خودروی اقتصادی کرمان‌ موتور
جک جی 4 کرمان موتور
جک جی 4 کرمان موتور
جک جی 4 کرمان موتور
جک جی 4 کرمان موتور
خودرو ملی کرمان موتور

خودروی اقتصادی کرمان‌ موتور در راه است

جزییات تولید اولین خودرو کرمان موتور

مرداد 1401: آقای سامان فیروزی، مدیرعامل کرمان موتور، ضمن تایید خبر خریداری پلتفرم جک J4 توسط این شرکت، خبر داده که اولین خودرو کرمان موتور با استفاده از پلتفرم جی4 اما با داخلی‌سازی 100 درصدی، در نیمه اول سال 1402 به بازار ایران معرفی می‌شود. مدیرعامل کرمان موتور، همچنین نکات جالبی را درباره این خودرو گفته که خلاصه آن به شرح زیر است:

1- شرکت کرمان موتور در سال 1396 جلسه‌ای با استاندار استان آنهویی چین (که کارخانه جک در آنجاست) برگزار نمود و قرار شد کرمان موتور و جک وارد فاز جوینت ونچر شوند. در ابتدای کار، این دو شرکت قصد داشتند که شرکت مشترکی تاسیس کنند و خودرویی را از صفر، طراحی و تولید نمایند. اما تحریم‌های صنعت خودرو در سال 1397 مانع انجام این کار شد.

2- بعد از تحریم‌ها، خودروسازی جک اعلام کرد که حاضر است با فروش پلتفرم به کرمان موتور، همکاری‌اش را به این شرکت ادامه دهد. برهمین اساس، هر دو طرف روی خودرو جک J4 به توافق رسیدند. خودروسازی جک نیز متعهد شد که تمام دانش فنی و قالب‌های قطعات آنرا به کرمان موتور منتقل کند.

3- فرآیند خریداری پلتفرم J4 به همراه انتقال دانش فنی، ساخت قطعات و ... حدود دو‌ هزار میلیارد تومان هزینه داشت. که البته شرکت کرمان موتور، هزینه‌های مربوط به خریداری دانش فنی را طی زمان پنج ساله به چینی‌ها پرداخت می‌کند.

4- البته این مقدار هزینه، صرف‌نظر از هزینه‌های مربوط به طراحی یک محصول جدید براساس این پلتفرم است چراکه کرمان موتور، طراحی اتاق جدید برای محصول جدیدش را به شرکت ایتالیایی سپرده است و طبق برنامه زمان‌بندی آنها، این طراحی در دی‌ماه 1401 آماده می‌شود.

5- اگر همه چیز طبق برنامه کرمان موتور پیش برود، محصول جدید کرمان موتور در نیمه اول 1402 به بازار ایران معرفی می‌شود. این سدان جدید، با لوگوی جدید کرمان موتور و احتمالا تحت برند کی ام سی خواهد بود.

6- قطعات خودروی جدید کرمان موتور، داخلی‌سازی 100 درصدی دارند طوریکه حتی پیشرانه آن توسط شرکت‌های ایرانی، داخلی‌سازی خواهد شد. البته کرمان موتور در حال حاضر، در بخشی از قطعات الکترونیکی مربوط به مجموعه EMS به مرحله داخلی‌سازی نرسیده‌ است اما طبق اعلام این شرکت، تاکنون بیش از 460 قالب قطعات خودروی جدید کرمان موتور، به ایران ارسال شده و در بین 120 قطعه‌ساز ایرانی نیز پخش شده است.

7- خودروی جدید کرمان موتور، قرار است در سه نسخه برقی، بنزینی دنده‌ای و بنزینی اتوماتیک دارد. خودروی برقی کرمان موتور با همکاری شرکت مپنا ساخته می‌شود و قیمت آن احتمالا 16 هزار دلار خواهد بود. البته برای مدل‌های بنزینی دنده‌ای و بنزینی اتومات، کرمان موتور در تلاش است تا آنها را با قیمتی رقابتی به بازار ایران بیاورد.

8- برنامه نهایی کرمان موتور این است که بتواند سالانه 24 هزار دستگاه از این خودروی جدید را به تولید برساند تا به این ترتیب، بتواند با محصولاتی همانند تارا، دنا پلاس، شاهین و ... وارد رقابت شود.

آپشن های جدید جک جی 4

تیر 1401: شرکت کرمان موتور از نیمه دوم سال 1401، سدان جی4 را با آپشن‌های جدید، تحویل خریدارانش می‌دهد. باتوجه به افزایش داخلی‌سازی این خودرو اقتصادی جک و با بازارسنجی‌های صورت گرفته توسط کارشناسان کرمان موتور، این شرکت از شهریورماه 1401 ویژگی‌های زیر را به سدان J4 اضافه می‌کند:

 • سیستم کنترل پایداری یا ESP.
 • تغییر ترمزهای عقب از کاسه‌ای به دیسکی.
 • چراغ‌های دی لایت یا DRL.
 • نشانگر تعویض دنده خودرو یا GSI.

فروش جک جی 4 پس از 9 ماه

فروردین 1401: آخرین‌باری که جک جی 4 را در سبد فروش کرمان موتور دیده بودیم، تیرماه 1400 بود که در آن زمان، کرمانی‌ها این خودرو را با قیمت 339 میلیون تومان می‌فروختند.

ولی همزمان با اعلام فروش کرمان موتور ویژه فروردین‌ماه 1401، باخبر شدیم که جی4 بعد از ماه‌ها بی‌خبری، دوباره به لیست فروش کرمان موتور برگشته است. البته سکوت 9 ماهه جی4 منجر به افزایش قیمت ناگهانی آن نیز شده طوریکه از تاریخ 20 فروردین‌ماه تا اطلاع ثانوی، با قیمت جدید 415 میلیون تومان فروخته می‌شود؛ یعنی 76 میلیون تومان گران‌تر از قبل.

نصب مانیتور جک جی 4 بدون دوربین عقب

آذر 1400: از اواسط پاییز 1400، خبری در رسانه‌های خودرویی کشورمان، مبنی بر نصب آپشن‌های جدید برای خودرو جی4 منتشر شد که خوشحالی هواداران جک را به همراه داشت. اما اندکی بعد، مشخص شد که ماجرا این آپشن‌ها، چیز دیگری بوده و ارتباطی به کرمان موتور نداشته است. همانطور که در تصویر زیر نیز مشاهده می‌کنید، برخی از نسخه‌های جک جی4 از اواسط پاییز 1400 به مانیتور تبلتی مجهز شده‌اند که سایز 11 اینچی داشته و اندرویدی هستند.

مانیتور اندرویدی جک جی 4

اما اصل ماجرا اینجاست که این مانیتورها توسط کرمان موتور روی خودروها نصب نشده‌اند اما متاسفانه به اسم «مانیتور فابریک» و توسط برخی از نمایندگی‌های این شرکت، روی خودروهای جک قرار گرفته است. نکته جالب توجه اینجاست که این مانیتور، اگرچه امکان پشتیبانی از دوربین عقب را هم دارد اما هیچ دوربینی روی خودرو نصب نشده!

چرا رینگ شاهین روی جک نصب شده؟!

شهریور 1400: تقریبا از اوایل تابستان 1400 بود که متوجه شدیم که کرمان موتور، از رینگ‌های خاکستری جدیدی برای جک J4 استفاده کرده است. البته تغییر رینگ و حذف رینگ‌های اورجینال، موضوع جدیدی درمیان خودروسازان ایرانی نیست ولی از آنجایی که طرح و رنگ این رینگ‌های جدید، کاملا مشابه رینگ‌های شاهین (بررسی سایپا شاهین دنده‌ ای) بود، حواشی زیادی را برای کرمان موتور به وجود آورد.

مقایسه رینگ جدید (عکس بالا) و رینگ قدیم (عکس پایین) در جک جی4

اما با پیگیری‌های مختلف رسانه‌ها، مشخص شد که کرمان موتور برای افزایش میزان داخلی‌سازی جی4، تامین‌کننده جدیدی برای رینگ‌های این خودرو پیدا کرده که دست بر قضا، همان تامین‌کننده رینگ‌های شاهین نیز هست. البته سازنده این رینگ‌ها می‌توانست کمی ذوق به خرج دهد و طرح جدیدی برای جک آماده کند ولی ظاهرا کمبود نقدینگی و افزایش هزینه‌های سربار قطعه‌سازان ایرانی، مانع از این ایجاد این تغییر شده بود.

شروع داخلی سازی موتور جک در ایران

آذر 1399: کرمان موتور که تاکنون برای داخلی‌سازی جک J4 بیش از 800 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده است، حالا گفته که می‌خواهد تا پایان سال 99، میزان داخلی‌سازی جک J4 را به بیش از 50% و تا پایان بهار 1400 نیز میزان داخلی‌سازی آنرا به بیش از 70% برساند.

جک جی 4 کرمان موتور

اما کرمان موتور برای داخلی‌سازی هرچه بیشتر جک J4، قدم‌های بلندتر دیگری نیز برداشته است. این شرکت در تاریخ 18 آذرماه 99 خبر داده که برای داخلی‌سازی موتور جک J4 نیز با یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان ایران، قرارداد کلانی به ارزش 1200 میلیارد تومان بسته است که به موجب آن، موتور این خودرو در زمستان 1400 تولید داخل خواهد شد. پس با تولید این موتور در ایران، کرمان موتور در زمستان سال 1400، میزان داخلی‌سازی جک J4 را به بیش از 80% می‌رساند.

البته از آنجایی که موتور جک J4 با موتور اس3 (بررسی خودرو جک S3) مشترک است، این احتمال وجود دارد که کرمان موتور، برنامه بلندمدتی برای تولید داخلی سایر محصولات جک در سال‌های آینده داشته باشد که عرضه پیکاپ تی8 (بررسی کی‌ ام‌ سی T8) و همچنین کراس‌اور کی7 (بررسی کی‌ ام‌ سی K7) در راستای همین موضوع خواهند بود.

سومین خودرو جک در ایران

بین سال‌های 1391 تا 1393 ارزان‌ترین خودرو جک در سبد کرمان موتور، چیزی نبود جز جک J3 که هم در نسخه هاچ‌بک و هم در نسخه سدان به بازار کشورمان راه پیدا کرد. جک J3 قیمت اندکی داشت، ولی حضور در محدوده قیمتی سدان‌های ایرانی، کار دستش داد و نهایتا نیز با استقبال چندانی روبرو نشد.

اما در تابستان 97، نوبت برادر بزرگتر جک J3 است تا به کشورمان بیاید و دوباره نام جک را در بازار سدان‌های اقتصادی ایران، پررنگ کند.

طراح ایتالیایی جک جی 4 کیست؟

جک J4 محصول سال 2013 است و جایگاهی بین J3 و J5 دارد. از آنجایی که تولید J3 در 2013 متوقف شد، پس هم‌اکنون J4 ارزان‌ترین و کوچکترین سدان جک به حساب می‌آید.

جک، محصولاتش را در قالب دو برند مختلف تولید می‌کند؛ یکی Heyue مختص محصولات ارزان‌تر و دیگری Refine (با نام سابق Ruifeng) مختص محصولات نسبتا لوکس‌تر. سدان J4 نیز از برند Heyue است و به همین دلیل نسبت به دیگر سدان جک، یعنی A60، طراحی کاملا متفاوت و بسیار ساده‌تری دارد.

جالب است بدانید که طراحی بیرونی J4 در استودیو ایتالیایی جک و توسط Daniele Gaglione انجام شده است. شاید باورش برای‌تان سخت باشد اما آقای Gaglione همان شخصی است که سال 2006 برای طراحی بیرونی آلفارومئو 8C برنده جایزه بهترین طراحی سال (CDOTY) شد. آقای Gaglione علاوه‌بر سرپرستی گروه طراحی جک، هم‌اکنون مدیر بخش R&D جک در ایتالیاست.

مشخصات فنی جک جی 4 کرمان موتور

جک J4 تنها یک پیشرانه دارد که از سری HFC4GB2 است. کرمان موتور با کمک این پیشرانه مشترک، که هم‌اکنون نیز در قلب جک J5 دنده‌ای مونتاژی نیز می‌تپد، می‌تواند بخش قابل توجهی از هزینه‌هایش را کاهش دهد.

نکته جالب دیگر این‌که جک J4، پلتفرم یکسانی با جک S3 دارد و حتی فاصله محوری این دو برادر، کاملا مشابه یکدیگر است. از آنجایی که بی30 بهمن موتور (بررسی بسترن B30)، جی‌سی 6 خودروسازان بم (بررسی جیلی GC6 اکسلنت) خودروسازان بم و اچ 330 سایپا، سه رقیب مستقیم جک J4 در ایران هستند، پس بهتر است که در ادامه این متن، مقایسه‌ای میان این سه چینی نیز داشته باشیم:

»» مقایسه فنی جک J4 با بسترن B30
»» مقایسه فنی جک J4 با برلیانس 330 اتومات
»» مقایسه فنی جک J4 با جیلی GC6 اکسلنت

امکانات و آپشن های جک J4

جک J4 در بازار چین، چه در نسخه دستی و چه اتومات، با سه تیپ کامفورت، لاکچری و پریمیوم تحویل مشتریان می‌شود. اگر این سه تیپ را با لیست تجهیزات کرمان موتور (در ابتدای خردادماه 97) مقایسه کنیم به این نتیجه می‌رسیم که کرمانی‌ها نسخه نیمه‌فول J4 را در ایران مونتاژ می‌کنند؛ نسخه‌ای که دارای امکانات زیر است:

 • رینگ 15 اینچی آلومینیومی
 • ترمزهای کاسه‌ای عقب
 • فرمان برقی با تنظیم ارتفاع
 • دو ایربگ
 • کمربندهای پیش‌کشنده جلو
 • چراغ بدرقه
 • مه‌شکن جلو
 • آینه‌های تاشو برقی با گرمکن
 • کروز کنترل
 • روکش چرم فرمان
 • روکش چرم صندلی‌ها
 • دکمه‌های کنترلی فرمان
 • سیستم صوتی با 6 اسپیکر و پورت USB
 • تهویه دستی
 • سنسور عقب
 • ترمزهای ABS و EBD
 • چراغ‌های هالوژنی جلو
 • ایزوفیکس

»» جدول اطلاعات فنی و آپشن‌های جک جی4 کرمان موتور ««

خالی از لطف نیست که بدانید نسخه فول آپشن جک J4 در برخی بازارهای آسیایی با امکاناتی مانند 6 ایربگ، مانیتور لمسی، سانروف برقی، اتولایت، هندزفری و استارت دکمه‌ای نیز عرضه می‌شود که متاسفانه مشتریان کرمان موتور، از چنین چیزهایی محرومند!

تجربه رانندگی با جک جی 4

در مقاله تست و بررسی جک جی 4 می‌توانید همه چیز را درباره این سدان نسبتا اقتصادی کرمان موتور در بازار ایران، بخوانید، از مشخصات فنی‌اش آگاه شوید و تصاویر اختصاصی جک J4 را هم مشاهده کنید.

قیمت جک J4 اتوماتیک

در مقاله شرایط فروش جک کرمان موتور می‌توانید از آخرین شرایط فروش جک جی4 و شرایط پیش فروش جک جی4 مطلع شوید. از لینک قیمت روز خودرو نیز می‌توانید قیمت جک J4 کرمان موتور را در بازار آزاد مشاهده کنید. همچنین می‌توانید از لینک خرید و فروش جی 4 جدیدترین آگهی‌های جک را ببینید.

دفترچه راهنمای خودرو جک

در مقاله دانلود دفترچه راهنمای خودرو می‌توانید دفترچه راهنمای فارسی خودرو جک J4، دفترچه راهنمای انواع جک و همچنین دفترچه راهنمای خودروهای موجود در بازار ایران را مشاهده کنید.

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما

1 دیدگاه

Sobhan1(251 روز پیش)

بنده در مشخصات فني جي 4 نظري داده بودم درباره جي 4 كه در تهران نمايندگي مرادي مانيتور داشت بنده اصلاح ميكنم كه الان تمام نمايندگي ها با مانيتور جي 4 رو تحويل مي دهند در اصفهان هم مشاهده كردم جي 4 مدل 1400 تمام تغييرات را دارد