جریمه معاینه فنی خودرو 1401

اردیبهشت 1401: عبدالجلال ایری، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، عنوان کرد که طرح اصلاح قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت مورد بررسی قرار گرفته و طبق ماده 14 آن، مراکز معاینه فنی متخلف جریمه می‌شوند. هر تخلف از سوی این مراکز، جریمه 5 الی 30 میلیون تومانی را به دنبال دارد. اگر تخلف بیش از چهار بار تکرار شود، پروانه فعالیت مرکز از شش ماه تا یک سال به تعلیق در آمده و با تکرار آن کاملا لغو می‌شود.

فک پلاک در انتظار خودروهای دودزا

آذر 1400: آقای مقدم، مدیرعامل ستاد معاینه فنی تهران، ضمن اشاره به عدم بازدارندگی جریمه معاینه فنی گفته که به عنوان مثال، برخی رانندگان کامیون ممکن است در ترددهای روزانه خود، چندین میلیون تومان درآمد داشته باشند و بدون تردید برای این رانندگان، جریمه 50 هزار تومانی نه تنها بازدارنده نیست بلکه صرفه اقتصادی هم دارد!

آقای مقدم درباره جریمه خودروهای دودزا نیز گفته که این خودروها حتی در صورت داشتن معاینه فنی، گواهی معاینه آنها باطل شده و باید مجددا برای دریافت معاینه فنی اقدام کنند. طبق قانون، خودروهای دودزا، فک پلاک می‌شوند و پلاک اعزام به تعمیرگاه روی آنها نصب می‌شود.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی، از برخورد جدی‌تر پلیس با خودروهای سنگین دودزا نیز خبر داده و گفته که از تاریخ 26 اردیبهشت 1400، طرح مشترکی مابین ستاد معاینه فنی و پلیس راهور اجرایی شده است که طرح «معاینه فنی کنار جاده‌ای» نام دارد و پلیس در این طرح، خودروهای سنگین را بصورت تصادفی چک می‌کند. از آن تاریخ تا 15 آذرماه، بیش از 2700 خودروی سنگین بطور تصادفی بررسی شده‌اند که از این تعداد، حدود 600 مورد فاقد معاینه فنی بودند و جریمه شده‌اند.

ماجرای جریمه معاینه فنی در جاده بین شهری

شهریور 1400: جریمه معاینه فنی خودروها توسط افسران پلیس راهور یا توسط دوربین‌های کنترلی در سطح معابر شهری انجام می‌شود. اما در تیرماه 1400 خبری به نقل از آقای متولی (مدیر امور اجرایی معاینه فنی خودروهای کشور) منتشر شد مبنی بر اینکه کنترل معاینه فنی خودروها توسط دوربین‌های پلیس، علاوه بر سطح شهر، بزودی در جاده‌ها و معابر برون‌شهری نیز اجرایی می‌شود.

بلافاصله بعد از انتشار این خبر، سردار تیموری (جانشین پلیس راهور ناجا) به این خبر واکنش نشان داد و گفت که چنین چیزی صحت ندارد. سردار تیموری گفته که دوربین‌های کنترل سرعت که در جاده‌ها نصب شده‌اند فعلا برای معاینه فنی فعال نشده‌اند اما دوربین‌های پلاک‌خوان در سطح شهرها به سامانه جامع معاینه فنی متصل هستند و شماره پلاک خودروها را با اطلاعات این سامانه، تطابق می‌دهند.


جریمه نداشتن معاینه فنی در 1400

خودروهایی که معاینه فنی نداشته باشند یا اعتبار معاینه فنی آنها منقضی شده باشد، مشمول جریمه راهنمایی و رانندگی هستند. مبلغ جریمه نداشتن معاینه فنی، معادل 50 هزار تومان است که بصورت «روزانه» محاسبه می‌شود.

به این معنی که در طول یک روز (24 ساعت)، اگر خودروی شما چندین‌بار توسط دوربین‌های پلیس رصد شود، مبلغ جریمه معاینه فنی، تغییری نکرده و فقط یکبار برای‌تان محاسبه می‌شود. اما در روز دوم، اگر دوباره توسط دوربین‌های پلیس رصد شدید، مجددا جریمه معاینه فنی برای خودروی‌تان لحاظ می‌شود.

استعلام جریمه معاینه فنی

برای استعلام جریمه معاینه فنی خودرو، باید از همان روش‌هایی که برای استعلام خلافی خودرو وجود دارد، استفاده کنید. به عبارت بهتر، استعلام جریمه معاینه فنی، هم با روش‌های حضوری و هم با روش‌های غیرحضوری امکان پذیر است:

1- مراجعه به دفاتر پلیس+10 با همراه داشتن کارت خودرو.

2- مراجعه به سایت پلیس راهور به نشانی rahvar120.ir و انتخاب گزینه استعلام تخلفات رانندگی.

3- استفاده از اپلیکیشن پلیس من و انتخاب گزینه تخلفات رانندگی.

4- کد دستوری #110* (ستاره 110 مربع) را با موبایل‌تان شماره‌گیری کنید. سپس استعلام خلافی خودرو را انتخاب کنید و در پایان، کد VIN خودرو را ارسال کنید.

پاک کردن جریمه معاینه فنی

در صورتی که معاینه فنی دارید اما با پیامک جریمه معاینه فنی مواجه شدید، اگر 24 ساعت از صدور معاینه فنی‌ خودروی‌تان گذشته باشد، می‌توانید با داشتن شماره VIN خودرو و از طریق سایت سیمفا، اعتبار معاینه فنی‌تان را استعلام کنید. اگر اطلاعات شما در سیما ثبت شده بود، برای اعتراض به جریمه با داشتن مدارک زیر، به مراکز پلیس+10 مراجعه کنید:

  • اصل و کپی کارت خودرو
  • اصل و کپی کارت معاینه فنی
  • اصل و کپی برگه خلافی

اما اگر اطلاعات‌تان در سیمفا ثبت نشده، ابتدا باید به همان مرکزی که معاینه فنی‌ خودروی‌تان را گرفته‌اید، مراجعه کنید تا اطلاعات‌تان را در سیمفا ثبت یا آپدیت کنند.


استعلام معاینه فنی خودرو

در مقاله معاینه فنی خودرو می‌توانید از آخرین اخبار معاینه فنی خودرو، جدیدترین هزینه معاینه فنی و همچنین قوانین و شرایط دریافت معاینه فنی خودرو و معاینه فنی موتورسیکلت، مطلع شوید.

مراکز معاینه فنی خودرو

شهروندان تهرانی می‌توانند در مقاله آدرس مراکز معاینه فنی تهران از شماره تلفن مراکر فنی، آدرس دقیق مراکز فنی، ساعت کار مراکز معاینه فنی و همچنین لیست مراکز معاینه فنی موتورسیکلت و معاینه فنی خودروهای سنگین مطلع شوند. همچنین فهرست مراکز معاینه فنی شهرستان نیز در این مطلب، اعلام شده است.

تفاوت معاینه فنی برتر و عادی

داشتن معاینه فنی برتر، ضروری نیست اما رانندگان تهرانی که معاینه فنی برتر داشته باشند، می‌توانند از تخفیف طرح ترافیک تهران بهره‌مند شوند. در مقاله معاینه فنی برتر، آخرین اخبار معاینه فنی برتر، مدارک لازم برای معاینه فنی برتر، نحوه استعلام معاینه فنی برتر و هزینه‌ها و قیمت معاینه فنی برتر را مطالعه کنید.

شرایط معاینه فنی تاکسی

آخرین اخبار معاینه فنی رایگان برای تاکسی، جریمه معاینه فنی تاکسی، معاینه فنی تاکسی فرسوده، شرایط معاینه فنی تاکسی دوگانه سوز و معاینه تاکسی صفر را در مقاله معاینه فنی تاکسی مطالعه کنید.

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما

برای اطلاع از اخبار روز خودرو، ایمیل خود را وارد نمایید

اطلاعات شما به درستی ثبت گردید
آخرین اخبار دنیای خودرو از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.
مشکلی رخ داده است لطفا چند لحظه بعد مجددا تلاش کنید