اولین خودرو کرمان موتور
اولین خودرو کرمان موتور

رونمایی اولین خودرو کرمان موتور (J4 ایرانی)

اولین رونمایی خودرو جدید کرمان موتور

شهریور 1401: شرکت کرمان موتور، طی مراسمی که با حضور آقای سامان فیروزی (مدیرعامل این شرکت) در اولین نمایشگاه تحول صنعت خودرو 1401 برگزار شد، برای نخستین‌بار از نسخه پروتوتایپ سدان جدیدش رونمایی کرد.

نسخه‌ای که در نمایشگاه رونمایی شده، ماکت اولیه است و این احتمال وجود دارد که در نسخه تولید نهایی، شاهد تغییرات مختصری باشیم. نکته دیگر اینکه ظاهرا فرآیند طراحی داخلی این خودرو، هنوز به مرحله نهایی نرسیده و به همین دلیل نیز، تصاویری از کابین این خودرو در دسترس نیست.

مدیرعامل کرمان موتور همچنین از احتمال تولید این خودرو در دو نسخه دنده‌ای و اتوماتیک خبر داده و گفته که در محدوده قیمتی 400 تا 500 میلیون تومان وارد بازار می‌شود. طبق برنامه زمان‌بندی کرمان موتور، تولید این سدان جدید در زمستان 1401 در کرمان موتور آغاز خواهد شد.

رونمایی نسخه کانسپت سدان جدید کرمان موتور

آقای سامان فیروزی در مراسم معرفی این خودرو، از پلتفرم PS1 کرمان موتور نیز پرده‌برداری نمود و بار دیگر تاکید کرد که نسخه تولید نهایی این محصول و سایر محصولات جدید کرمان موتور، تحت برند کرمان موتور عرضه می‌شود و دیگر قرار نیست شاهد لوگوی JAC روی آن باشیم.

جزییات تولید اولین خودرو کرمان موتور

مرداد 1401: آقای سامان فیروزی، مدیرعامل کرمان موتور، ضمن تایید خبر خریداری پلتفرم جک J4 توسط این شرکت، خبر داده که اولین خودرو کرمان موتور با استفاده از پلتفرم جی4 اما با داخلی‌سازی 100 درصدی، در نیمه اول سال 1402 به بازار ایران معرفی می‌شود. مدیرعامل کرمان موتور، همچنین نکات جالبی را درباره این خودرو گفته که خلاصه آن به شرح زیر است:

1- شرکت کرمان موتور در سال 1396 جلسه‌ای با استاندار استان آنهویی چین (که کارخانه جک در آنجاست) برگزار نمود و قرار شد کرمان موتور و جک وارد فاز جوینت ونچر شوند. در ابتدای کار، این دو شرکت قصد داشتند که شرکت مشترکی تاسیس کنند و خودرویی را از صفر، طراحی و تولید نمایند. اما تحریم‌های صنعت خودرو در سال 1397 مانع انجام این کار شد.

2- بعد از تحریم‌ها، خودروسازی جک اعلام کرد که حاضر است با فروش پلتفرم به کرمان موتور، همکاری‌اش را به این شرکت ادامه دهد. برهمین اساس، هر دو طرف روی خودرو جک J4 به توافق رسیدند. خودروسازی جک نیز متعهد شد که تمام دانش فنی و قالب‌های قطعات آنرا به کرمان موتور منتقل کند.

3- فرآیند خریداری پلتفرم J4 به همراه انتقال دانش فنی، ساخت قطعات و ... حدود دو‌ هزار میلیارد تومان هزینه داشت. که البته شرکت کرمان موتور، هزینه‌های مربوط به خریداری دانش فنی را طی زمان پنج ساله به چینی‌ها پرداخت می‌کند.

4- البته این مقدار هزینه، صرف‌نظر از هزینه‌های مربوط به طراحی یک محصول جدید براساس این پلتفرم است چراکه کرمان موتور، طراحی اتاق جدید برای محصول جدیدش را به شرکت ایتالیایی سپرده است و طبق برنامه زمان‌بندی آنها، این طراحی در دی‌ماه 1401 آماده می‌شود.

5- اگر همه چیز طبق برنامه کرمان موتور پیش برود، محصول جدید کرمان موتور در نیمه اول 1402 به بازار ایران معرفی می‌شود. این سدان جدید، با لوگوی جدید کرمان موتور و احتمالا تحت برند کی ام سی خواهد بود.

6- قطعات خودروی جدید کرمان موتور، داخلی‌سازی 100 درصدی دارند طوریکه حتی پیشرانه آن توسط شرکت‌های ایرانی، داخلی‌سازی خواهد شد. البته کرمان موتور در حال حاضر، در بخشی از قطعات الکترونیکی مربوط به مجموعه EMS به مرحله داخلی‌سازی نرسیده‌ است اما طبق اعلام این شرکت، تاکنون بیش از 460 قالب قطعات خودروی جدید کرمان موتور، به ایران ارسال شده و در بین 120 قطعه‌ساز ایرانی نیز پخش شده است.

7- خودروی جدید کرمان موتور، قرار است در سه نسخه برقی، بنزینی دنده‌ای و بنزینی اتوماتیک دارد. خودروی برقی کرمان موتور با همکاری شرکت مپنا ساخته می‌شود و قیمت آن احتمالا 16 هزار دلار خواهد بود. البته برای مدل‌های بنزینی دنده‌ای و بنزینی اتومات، کرمان موتور در تلاش است تا آنها را با قیمتی رقابتی به بازار ایران بیاورد.

8- برنامه نهایی کرمان موتور این است که بتواند سالانه 24 هزار دستگاه از این خودروی جدید را به تولید برساند تا به این ترتیب، بتواند با محصولاتی همانند تارا، دنا پلاس، شاهین و ... وارد رقابت شود.

شروع داخلی سازی موتور جک در ایران

آذر 1399: کرمان موتور که تاکنون برای داخلی‌سازی جک J4 بیش از 800 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده است، حالا گفته که می‌خواهد تا پایان سال 99، میزان داخلی‌سازی جک J4 را به بیش از 50% و تا پایان بهار 1400 نیز میزان داخلی‌سازی آنرا به بیش از 70% برساند.

جک جی 4 کرمان موتور

اما کرمان موتور برای داخلی‌سازی هرچه بیشتر جک J4، قدم‌های بلندتر دیگری نیز برداشته است. این شرکت در تاریخ 18 آذرماه 99 خبر داده که برای داخلی‌سازی موتور جک J4 نیز با یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان ایران، قرارداد کلانی به ارزش 1200 میلیارد تومان بسته است که به موجب آن، موتور این خودرو در زمستان 1400 تولید داخل خواهد شد. پس با تولید این موتور در ایران، کرمان موتور در زمستان سال 1400، میزان داخلی‌سازی جک J4 را به بیش از 80% می‌رساند.

البته از آنجایی که موتور جک J4 با موتور اس3 (بررسی خودرو جک S3) مشترک است، این احتمال وجود دارد که کرمان موتور، برنامه بلندمدتی برای تولید داخلی سایر محصولات جک در سال‌های آینده داشته باشد که عرضه پیکاپ تی8 (بررسی کی‌ ام‌ سی T8) و همچنین کراس‌اور کی7 (بررسی کی‌ ام‌ سی K7) در راستای همین موضوع خواهند بود.


تجربه رانندگی با جک جی 4

در مقاله تست و بررسی جک جی 4 می‌توانید همه چیز را درباره این سدان نسبتا اقتصادی کرمان موتور در بازار ایران، بخوانید، از مشخصات فنی‌اش آگاه شوید و تصاویر اختصاصی جک J4 را هم مشاهده کنید.

قیمت جک J4 اتوماتیک

در مقاله شرایط فروش جک کرمان موتور می‌توانید از آخرین شرایط فروش جک جی4 و شرایط پیش فروش جک جی4 مطلع شوید. از لینک قیمت روز خودرو نیز می‌توانید قیمت جک J4 کرمان موتور را در بازار آزاد مشاهده کنید. همچنین می‌توانید از لینک فروش جک جی 4 جدیدترین آگهی‌های جک را ببینید.

دفترچه راهنمای خودرو جک

در مقاله دانلود دفترچه راهنمای خودرو می‌توانید دفترچه راهنمای فارسی خودرو جک J4، دفترچه راهنمای انواع جک و همچنین دفترچه راهنمای خودروهای موجود در بازار ایران را مشاهده کنید.

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما

1 دیدگاه

Sobhan1(485 روز پیش)

بنده در مشخصات فني جي 4 نظري داده بودم درباره جي 4 كه در تهران نمايندگي مرادي مانيتور داشت بنده اصلاح ميكنم كه الان تمام نمايندگي ها با مانيتور جي 4 رو تحويل مي دهند در اصفهان هم مشاهده كردم جي 4 مدل 1400 تمام تغييرات را دارد