جریمه معاینه فنی خودرو 1400

شهریور 1400: جریمه معاینه فنی خودروها توسط افسران پلیس راهور یا توسط دوربین‌های کنترلی در سطح معابر شهری انجام می‌شود. اما در تیرماه 1400 خبری به نقل از آقای متولی (مدیر امور اجرایی معاینه فنی خودروهای کشور) منتشر شد مبنی بر اینکه کنترل معاینه فنی خودروها توسط دوربین‌های پلیس، علاوه بر سطح شهر، بزودی در جاده‌ها و معابر برون‌شهری نیز اجرایی می‌شود.

بلافاصله بعد از انتشار این خبر، سردار تیموری (جانشین پلیس راهور ناجا) به این خبر واکنش نشان داد و گفت که چنین چیزی صحت ندارد. سردار تیموری گفته که دوربین‌های کنترل سرعت که در جاده‌ها نصب شده‌اند فعلا برای معاینه فنی فعال نشده‌اند اما دوربین‌های پلاک‌خوان در سطح شهرها به سامانه جامع معاینه فنی متصل هستند و شماره پلاک خودروها را با اطلاعات این سامانه، تطابق می‌دهند.


جریمه نداشتن معاینه فنی در 1400

خودروهایی که معاینه فنی نداشته باشند یا اعتبار معاینه فنی آنها منقضی شده باشد، مشمول جریمه راهنمایی و رانندگی هستند. مبلغ جریمه نداشتن معاینه فنی، معادل 50 هزار تومان است که بصورت «روزانه» محاسبه می‌شود.

به این معنی که در طول یک روز (24 ساعت)، اگر خودروی شما چندین‌بار توسط دوربین‌های پلیس رصد شود، مبلغ جریمه معاینه فنی، تغییری نکرده و فقط یکبار برای‌تان محاسبه می‌شود. اما در روز دوم، اگر دوباره توسط دوربین‌های پلیس رصد شدید، مجددا جریمه معاینه فنی برای خودروی‌تان لحاظ می‌شود.

استعلام جریمه معاینه فنی

برای استعلام جریمه معاینه فنی خودرو، باید از همان روش‌هایی که برای استعلام خلافی خودرو وجود دارد، استفاده کنید. به عبارت بهتر، استعلام جریمه معاینه فنی، هم با روش‌های حضوری و هم با روش‌های غیرحضوری امکان پذیر است:

1- مراجعه به دفاتر پلیس+10 با همراه داشتن کارت خودرو.

2- مراجعه به سایت پلیس راهور به نشانی rahvar120.ir و انتخاب گزینه استعلام تخلفات رانندگی.

3- استفاده از اپلیکیشن پلیس من و انتخاب گزینه تخلفات رانندگی.

4- کد دستوری #110* (ستاره 110 مربع) را با موبایل‌تان شماره‌گیری کنید. سپس استعلام خلافی خودرو را انتخاب کنید و در پایان، کد VIN خودرو را ارسال کنید.

پاک کردن جریمه معاینه فنی

در صورتی که معاینه فنی دارید اما با پیامک جریمه معاینه فنی مواجه شدید، اگر 24 ساعت از صدور معاینه فنی‌ خودروی‌تان گذشته باشد، می‌توانید با داشتن شماره VIN خودرو و از طریق سایت سیمفا، اعتبار معاینه فنی‌تان را استعلام کنید. اگر اطلاعات شما در سیما ثبت شده بود، برای اعتراض به جریمه با داشتن مدارک زیر، به مراکز پلیس+10 مراجعه کنید:

  • اصل و کپی کارت خودرو
  • اصل و کپی کارت معاینه فنی
  • اصل و کپی برگه خلافی

اما اگر اطلاعات‌تان در سیمفا ثبت نشده، ابتدا باید به همان مرکزی که معاینه فنی‌ خودروی‌تان را گرفته‌اید، مراجعه کنید تا اطلاعات‌تان را در سیمفا ثبت یا آپدیت کنند.


استعلام معاینه فنی خودرو

در مقاله معاینه فنی خودرو می‌توانید از آخرین اخبار معاینه فنی خودرو، جدیدترین هزینه معاینه فنی و همچنین قوانین و شرایط دریافت معاینه فنی خودرو و معاینه فنی موتورسیکلت، مطلع شوید.

مراکز معاینه فنی خودرو

شهروندان تهرانی می‌توانند در مقاله آدرس مراکز معاینه فنی تهران از شماره تلفن مراکر فنی، آدرس دقیق مراکز فنی، ساعت کار مراکز معاینه فنی و همچنین لیست مراکز معاینه فنی موتورسیکلت و معاینه فنی خودروهای سنگین مطلع شوند. همچنین فهرست مراکز معاینه فنی شهرستان نیز در این مطلب، اعلام شده است.

نرخ انواع جرایم رانندگی

آخرین اخبار درباره جریمه خودرو، انواع قبض جریمه و مبلغ انواع جرایم پلیس راهور را در مقاله نرخ جریمه راهنمایی و رانندگی مطالعه کنید.

نویسنده : مسلم تقوی

منبع : باما