کوپا نیوفیس در آستانه تولید

طبق اطلاعاتی که به تازگی از خط تولید ریگان خودرو به بیرون درز کرده، ظاهرا این شرکت برای مونتاژ فیس لیفت جدید کوپا آماده است.

ریگان خودرو که از زیرمجموعه های کرمان موتور است، چندین ماه پیش اقدام به پیش فروش کوپا نیوفیس کرده بود و مبلغی در حدود 180 میلیون تومان را از ثبت نام کنندگان این خودرو دریافت کرد و قول تحویل خودروها را برای 7 ماه بعد به خریدارانش داد؛ یعنی اواخر پاییز 98.

اما حالا باخبر شده ایم که ریگانی ها تنها برای تولید 140 دستگاه، قطعات وارد کرده اند و بیشتر از این تعداد هم دیگر امکان تولید این خودرو را ندارند. حال ببینیم که کوپای نیوفیس، چه ویژگی هایی جدیدی دارد.

کوپا نیوفیس در واقع نام اصلی‌اش زوتی T600 اسپرت است و حتی یکسال زودتر از کوپا T210 راهی بازار چین شده.سومین شاسی بلند ریگان خودرو

زوتی شاید برند ناشناخته‌ای برای ایرانی‌ها باشد اما به نظر می‌رسد که این برند خواب‌های زیادی برای بازار کشورمان دیده است؛ خواب‌هایی که یکی یکی درحال تبدیل شدن به واقعیت هستند! فیس لیفت جدید زوتی کوپا یکی از همین خواب هاست.

احتمالا شما هم زوتی را ابتدا با مدل Z300 شناختید؛ همان خودرویی که سایپا نسخه مونتاژی‌اش را با نام آریو به بازار آورده است.

اما زوتی مدل‌های دیگری هم در بازار کشورمان دارد. مثلا همین دامای X7 خودمان که سال 97 توسط یاران خودرو اروند به ایران آمد، خودرویی متعلق به برند زوتی است که از سال 2016 تاکنون در بازار چین تولید می‌شود. همچنین کوپا T210 که ریگان خودرو در مدل‌های 97 و 98 راهی بازار کرده، در واقع همان زوتی T600 Coupe است که بنا به دلایل مختلف (ازجمله بازاریابی) حالا با نام کوپا در ایران فروخته می‌شود. 

ریگان خودرو بعد از عرضه محدود کوپا، شاسی بلند دیگری را به نام جی ام سی S350 به ایران آورد؛ البته این خودرو صرفا جهت تست‌های جاده‌ای به ایران آورده شد و غیر از پلاک گذر موقت، پلاک دیگری نگرفت! حالا با احتساب این دو قدبلند چینی، ریگان خودرو به سراغ سومین محصولش رفته است؛ خودرویی که به نام «کوپا نیوفیس» شناخته می‌شود.

مشخصات کوپا نیوفیس چیست؟

واقعیتش را بخواهید، کوپا نیوفیس، نسخه فیس لیفت شده‌ای از کوپا نیست! همانطور که کوپا T210 در بازار چین با نام زوتی T600 Coupe شناخته می‌شود، کوپا نیوفیس ایران نیز در میان چینی‌ها به زوتی T600 Sport مشهور است؛ خودرویی که پلتفرم مشترکی با کوپا T210 دارد.

زوتی T600 Sport متولد 2016 است؛ یعنی یکسال زودتر از T600 Coupe به بازار چین رفته پس قاعدتا نباید آنرا فیس لیفت کوپا بدانیم! زوتی این خودرو را برای مشتریان جوان‌ترش ساخته که با ظاهر نسبتا قدیمی زوتی T600 کنار نمی‌آمدند. حتی نسخه کانسپت این خودرو که سال 2015 با نام T600 S در اتوشو شانگهای به نمایش درآمده بود، با بازخورد مثبت بازدیدکنندگانش مواجه شد و شاید از همانجا بود که زوتی به فکر تولیدانبوه این خودرو افتاد.

زوتی سال 2018 نخستین فیس لیفت T600 Sport را رونمایی کرد؛ فیس‌لیفتی که شباهت‌های زیادی به نسل جدید محصولات هاوال‌ دارد و به عنوان مدل 2019 در چین شناخته می‌شود. 

خوشبختانه ریگان خودرو می‌خواهد همین فیس لیفت 2019 را در ایران تولید کند. پس از این به بعد، ما هم این خودرو را با نام «کوپا نیوفیس» صدا می‌زنیم اما بدانید و آگاه باشید که همان T600 اسپرت نیوفیس است!

نسبت به قبل از فیس لیفت، کوپا نیوفیس در طول و ارتفاع اندکی بزرگ‌تر شده اما فاصله محوری و عرض خودرو همچنان ثابت باقی مانده است. در قسمت فنی نیز تغییری را تجربه نکرده که یعنی چینی‌ها می‌توانند با دو پیشرانه 1.5 لیتری توربو یا 1.8 لیتری توربو آنرا سفارش دهند. البته مدلی که قرار است ریگان خودرو در ایران مونتاژ کند، همان قلب یورو5 کوپای خودمان را در سینه دارد.

مدل کوپا نیوفیس کوپا
پیشرانه 1.5 لیتر توربو
قدرت 156
گشتاور 210
جعبه دنده 6 دنده اتومات
مصرف ترکیبی 8.4
طول 4648 4654
عرض 1893 1893
ارتفاع 1686 1696
فاصله محوری 2808 2808

از جدول فوق کاملا مشخص است که کوپا نیوفیس تفاوت خاصی با کوپا T210 ندارد؛ پس با خیال راحت می‌توان گفت که کوپا نیوفیس همان کوپاست و فقط ظاهرش را تغییر داده‌اند!

هنوز نمی‌توان با اطمینان درباره تجهیزات این خودرو نظر دارد ولی آنطور که ریگان خودرو می‌گوید، کوپا نیوفیس با تجهیزات زیر بدست مشتریانش می‌رسد:

 • سقف پانوراما
 • دی لایت / اتولایت / چراغ بدرقه و خوش‌آمدگویی
 • آینه های برقی تاشو با گرمکن
 • سنسور باران / سنسور باد
 • سنسور جلو و عقب / سنسور بین خطوط
 • صندوق برقی
 • فرمان برقی 4 حالته
 • کروز کنترل
 • ورود بدون کلید / استارت دکمه ای
 • دوربین 360 درجه / نویگیشن
 • ایربگ های جلو، جانبی جلو و پرده ای
 • تهویه دوگانه اتومات / گرمکن صندلی جلو
 • تنظیم برقی صندلی های جلو
 • کنترل پایداری و کشش
 • کنترل حرکت در سربالایی
 • ترمز پارک برقی
 • مانیتور 10.2 اینچی لمسی
 • اینه عقب الکتروکرومیک

قیمت کوپا نیوفیس چقدر است؟

کوپا نیوفیس احتمالا از اواخر تابستان 98 به خط تولید ریگان خودرو می‌رود و در صورت راه یافتن به بازار ایران، قیمتی بیشتر از کوپا خواهد داشت و بعید است رقمی کمتر از 400 میلیون تومان داشته باشد. محصول جدید ریگان باید با تمامی کراس‌اورهای تازه وارد چینی کشورمان روبرو شود؛ از بی وای دی S7 کارمانیا بگیرید تا بیسو T5 سیف خودرو، از جک S7 کرمان موتور تا هن تنگ X7 عظیم خودرو و حتی چری تیگو8 مدیران خودرو همگی چشم انتظار آمدن این چینی جدید هستند.

همچنین به احتمال بسیار زیاد با شروع مونتاژ کوپا نیوفیس، تولید نسخه‌های سابق کوپا بتدریج متوقف می‌شود که البته خبر خوبی برای خریداران این خودرو نیست. باید منتظر ماند و دید که آیا ریگان خودرو از پس مونتاژ این خودرو جدید برمی‌آید یا اینکه سرنوشتی همانند کوپا نصیبش می‌شود.

نویسنده :