• جريمه پلاک مخدوش خودرو

اجرای طرح تشدید برخورد با مخدوشی پلاک خودروها

جریمه پلاک مخدوش خودرو در سال 1402

4 شهریور 1402 13:27

اجرای طرح تشدید برخورد با مخدوشی پلاک خودروها

شهریور 1402: سرهنگ احسان مؤمنی، معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ، عنوان کرد رصد مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ از وضعیت تردد خودروها در ساعات ابتدایی صبح روز شنبه چهارم شهریور ماه، نشان از معابر و بزرگراه‌هایی خلوت در سطح شهر تهران و احتمال تصادفات بخاطر افزایش سرعت‌ها توسط برخی از رانندگان دارد. بزرگراه‌های تهران -کرج و بالعکس، حکیم، هاشمی، یادگار، سلیمانی، بابایی، امام علی (ع)، باقری، زین الدین و اشرفی در هر دو مسیر دارای ترافیکی روان و خلوت است. بزرگراه‌های نواب و ورودی تونل توحید و همچنین همت از توانیر سنگین و همچنین همت از اشرفی و بابایی از نقطه شرقی ترافیک در حال شکل گیری و خیابان آزادی در هر دو مسیر غرب وضعیت خوبی را شاهد هستیم.

وی افزود برخی رانندگان ممکن است با دیدن خلوتی معابر شهر تهران، قصد سرعت و سبقت جهت زودتر رسیدن و یا قصد انجام حرکات نمایشی و لایی کشی را داشته باشند. به این دسته از رانندگان توصیه می‌شود فریب خلوتی معابر را نخورند چرا که همیشه حادثه در کمین است و سرعت‌های بالا همیشه خطر ساز و خطر آفرین می‌باشند پس با رعایت قانون، همواره با سرعت مقرره در سطح معابر خلوت صبحگاهی و خلوت تردد کنید. تیم‌های پلیس راهور تهران بزرگ در تمامی تقاطع‌ها و معابر و میادین شهر تهران به منظور اجرای طرح جناغی ها و کنترل سرعت‌ها و سبقت‌ها حضور دارند چرا که برخی رانندگان با دیدن خلوتی معابر برخی رانندگان ممکن است سرعت خودروی خود را بالا برده و باعث حادثه و تصادفات دلخراش شوند.

سرهنگ مومنی از رانندگان درخواست کرد تا از دستکاری در ارقام پلاک خودرو خودداری کنند؛ زیرا که این اقدام خلاف مقررات است و از روز چهارم شهریورماه طرح تشدید برخورد با پوشش و مخدوشی پلاک در شهر تهران اجرا می‌شود و همکاران به محض مشاهده این تخلفات با راننده برخورد قانونی را انجام می‌دهند.

برگزاری کلاس آموزشی برای متخلفین تغییر پلاک

تیر 1402: سرهنگ احسان مومنی، معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ، اعلام کرد اکنون از طریق رصدی که صورت می‌پذیرد و برای خودروها و افرادی که اقدام به پوشش پلاک انجام می‌دهند، از تخلف مدنظر عکس تهیه و به مرکز اجراییات پلیس راهور ارجاع داده می‌شود. مرکز اجراییات با ارسال پیامک به راننده، او را به پلیس راهور تهران بزرگ دعوت کرده و وی باید در کلاس‌های آموزشی شرکت کند. بنابراین چنانچه فرد متخلف در کلاس‌های آموزشی شرکت کرد تعهدی مبنی بر عدم تکرار تخلف از وی اخذ می‌گردد. ولی در غیر اینصورت روی پلاک وسیله نقلیه منع خدمات ثبت می‌گردد و به مراجع قضایی ارجاع داده می‌شود.

وی افزود اگر راننده ای در اعداد و ارقام دستکاری کرده باشد به مراجع قضایی معرفی می گردد و مجازات های خاص خود را دارد که جریمه پوشش پلاک 60 هزار تومان است. همچنین برابر ماده 720 قانون مجازات اسلامی، دستکاری و مخدوشی پلاک جرم محسوب می‌شود و از 6 ماه تا یکسال حبس را برای متخلف به همراه خواهد داشت.

براساس گفته‌های سرهنگ مومنی، طی سه ماهه نخست امسال 33 هزار و 37 مورد موتورسوار متخلفی که اقدام به پوشش پلاک کرده بودند اعمال قانون شدند که این آمار نسبت به سال گذشته 9 درصد افزایش داشت. برای خودروها نیز این آمار 40 هزار و 488 دستگاه بوده است که نسبت به سال گذشته 13 درصد افزایش داشت. علت افزایش این آمار به این موضوع باز می گردد که پلیس در سال جاری به صورت جد با تخلف پوشش پلاک برخورد داشته است.

برخورد با مخدوشی پلاک خودروها از 6 خرداد

خرداد 1402: سرهنگ محمد رازقی، معاون عملیات پلیس راهور تهران بزرگ، در یک برنامه تلویزیونی، به موضوع تخلفات پلاک وسایل نقلیه اشاره کرد و گفت در هفته گذشته طرح برخورد با تخلفات پوشش، مخدوشی و دستکاری پلاک موتورسیکلت در شهر تهران به مرحله اجرا درآمد و از روز 6 خردادماه نیز این طرح به صورت ویژه در مورد خودروها اجرا می‌شود.

وی افزود برابر قانون و ضوابط،  تمامی  خودروها باید پلاک داشته باشند و تخلف از  ناحیه پلاک مانند پوشش، مخدوشی و دستکاری پلاک از دید پلیس دور نخواهد ماند و پلیس راهور تهران بزرگ با هریک از این موارد برخورد قاطع و قانونی می‌کند. اگر مخدوشی و دستکاری در ارقام پلاک صورت بگیرد جرم تلقی شده و ضمن تشکیل پرونده متخلف به مراجع قضایی معرفی خواهد شد و قانونگذار برای این تخلف 6 ماه تا یک‌سال‌ حبس در نظر گرفته است. از نظر پلیس راهنمایی و رانندگی هویت وسیله نقلیه با پلاک آن شناخته می‌شود و دستکاری، مخدوشی و پوشش پلاک، خط قرمز پلیس محسوب می‌شود؛ چراکه وقتی خودرویی پلاک ندارد یا راننده آن اقدام به پوشش و دستکاری پلاک می‌کند در واقع هویت آن وسیله نقلیه شناخته‌شده نیست.

سرهنگ رازقی توضیح داد یکی از طرح‌های پلیس طرح برخورد با تخلفات پلاک است که اعمال قانون، توقیف و انتقال به پارکینگ و تشکیل پرونده برای رانندگانی که اقدام به مخدوشی پلاک وسیله نقلیه کرده‌اند را در پی‌دارد. تمامی خودروها در حالت استاندارد باید دارای پلاک باشند؛ موتورسیکلت یک پلاک، خودروها 2 پلاک و وسایل نقلیه سنگین دارای سه پلاک هستند که خودروهای سنگین باید یک پلاک بزرگ جهت دیده‌شدن بهتر بر روی قسمت عقب نصب کنند.  دستکاری در پلاک، جابجایی و تردد بدون پلاک و همچنین دستکاری در ارقام آن و مخدوشی آن تخلف و در برخی موارد جرم محسوب می‌شود.  تخلف پلاک اعمال قانون، توقیف و انتقال به پارکینگ را در بر خواهد داشت. هفته گذشته نیز پلیس بسیاری از موتورسیکلت‌هایی را که به این نحو تخلفات پلاک داشتند به پارکینگ منتقل کرد.

وی افزود در هفته جاری نیز پلیس راهور تهران بزرگ طرح تشدید برخورد با خودروهایی که رانندگان آن ها اقدام به دستکاری، پوشش و مخدوشی پلاک خودرو کرده‌اند را در دستور کار خود قرار داده است؛ چراکه برابر ماده 720 قانون مجازات اسلامی مخدوشی و دستکاری در ارقام پلاک جرم است و پلیس ضمن توقیف وسیله نقلیه راننده را به مراجع قضایی معرفی می‌کند.

سرهنگ رازقی تاکید کرد اگر راننده‌ای اقدام به دستکاری در ارقام وسیله نقلیه کند و با این کار پلاک خودروی دیگر اعمال قانون و جریمه شود، ضمن اعمال مجازات و توقیف و تشکیل پرونده جهت معرفی به مراجع قضایی راننده باید صورت وضعیت خلافی خود و آن خودرو را نیز پرداخت کند.

توقیف موتورسیکلت‌های پلاک مخدوش

اردیبهشت 1402: سردار محمدحسین ‌حمیدی‌، رئیس پلیس تهران بزرگ، اعلام کرد با توجه به افزایش تخلفات موتورسیکلت سواران، بخصوص پوشش و مخدوشی  پلاک ، طرح تشدید برخورد با تخلفات موتورسواران در شهر تهران اجرا می شود.

وی توضیح داد بررسی ها و حضور میدانی پلیس در معابر  پایتخت نشان از  این دارد که متاسفانه تخلفاتی  چون مخدوشی  پلاک ، پوشش پلاک ، تردد موتورسواران فاقد پلاک و البته حرکت در  مسیر  خلاف  جهت موتورسواران در  شهر  تهران، انضباط  ترافیکی پایتخت را تحت تاثیر این ترددها قرار  داده است. بنابراین طرح تشدید برخورد با تخلفات موتورسواران با هدف کاهش تخلفات و به طبع آن کاهش تصادفات و افزایش نظم و انضباط شهری در برنامه پلیس قرار دارد.

وی افزود آمار و ارقام نشان می دهد به رغم اینکه با کاهش تصادفات فوتی موتورسواران مواجه هستیم، اما کماکان برخورد با تخلفات آنها جزء مطالبات شهروندان است که پلیس در کنار  اجرای دیگر  طرح های انضباطی  و ترافیکی طرح برخورد جدی  با تخلفات فوق را پیش روی دارد.

لازم به ذکر است که ضمن اجرای طرح موتوریار ، پلیس در خصوص برخورد با تخلفات پوشش ، مخدوشی پلاک  و تردد موتورسواران فاقد پلاک، آن‌ها را توقیف  و روانه پارکینگ می کند.

6 ماه تا یک سال حبس برای مخدوش کنندگان پلاک خودرو

دی 1401: در شهر تهران بیش از 90 هزار خودرو پلاک مخدوشی و یا فاقد پلاک از دوربین‌های کنترل طرح ترافیک عبور می‌کنند که این عدد می‌تواند یک هشدار باشد. 

سردار هادیانفر، رئیس پلیس راهوار، می‌گوید برابر ماده 730 قانون تردد خودروهای پلاک مخدوشی، یا فاقد پلاک و یا مالکانی که به عمد نسبت به دستکاری پلاک ها اقدام می‌کنند، 6 ماه تا یک سال زندانی دارد‌. این ماده قانونی و قابل اجرا است و به مالکان این گونه خودروها توصیه می‌شود که این کار را انجام ندهند. زیرا زندانی برای این افراد محرض و قابل اجرا و غیرقابل بخشش است.  خودرو این افراد به پارکینگ هدایت و شخص راننده خاطی نیز به مراجع قضایی معرفی خواهد شد. 

بهرامی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، نیز تاکید کرد که باید با خودروهای پلاک مخدوش مقابله کرد‌. در مدیریت ترافیک، امر به معروف باید از طریق پلیس راهور و با اعمال قانون انجام شود و نهی از منکر نیز از طریق شهرداری و با مهندسی و ایمن‌سازی ترافیک صورت گیرد. باید علاوه بر نصب دوربین‌های جدید، نسبت به تعمیر و بازسازی دوربین‌های موجود نیز اقدام شود تا این نوع تخلفات کاهش پیدا کند. 

تردد خودروهای پلاک مخدوش علاوه بر ایجاد بی‌نظمی در معابر، می‌تواند موجب افزایش تصادفات نیز شود. 

مجازات مخدوش کردن پلاک خودرو

آذر 1401: سرهنگ شریفی، رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ، درباره تخلفات مربوط به پلاک خودرو توضیحاتی را ارائه داد. بر اساس گفته‌های وی، تخلف پلاک خودرو دو موضوع است؛ اول آن که برخی رانندگان، اقدام به دستکاری ارقام پلاک خودرو می‌کنند. مثلا عدد 1 به 2 تبدیل می‌شود که این اقدام جرم است و بر اساس ماده 720 قانون مجازات اسلامی، به حبس از شش‌ماه تا یک‌سال محکوم می‌شود. اگر پلیس با چنین مواردی روبرو گردد، بدون اغماض با این فرد برخورد کرده و فرد مجرم به دادسرا معرفی خواهد شد. 

وی افزود موضوع دوم زمانی است که راننده با استفاده از  وسایل و یا گل‌آلود کردن و ... اقدام به پوشاندن پلاک خودرو می‌نمایند. در طرحی که اجرا خواهد شد، ماموران پلیس در ورودی‌های طرح ترافیک مستقر  هستند؛ چرا که بیش‌ترین تخلف‌های پوشش و مخدوشی  پلاک در این محدوده‌ها انجام می‌شود. در این مواقع، از پلاک متخلفین عکس گرفته می‌شود. عکس گرفته شده به مرکز اجراییات تحویل داده خواهد شد. در این مرکز با فرد خاطی تماس گرفته می‌شود و وی را به کلاس آموزشی فراخوان می‌دهند. 

وی ادامه داد و گفت این آموزش‌ها به دلیل این است که خیلی از مردم به تخلفات پلاک ساده نگاه می‌کنند و در  این کلاس، راننده متخلف  آموزش‌های لازم را می‌بیند و توجیه و ارشاد می‌گردد. ولی  اگر  راننده به کلاس  مراجعه نکند و دوبار برای وی، پیامک ارسال گردد، توسط راهنمایی و رانندگی، عبارت «منع خدمات» روی  پلاک آن‌ها درج می‌گردد و اگر بخواهند خلافی  بگیرند و یا نقل و انتقال خودرو را انجام دهند، خدمات آنان بسته می‌شود. این کار تا زمانی  که به کلاس مراجعه نکنند پابرجاست. 

برخورد پلیس با تخلفات پلاک خودرو

آبان 1400: سرهنگ موسوی‌پور (جانشین رئیس پلیس راهور تهران بزرگ) ضمن اشاره به برخورد قاطعانه پلیس با پلاک‌های مخدوش، گفته که هرگونه تغییر در حروف یا اعداد پلاک یا نصب و استفاده از پلاک متعلق به سایر خودروها، جرم تلقی شده و شش ماه تا یکسال حبس دارد.

همچنین تخلفات دیگری مانند ناخوانا بودن پلاک، تغییر محل نصب پلاک و تردد با پلاک اعزام به تعمیرگاه (بعد از مهلت تعیین شده) نیز مشمول جریمه رانندگی هستند.


تعویض پلاک خودرو و موتور

مراحل انجام تعویض پلاک وسایل نقلیه، مدارک لازم جهت تعویض پلاک، قوانین دریافت پلاک ویژه معلولان، شرایط ثبت نام پلاک تاریخی، نحوه دریافت پلاک ترانزیت و همچنین آدرس مراکز تعویض پلاک را در مجموعه مقالات منتخب زیر بخوایند:

دیدگاه کاربران