سهمیه گازوییل کامیون و ناوگان دیزلی

سهمیه گازوییل کامیون و ناوگان دیزلی در 1401

ضرورت تغییر سهمیه سوخت ناوگان عمومی

آذر 1401: داریوش امانی، رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، در نشست هم‌اندیشی مدیران پایانه‌های مرزی کشور در مشهد گفت که جدول قواعد تخصیص سوخت به رانندگان کامیون و حمل و نقل عمومی جاده‌ای مربوط به هشت سال پیش است و باید به‌روزرسانی شود‌. جلساتی با وزارت نفت تشکیل شده و مقرر شد تا شرکت نفت، موضوع فواید تخصیص سوخت به ناوگان که موجب نارضایتی رانندگان کامیون شده را کار کند تا مشکل این قشر جهادگر برطرف شود.  

وی ضمن قدردانی از زحمات رانندگان کامیون‌ها افزود فعلا قرار شده تا «تنخواه سوخت» برای رانندگان این حوزه مشخص شود و در اختیارشان قرار گیرد تا مشکل آن‌ها رفع شود. البته پس از انجام بررسی‌های کارشناسی جدول قواعد تعیین سوخت ناوگان بازنگری شده که جدول جدید سوخت اعلام خواهد شد. 

جواد هدایتی، مدیر کل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، بیان کرد در حال حاضر تردد متوسط روزانه از 25 مرز کشور به بیش از 90 هزار دستگاه کامیون رسیده است که اکنون نرخ متوسط تردد کامیون‌ از مرزهای کشور فراتر از دوران قبل از کرونا است. همچنان این ترددها در حال افزایش است و آخرین آمار ثبت‌شده نیز در این مرزها نشان‌دهنده ثبت تردد حدود یک میلیون و 500 هزار تردد سالانه از 25 پایانه مرزی کشور است. از 32 مرز زمینی مصوب دولت، هم‌اکنون 25 مرز فعال در کشور وجود دارد و هفت مرز نیز به‌صورت غیرفعال است. 

بر اساس گفته‌های وی، از سال 1375 تا به امروز برای فعالیت و بهره‌برداری از این پایانه‌ها و اجرای طرح‌های عمرانی و عملیاتی آن‌ها هزینه‌های بسیاری شده که بر اساس برآورد ارزش امروز آن می‌توان گفت که بیش از 6000 میلیارد تومان در این بخش هزینه شده است. برای مدیریت یکپارچه پایانه‌های مرزی، اقداماتی چون درجه‌بندی و اولویت‌بندی پایانه‌های مرزی کشور صورت گرفت. در همین راستا، ساماندهی توقف و نوبت‌دهی به کامیون‌های مراجعه کننده به پایانه‌های مرزی و طرح ایجاد حریم حفاظتی در پایانه‌های مرزی ارائه شده است و همچنین ساماندهی و توسعه پایانه‌های مرزی مهمی همچون میلک، دوغارون، باشماق، آستارا و نوردوز آغاز و اجرایی شد. 

وی افزود خواب 50 هزار دستگاه کامیون در مرزها سالانه 70 میلیون یورو برای ما هزینه دارد که معادل ریالی این هزینه برابر با دو هزار و 500 میلیارد تومان است که معادل با ساخت و تجهیز هشت پایانه مرزی است. این خواب به افزایش قیمت کالای صادراتی، خواب کامیون و ازکارافتادگی حدود 2.5 ماهه ناوگان و توقف سرمایه در مرز منجر شده است. 

افزایش سهمیه سوخت ناوگان دیزلی

آذر 1401: شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، اطلاعیه‌ای را منتشر کرد و از افزایش سهمیه سوخت پایه ناوگان دیزلی خبر داد. متن اطلاعیه به شرح زیر است: 

«سهمیه سوخت پایه ناوگان دیزلی، به‌مقدار قابل‌توجهی بر اساس طبقه‌بندی ناوگان مبتنی بر تناژ حمل، افزایش یافته است.» 

این شرکت همچنین تاکید کرده که هیچ کمبودی در تأمین سوخت کشور، در هیچ‌یک از مناطق و نواحی زیرپوشش، وجود ندارد و توزیع نفت‌گاز نیز روند مطلوب و روال عادی دارد. با ذخیره‌سازی مناسب، در حوزه توزیع سوخت به دوردست‌ترین نقاط و روستاهای کشور نیز هیچ مشکلی وجود ندارد. توازن تولید و مصرف نفت‌گاز در کشور نیز روال عادی دارد و رانندگان خودروهای سنگین همانند سایر مصرف‌کنندگان فرآورده‌های نفتی مطابق با روال همیشگی و مبتنی بر میزان عملکرد خود که از سوی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اعلام می‌شود، از سهمیه متعارف بهره‌مند هستند.

سهمیه سوخت خودرو سنگین براساس پیمایش

تیر 1401: علی اکبر نژاد علی، مدیر عامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ایران، اعلام کرد که این شرکت هیچ گونه دخل و تصرفی در تخصیص سهمیه‌های سوخت نفت‌گاز ندارد و میزان عملکرد ناوگان خودرو‌های سنگین، ملاک سهمیه‌بندی سوخت است.

طبق گفته‌های وی، عملکرد سهمیه ناوگان حمل و نقل مسافری و باری از طریق بارنامه‌ها و باربرگ‌های حمل در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و سازمان شهرداری و دهیاری‌ها تنظیم می‌شود و به صورت فایل تجمیع شده در اختیار شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی قرار می‌گیرد. سپس بر اساس جداول تنظیمی میزان سوخت تخصیص می‌یابد. این سهمیه در کارت‌ها ذخیره می‌شود و رانندگان با مراجعه به جایگاه‌های سوخت می‌توانند از سهمیه خود استفاده کنند.

وی درباره استان‌های مرزی بیان کرد که این مناطق محدودیت‌هایی دارند و به همین خاطر، کمیته‌هایی تشکیل شده که هر 8 ساعت تصمیم برای سهمیه‌بندی اتخاذ می‌شود‌‌. اینجا نیز کارکرد مدنظر است.

سهمیه سوخت خودروهای سنگین

طبق گفته‌های آقای نژاد علی، در برخی مناطق صف‌های کامیونداران برای دریافت سوخت وجود دارد؛ زیرا سوخت نفت‌گاز در برخی از مجاری عرضه بر اساس نرخ دوم با کارت‌های اضطراری جایگاه‌ها توزیع می‌شود. این به آن دلیل است که اگر راننده‌ای کارت خود را گم کرده باشد یا همراه نداشته باشد، بتواند میزان محدودی سوخت دریافت کند تا خود را به مقصد برساند.

وی معتقد است که نرخ توزیع نفت‌گاز در داخل کشور با خارج کشور تفاوت زیادی دارد و طبیعی است که برخی از کارت نرخ دوم استفاده کنند. باید نظارت‌های استانی و منطقه‌ای گسترش پیدا کنند تا دیگر این صف‌ها تشکیل نشوند.

آقای نژاد علی گفت که در پخش فرآورده‌های نفتی حدود 100 تا 105 میلیون لیتر سوخت گازوییل تولید می‌شود که با مصرف برابری می‌کند؛ به غیر از دوره‌هایی که برداشت بیش‌تر می‌شود. وی افزود همه جایگاه‌ها بر اساس میزان تخصیص که اداره تامین و توزیع شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ایران در نظر گرفته است، سوخت دریافت می‌کنند. در ضمن اگر جایگاهی به موقع سوخت‌شان تامین نشود می‌توانند با شماره 09627 تماس بگیرند.

سقف برداشت روزانه برای ناوگان دیزلی

تیر 1399: با اعلام سازمان راهداری، از ابتدای تیرماه 99 سقف برداشت روزانه سوخت برای خودروهای «نفت گازسوز» که در حمل و نقل جاده‌ای فعال هستند، براساس نوع کاربری آنها و مطابق جدول زیر، افزایش یافته است:

نوع کاربری قبل از تیر99 بعد از تیر 99
3.5 تا 6 تن 90 لیتر 110 لیتر
6 تا 10 تن 120 لیتر 180 لیتر
10 تا 20 تن 200 لیتر 240 لیتر
20 تا 30 تن 250 لیتر 300 لیتر
30 تا 40 تن 350 لیتر 420 لیتر
40 تا 50 تن 350 لیتر 420 لیتر
بالای 50 تن 350 لیتر 420 لیتر
بالای 40 نفر 400 لیتر 480 لیتر

*اطلاعات جدول فوق، براساس آخرین اطلاعیه‌های شرکت ملی پخش است.


اخبار خودروهای سنگین در ایران

شما می‌توانید آخرین و جدیدترین اخبار خودروهای تجاری، شامل اخبار کامیون‌های جدید بازار ایران، اخبار اتوبوس‌های برقی ایرانی و خارجی، اخبار انواع ون‌های تجاری و همچنین شرایط فروش خودروهای سنگین در بازار کشورمان را باما بخوانید:

اخبار بنزین در ایران

مهم‌ترین اخبار سهمیه بنزین، شامل زمان واریز سهمیه ماهانه بنزین، قیمت جدید بنزین، میزان مصرف سوخت در ایران و آمار مصرف سالانه بنزین را در مقالات زیر بخوانید:

اخبار سهمیه سوخت خودرو

مهم‌ترین اخبار سهمیه بندی سوخت، شامل خبرهای جدید سهمیه سوخت تاکسی بنزینی و سهیمه تاکسی دوگانه‌سوز، سهمیه سوخت وانت‌بارها و همچنین سهمیه بنزین تاکسی‌های اینترنتی را در مقالات منتخب زیر مطالعه کنید:

اخبار کارت هوشمند سوخت

برای اطلاع از چگونگی ثبت نام کارت سوخت المثنی، مدارک لازم برای ثبت نام کارت سوخت خودرو، نحوه پیگیری کارت سوخت ماشین، پیگیری کارت سوخت موتورسیکلت، استعلام کارت سوخت از شرکت پست و همچنین جهت اطلاع از چگونگی دریافت رمز کارت سوخت، نحوه تغییر رمز کارت و مراحل بازیابی رمز کارت سوخت در صورت فراموشی، مقالات منتخب زیر را مطالعه کنید:

نویسنده : مریم سادات نوری

منبع : باما