مشخصات هاچبک برقی جک در ایران

با انتشار تصاویر تست فنی از هاچبک برقی جک در ایران، مشخص شده که کرمان موتور، برای رقابت با مدیران خودرو، دست به کار شده و می‌خواهد در سال‌های آینده، مونتاژ خودروهای برقی چینی را در کشورمان آغاز کند.

کوچکترین خودرو برقی جک

هاچبک برقی جدیدی که کرمان موتور از دیماه 1400 تست فنی آنرا در ایران شروع کرده است، در بازارهای صادراتی با نام جک e-JS1 عرضه شده اما به بازار چین که بروید، متوجه می‌شوید که این خودرو، تحت برند جک (JAC) فروخته نمی‌شود چراکه محصولی از برند نوپای سول (SEHOL) از زیرمجموعه‌های جدید جک موتورز است و چینی‌ها آنرا با نام سول E10X می‌شناسند.

JAC iEV6E

سول E10X با اینکه هاچبک کاملا جدیدی است و فروش آن از سال 2021 آغاز شده است اما نکته جالبی درباره آن وجود دارد. این هاچبک برقی، در واقع نسخه فیس‌لیفت شده‌‌ای از هاچبک برقی جک iEV6E است که از سال 2016 تاکنون، در بازار چین حضور دارد. از آنجایی که محصولات برند سول، رده قیمتی بالاتری نسبت به محصولات برند جک دارند، از این‌رو چینی‌ها، ظاهرش را دوباره طراحی کرده‌اند و به این ترتیب، سول E10X خلق شده. ولی مطمئن باشید که پلتفرم و موتورهای برقی این خودرو، دقیقا با پلتفرم جک iEV6E مشابه است.

در خانواده محصولات برند سول، هاچبک برقی سول E10X، کوچکترین عضو این خانواده بوده و دقیقا یک پله، پایین‌تر از هاچبک برقی سول E20X ایستاده است. از آنجایی که کرمان موتور، محصولات جدید جک را تحت برند کی‌ام‌سی (KMC) می‌فروشد، این احتمال نیز وجود دارد که هاچبک برقی E10X تحت همین برند، وارد بازار کشورمان شود.

مشخصات فنی جک برقی

همانطور که قبلا اشاره کردیم، پلتفرم سول E10X دقیقا همان پلتفرم جک iEV6E است. بنابراین جک، از همان موتور برقی 45 کیلووات متعلق به هاچبک iEV6E بهره گرفته و آنرا در دل هاچبک E10X گذاشته است. البته برای آنکه مشتریان بیشتری، توانایی خریداری این خودرو را داشته باشند، جک از موتور برقی 35 کیلووات نیز استفاده کرده است. مشخصات هردوی این موتورها را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

نوع موتور 30 کیلوات 45 کیلوات
قدرت 41 اسب بخار 61 اسب بخار
گشتاور 95 نیوتن متر 150 نیوتن متر
سرعت 102 کیلومتر برساعت
پیمایش 150 تا 200 کیلومتر 302 تا 306 کیلومتر

*اطلاعات جدول فوق از سایت خودروساز گردآوری شده است.

مشتریان برای موتور 30 کیلوواتی، می‌توانند پکیج باتری‌ها را در دو مدل 15 کیلووات‌ساعت و 19.7 کیلووات‌ساعت سفارش دهند. خریداران موتور 45 کیلوواتی نیز می‌توانند پکیج باتری‌های 30.2 کیلووات‌ساعت و 31.4 کیلووات‌ساعت را سفارش دهند. به دلیل اختلاف این نوع باتری‌ها، میزان پیمایش خودرو نیز متفاوت شده است. 

رقیبان هاچبک برقی کرمان موتور

علاوه بر هاچبک برقی جک E10X، شرکت کرمان موتور پروژه ساخت پیشرانه خودروهای برقی را از زمستان 1399 شروع کرده است. این احتمال وجود دارد که اولین نتیجه این پروژه، عرضه هاچبک برقی جک E10X باشد. اما احتمال دیگر این است که کرمان موتور، به سراغ خودروهای برقی بزرگتری برود تا با جذب مشتریان بیشتر، عرضه محصولات برقی‌اش با صرفه اقتصادی بهتری همراه باشد.

هاچبک برقی جک E10X رقیبان زیادی در بازار کشورمان ندارد یا بهتر است بگوییم رقیبی ندارد! خودروهایی مانند تارا برقی و کارمانیا EK1 که هنوز آینده آنها مشخص نیست، را فعلا باید کنار بگذاریم. همچنین خودرو برقی اکسیژن نیز حتی اگر به شماره‌گذاری برسد، محصولی نیست که به تولیدانبوه برسد. موتورسیکلت برقی یوز نیز با اینکه تهدیدی برای این خودرو چینی نیست اما برای آنهایی که قصد تردد شهری را دارند، می‌تواند یک پیشنهاد جایگزین باشد.

قیمت هاچبک برقی کرمان موتور

در بازار چین، قیمت هاچبک برقی سول E10X بستگی به نوع موتور برقی و نوع پکیج باتری‌هایش دارد اما بصورت کلی، قیمت مدل 30 کیلوواتی آن حدود 40 تا 50 هزار یوآن و قیمت مدل 45 کیلوواتی آن نیز حدود 70 تا 77 هزار یوآن است. به عبارت بهتر، قیمت هاچبک برقی کرمان موتور معادل 6 تا 12 هزار دلار خواهد بود. یعنی در صورت قطعی‌شدن عرضه آن در ایران، با قیمتی کمتر از 600 میلیون تومان به بازار کشورمان می‌آید.

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما

برای اطلاع از اخبار روز خودرو، ایمیل خود را وارد نمایید

اطلاعات شما به درستی ثبت گردید
آخرین اخبار دنیای خودرو از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.
مشکلی رخ داده است لطفا چند لحظه بعد مجددا تلاش کنید