معاینه فنی تاکسی در سال 1401

اردیبهشت 1401: با اعلام سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی تهران، طرح معاینه فنی رایگان تاکسی، که از سال 1400 شروع شده بود، برای سال 1401 نیز ادامه خواهد داشت.

طبق اعلام سازمان تاکسیرانی، اولین مراجعه خودروهای تاکسی به مراکز معاینه فنی منتخب تهران در سال 1401، رایگان است. تاکسیرانان برای بهره‌مندی از این طرح، کافی است با همراه داشتن پروانه تاکسیرانی معتبر (قابل استعلام از سامانه سیما تاکسی) به یکی از مراکز هشتگانه زیر مراجعه کنند:

 • مرکز معاینه فنی بیهقی
 • مرکز معاینه فنی سراج
 • مرکز معاینه فنی الغدیر
 • مرکز معاینه فنی شقایق
 • مرکز معاینه فنی دماوند
 • مرکز معاینه فنی چمران
 • مرکز معاینه فنی نیایش
 • مرکز معاینه فنی آبشناسان

اعتبار معاینه فنی تاکسی چقدر است؟

اردیبهشت 1401: براساس جدول سن فرسودگی وسایل نقلیه، کلیه خودروهای شخصی تا 4 سال از گذشتن تولیدشان، از انجام معاینه فنی، معاف هستند اما این معافیت برای خودروهای عمومی از جمله خودروهای تاکسی، تنها یک سال است و بعد از گذشت یکسال از تولید آنها، مدت اعتبار معاینه فنی تاکسی براساس سال تولیدشان، محاسبه شده و بصورت زیر است:

1- تاکسی با عمر 10 سال یا کمتر، باید هر 6 ماه یکبار، برای گرفتن معاینه فنی تاکسی اقدام کنند.

2- تاکسی‌ با عمر بیشتر از 10 سال،، باید هر 3 ماه یکبار، برای گرفتن معاینه فنی تاکسی اقدام کنند.

بخشودگی جریمه معاینه فنی تاکسی

بهمن 1400: سیدعلی محتشمی‌پور، معاون فنی و بهره‌برداری سازمان تاکسیرانی شهر تهران، بیان کرد تاکسی‌هایی که در طرح نوسازی تاکسی فرسوده ثبت‌نام شده‌اند و برگه ثبت‌نام در سامانه نوسازی را دارند، مشمول بخشش جرایم معاینه فنی از تاریخ اقدام به نوسازی می‌شوند. البته این برگه باید توسط سازمان تاکسیرانی مهر شده باشد.

مراکز معاینه فنی تاکسی در سال 1400

فروردین 1400: با اعلام شهرداری تهران، طرح معاینه فنی رایگان خودروهای تاکسی، که چندین‌بار در 1399 اجرا شده بود، در سال 1400 نیز همچنان برقرار است. خودروهای تاکسی برای اخذ معاینه فنی 1400، باید به نکات زیر توجه داشته باشند:

1- معاینه فنی رایگان فقط برای تاکسی‌های تهران است.

2- شرط استفاده از این طرح، داشتن پروانه معتبر سازمان تاکسیرانی (قابل استعلام از سامانه سیما تاکسی) است.

3- در این طرح، فقط مراجعه اول تاکسی به مراکز منتخب تهران، رایگان بوده و هزینه مراجعات دوم و بیشتر، با 50% تخفیف محاسبه می‌شود.

4- خودروهای تاکسی با عمر 10 سال و کمتر، سالانه باید دو مرتبه (هر شش ماه یکبار) برای گرفتن معاینه فنی اقدام کنند.

5- خودروهای تاکسی با عمر بیشتر از 10 سال، سالانه باید 4 مرتبه (هر سه ماه یکبار) برای گرفتن معاینه فنی ادقام کنند.

6- مراکز معاینه فنی منتخب ویژه خودروهای تاکسی در تهران عبارتند از:

 • مرکز معاینه فنی بیهقی
 • مرکز معاینه فنی نیایش
 • مرکز معاینه فنی شقایق
 • مرکز معاینه فنی چمران
 • مرکز معاینه فنی دماوند

قیمت معاینه فنی تاکسی در 1400

فروردین 1400: آقای هاشمی (معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران) ضمن اشاره به طرح معاینه فنی رایگان تاکسی‌های تهران در سال 1400، گفته که در سال جدید، هزینه مراجعه اول تاکسی‌ها به مراکز معاینه فنی 47 هزارتومان است.

تخفیف معاینه فنی تاکسی چقدر است

بهمن1399: به مناسبت روز ملی هوای پاک، از تاریخ 29 دی لغایت 6 بهمن 99 (به مدت یک هفته) معاینه فنی تاکسی‌های تهران، رایگان بود. اما حالا آقای هاشمی (معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران) خبر داده که طرح معاینه فنی رایگان تاکسی‌ها، تا پایان دهه فجر 99 تمدید شده است.

همچنین آقای روشنی (مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی تهران) درباره این طرح گفته که تاکسیرانان تهرانی، به شرط داشتن پروانه معتبر، می‌توانند در طول این مدت، از خدمات رایگان معاینه فنی خودروها استفاده کنند. این برای سومین بار در سال 99 است که انجام معاینه فنی تاکسی‌های پایتخت، به مناسبت‌های مختلف، رایگان می‌شود.

گفتنی است که تاکسی‌ها، در سایر روزهای عادی سال نیز از تخفیف 50 درصدی در خدمات معاینه فنی، برخوردارند. هم‌اکنون بیش از 80 هزار تاکسی در تهران، روزانه بیش از 3 میلیون نفر را جابجا می‌کنند.

معاینه فنی رایگان تاکسی در سال 1399

آذر 1399: به مناسبت روز 26 آذرماه که روز حمل و نقل است، سازمان تاکسیرانی تهران خبر داده که هزینه معاینه فنی تمامی خودروهای تاکسی، در مراجعه اول‌شان به مراکز معاینه فنی تهران، رایگان خواهد بود.

همچنین یک لاین در مراکز معاینه فنی الغدیر، شقایق و چمران، برای پذیرش خارج از نوبت خودروهای تاکسی اختصاص داده شده است.


نرخ جدید کرایه تاکسی

آخرین اخبار افزایش کرایه تاکسی، گرانی کرایه تاکسی تهران، قیمت کرایه تاکسی بین شهری، جدیدترین نرخ کرایه تاکسی شهری، زمان افزایش نرخ کرایه تاکسی و میزان افزایش کرایه حمل و نقل عمومی را در مقاله افزایش کرایه تاکسی مطلاعه کنید.

نوسازی تاکسی فرسوده

آخرین اخبار طرح نوسازی تاکسی فرسوده، شرایط دریافت وام نوسازی تاکسی، قیمت تاکسی نوسازی و آخرین آمار از فرسودگی تاکسی‌ها را در مقاله نوسازی تاکسی فرسوده مطالعه کنید.

سهمیه بنزین تاکسی و آژانس

برای اطلاع از مقدار سهمیه بنزین تاکسی، سهمیه بنزین تاکسی اینترنتی، میزان سهمیه بنزین آژانس، سهمیه بنزین تاکسی دوگانه سوز، زمان واریز سهمیه سوخت تاکسی و نحوه استعلام سهمیه اعتباری تاکسی در سامانه سماس، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله سهمیه بنزین تاکسی را از دست ندهید.

سهمیه بنزین تاکسی اسنپ

برای اطلاع از نحوه ثبت نام سهمیه بنزین رانندگان اسنپ، نحوه استعلام سهمیه بنزین و زمان واریز سهمیه اسنپ در سامانه سماس، مقاله ثبت نام سهمیه بنزین اسنپ را مطالعه کنید.

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما

برای اطلاع از اخبار روز خودرو، ایمیل خود را وارد نمایید

اطلاعات شما به درستی ثبت گردید
آخرین اخبار دنیای خودرو از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.
مشکلی رخ داده است لطفا چند لحظه بعد مجددا تلاش کنید