بعد مجددا تلاش کنید