اتصال کارت سوخت به کارت‌ بانکی

اتصال کارت سوخت به کارت‌ بانکی

کارت بانکی جایگزین کارت سوخت می شود؟

اسفند 1401: جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، در برنامه‌ای تلویزیونی اظهار کرد امسال در تولید کارت سوخت رکورد زدیم. نزدیک به ۳.۹ میلیون کارت سوخت صادر شده و صدور کارت تقریباً ماهانه شده است. در حالی که ابتدای دولت با حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت مواجه شدیم و موجودی کارت پایین بود و تنها 9 هزار کارت خام وجود داشت.

وی توصیه کرد که هموطنان در زمان مراجعه به جایگاه سوخت، از کارت شخصی خود استفاده کنند‌. اما برای افرادی که کارت ندارند یا کارت خود را جا گذاشته‌اند نیز، ظرفیت این وجود دارد که بتوانند از کارت جایگاه‌دار استفاده کنند. در تعداد کارت‌های آزاد محدودیت‌هایی ایجاد شده است. اما اگر فردی کارت شخصی به همراه نداشته باشد، می‌تواند از کارت جایگاه استفاده کند.
وی افزود در خصوص استفاده از سیستم کارت بانکی برای تخصیص سهمیه سوخت، مباحث امنیتی و قضائی وجود دارد. اتفاقاتی در سیستم شاپرک رخ داد. اکنون در بستر اینترنتی (برای تاکسی‌های اینترنتی)، اعتبار رانندگان شارژ می‌شود و بر اساس آن سوخت‌گیری می‌کنند که سامانه‌اش در اختیار ما نیست. ضمن اینکه قانون تکلیفی را درباره متمرکز کردن حساب‌ها در خزانه بر عهده شرکت ملی پالایش گذاشته بود که اکنون حساب‌های فرعی بسته شده‌اند. در حوزه هدفمندسازی تنها یک یا دو حساب باقی مانده که مشکلش مربوط به بانک مرکزی می‌شود. برنامه استفاده از همین شرایط و سیاست سامانه هوشمند سوخت با هماهنگی افتا و مجموعه پدافند غیر عامل است. هر اقدامی که در خصوص سامانه انجام شود، باید مجوزهای امنیتی را دریافت کند.

آقای سالاری درباره طرح تخصیص سهمیه به کارت ملی افراد گفت اجرای این طرح چالش‌هایی داشت که بخشی از آن به psp‌ها مربوط می‌شد؛ بخشی مربوط به حوزه خانوارها بود که آمار آن‌ها در واقع باید بررسی شود. اگر قرار است از بستر کارت هوشمند به بستر کارت بانکی حرکت کنیم، باید این مشکلات رفع شود. در مرحله آزمایشی، تنها دو psp استقبال کردند و در سه جایگاه سوخت انجام شد. آمار خانوارها نیز مشکلاتی داشت؛ مثلاً فردی را با 96 خودرو داشتیم که باید آمارها بروزرسانی شود.

وی افزود ابتدا باید در بخش سیاست‌های قیمتی، بخش تک‌نرخی و زیرساخت‌های این قضیه بررسی شود و بعد از آن، بتوان آن را همزمان روی کارت بانکی پیاده کرد. زیرساخت این موضوع در سامانه نیز باید فراهم شود تا همزمان با اینکه افراد کارت بانکی خود را برای پرداخت بهای سوخت می‌کشند، بتوانند میزان اعتبار خود را هم مشاهده کنند. همکاران در حال بررسی و همکاری با پدافند غیرعامل هستند تا مباحث امنیتی پیش‌بینی شود. احتمالاً در سال آینده به صورت آزمایشی انجام می‌شود، اما برای تعیین زمان آن، در حال برنامه‌ریزی هستیم.


اخبار بنزین در ایران

مهم‌ترین اخبار سهمیه بنزین، شامل زمان واریز سهمیه ماهانه بنزین، قیمت جدید بنزین، میزان مصرف سوخت در ایران و آمار مصرف سالانه بنزین را در مقالات زیر بخوانید:

اخبار سهمیه سوخت خودرو

مهم‌ترین اخبار سهمیه بندی سوخت، شامل خبرهای جدید سهمیه سوخت تاکسی بنزینی و سهیمه تاکسی دوگانه‌سوز، سهمیه سوخت وانت‌بارها و همچنین سهمیه بنزین تاکسی‌های اینترنتی را در مقالات منتخب زیر مطالعه کنید:

اخبار کارت هوشمند سوخت

برای اطلاع از چگونگی ثبت نام کارت سوخت المثنی، مدارک لازم برای ثبت نام کارت سوخت خودرو، نحوه پیگیری کارت سوخت ماشین، پیگیری کارت سوخت موتورسیکلت، استعلام کارت سوخت از شرکت پست و همچنین جهت اطلاع از چگونگی دریافت رمز کارت سوخت، نحوه تغییر رمز کارت و مراحل بازیابی رمز کارت سوخت در صورت فراموشی، مقالات منتخب زیر را مطالعه کنید:

نویسنده : مریم سادات نوری

منبع : باما

2 دیدگاه

مشتاق(1223 روز پیش)

من هم جزاولین نفرهابودم که ثبت کردم وکدفعال سازی هم برایم ارسال فعلاکارتی بدستم نرسیده

کریم بخش (1531 روز پیش)

کارت بانکی تا چه تاریخی به کارت سوخت تبدیل میشود بنده چهل روز جلوتر کارت سوخت ماشینم را به کارت بانکی انتقال دادم اما هنوز کارت بانکیم فعال نشده است