دنا پلاس توربو اتومات

مرداد 99 | در جدیدترین آپدیتی که ایران خودرو در سایت اینترنتی خود انجام داده، شاهد افزایش تعداد ایربگ‌ها در دنا پلاس توربو اتومات هستیم.

همانطور که می‌دانید، سری اول این خودرو قرار است با کد کلاس 70702 تحویل خریدارانش شود. ایران خودرو برای این کد کلاس تا قبل از تابستان 99، دو ایربگ معرفی کرده بود اما در آپدیت تابستان 99، ایربگ‌های جانبی را هم اضافه کرده و تعداد ایربگ‌های دنا پلاس توربو اتومات را به 4 عدد رسانده است.

با افزایش تعداد ایربگ‌ها می‌توان چنین نتیجه گرفت که ایران خودرو دیگر تمایلی به عرضه تیپ L1 دنا پلاس توربو اتومات ندارد.

تفاوت قیمت در دعوتنامه دنا پلاس

مرداد 99 | معاون فروش و بازاریابی ایران خودرو می‌گوید که برای اعلام قیمت دنا پلاس توربو اتومات و ارسال دعوتنامه‌های آن، این شرکت همچنان منتظر مجوز سازمان حمایت و شورای رقابت است.

ایران خودرو همچنین قرار است دعوتنامه‌های دنا پلاس توربو اتومات با موعد بهار 99 را با «قیمت قدیم» و دعوتنامه‌های موعد تابستان 99 را با «قیمت جدید» صادر کند. 

زمان ارسال دعوتنامه دنا پلاس توربو

تیر 99 | ایران خودرو سرانجام زمان ارسال دعوتنامه‌های دنا پلاس توربو اتومات را مشخص کرد؛ طبق گفته‌های جدید معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو، دعوتنامه‌های دنا پلاس توربو اتومات از اوایل مردادماه 99 و بتدریج، برای ثبت نام کنندگان این خودرو، ارسال می‌شود. حال باید دید که ایران خودرو، چه قیمتی برای این محصول جنجالی‌اش درنظر گرفته است.


مشخصات دنا پلاس توربو اتومات

اردیبهشت 99 | ایران خودرو برای نخستین بار، مشخصات فنی دنا پلاس توربو اتومات را منتشر کرده است.

جدول کامل مشخصات فنی و آپشن های دنا پلاس توربو اتومات

طبق اطلاعات ایران خودرو، احتمالا دنا پلاس توربو اتومات قرار است در ابتدا با کد کلاس 70702 تحویل مشتریان شود. بنابراین این خودرو با همان آپشن های دنا پلاس توربو دنده ای کلاس 70402 بدست خریداران می رسد اما با 2 ایربگ بیشتر! یعنی:

 • چهار ایربگ دارد،
 • سانروف دارد،
 • جاعینکی ندارد،
 • آنتن کوسه ای (شارک فین) ندارد.

طبق اطلاعاتی که تاکنون ایران خودرو منتشر کرده است، دنا پلاس توربو اتومات قرار است در سه تیپ مختلف تحویل مشتریان شود؛ تیپ پایه (L1)، تیپ نیمه فول (L2) و تیپ فول (L3). در جدول زیر، تفاوت آپشن های این سه تیپ را مشاهده می کنید.

امکانات خودرو تیپ L1 تیپ L2 تیپ L3
فرمان برقی
سنسور عقب
ایربگ جانبی -
سنسور باد تایر -
دوربین عقب -
ترمز دیسکی عقب -
شیشه دودی -
آینه برقی تاشو -
کروز کنترل -
تریم داخلی لوکس - -
کفی سه بعدی - -
سنسور نور - -
سنسور باران - -
کنترل پایداری - -
سانروف - -
کیلس+استارتر - -
صندلی راننده 2 حالته برقی
4 حالته دستی
6 حالته برقی
2 حالته دستی
10 حالته برقی
صندلی سرنشین 2 حالته برقی
4 حالته دستی
4 حالته برقی
4 حالته دستی
6 حالته برقی
10 حالته دستی
روکش صندلی پارچه پارچه و چرم پارچه و چرم
رینگ فولادی آلومینیومی آلومینیومی دو رنگ
مانیتور 7 اینچ 7 اینچ 10 اینچ

تفاوت دنا پلاس توربو اتومات با دنا پلاس توربو دنده ای

دقیقا از 27 دی‌ماه 96 بود که تست زمستانی دنا پلاس توربو اتومات به مدت 10 روز در کره جنوبی آغاز شد.

در این تست، علاوه‌بر مهندسان ایرانی و کره‌ای، مشاورانی هندی نیز حضور داشتند. هشتم خردادماه 97 نیز طی مراسمی، تست این جعبه‌دنده اتومات، خاتمه یافت.

این تست‌ها را شرکت موترین (Motrain) برای ایران خودرو انجام داده‌ است. این شرکت با این‌که تخصص اصلی‌اش در تامین قطعات خودرویی (به‌ویژه جعبه‌دنده) است، اما در زمینه طراحی، تولید و حتی مشاوره نیز خدمات فنی و مهندسی به مشتریانش می‌دهد.

نکته جالب دنا پلاس توربو اتومات این است که ایران خودرو، سفارش ساخت جعبه‌دنده‌ای جدید را به کره‌ای‌ها نداده بلکه آنرا از دستی به اتومات تغییر داده است! طبق گفته‌های شرکت موترین، مهندسان این شرکت برای اتومات‌شدن این خودرو، بیش از 30 قطعه از جعبه‌دنده را مجددا طراحی کرده‌اند.

مدل دنا پلاس توربو دنده ای دنا پلاس توربو اتومات
نوع موتور EF7-TC
حجم موتور 1645 سی سی
جعبه دنده 5 سرعته دستی 6 سرعته اتومات 2 حالته
قدرت 150 اسب بخار
گشتاور 215 نیوتن متر
شتاب 10 ثانیه 9.5 ثانیه
سرعت 205 کیلومتر برساعت
استاندارد یورو4 قابل ارتقا به یورو5
مصرف ترکیبی 7.94 لیتر 8.1 لیتر

جعبه دنده ای که ایران خودرو برای دنا پلاس توربو اتومات درنظر گرفته از نوع دو حالته است؛ یعنی حالت «اسپرت» و «زمستانی» را هم در اختیار راننده اش قرار می‌دهد. جالب است که ایران خودرویی‌ها میزان مصرف ترکیبی را برای هردو مدل، تقریبا یکسان اعلام کرده‌اند.

در بحث تجهیزات نیز ایران خودرو همان آپشن‌های که به دنا پلاس توربو دنده‌ای اضافه کرده بود، برای دنا پلاس توربو اتومات نیز استفاده کرده. بنابراین هیچ تفاوت آپشنی میان مدل دنده ای و مدل اتومات این خودرو وجود ندارد. مهم‌ترین‌ آپشن‌های دنا پلاس توربو اتومات عبارتند از:

 • سانروف
 • دو ایربگ
 • کروز کنترل
 • تریم تک رنگ (فقط مشکی)
 • رینگ 16 اینچ آلومینیومی جدید
 • ترمز دیسکی عقب
 • طرح جدید سردنده و گردگیر
 • روکش چرمی فرمان با دوخت قرمز
 • موکت کفی خودرو با آرم توربو و نوار قرمز رنگ 

تفاوت دنا پلاس اتومات با دنا پلاس دنده ای

اولین سوالی که برای بسیاری از مشتریان پیش آمده این است که دنا پلاس اتومات به غیر از جعبه دنده اتوماتش، چه تفاوت های دیگری با دنا پلاس دنده‌ای دارد؟ جواب واضح است: هیچ تفاوتی!

آنطور که در سایت ایران خودرو اعلام شده، دنا پلاس اتومات هیچ تفاوتی با دنا پلاس دنده ای ندارد که یعنی همان 5 آپشنی که ایران خودرو به‌تازگی از روی خانواده دنا پلاس حذف کرده بود، در دنا پلاس اتومات هم ناموجود است.

جدول کامل مشخصات فنی و آپشن‌های دنا پلاس اتومات

تفاوت دنا پلاس توربو با دنا پلاس تنفس طبیعی

در آخرین هفته از آذرماه 96، ایران خودرو با حضور رئیس مجلس، تولیدانبوه دنا پلاس توربو را آغاز کرد؛ خودرویی که در مدل 97 تحویل مشتریان شد. اما این محصول جدید چه تفاوت‌هایی با دنا پلاس دارد؟

جدول کامل مشخصات فنی و آپشن‌های دنا پلاس توربو

دنا پلاس توربو تمایز ظاهری ویژهای با دنا پلاس ندارد. فقط می‌توان از روی طرح جدید و بزرگ‌تر رینگ‌هایش، آنرا تشخیص داد. البته کابین این خودرو نیز با همان تجهیزات کابین دنا پلاس است، اما با سه ویژگی کاملا جدید که عبارتند از:

 • طرح جدید سردنده و گردگیر آن
 • روکش چرمی فرمان با دوخت قرمز
 • موکت کفی خودرو با آرم توربو و نوار قرمز رنگ

تفاوت دنا پلاس با دنا پلاس توربو، درست مانند تفاوت سورن با سورن توربوست. ایران‌خودرو در هر دو مدل، از پیشرانه EF7 یورو 4 بهره گرفته که هم مصرف سوخت و هم شتاب خودرو را بهبود داده.

همچنین از عدد حک‌شده بر گلگیر جلو، می‌توان فهمید که ایران‌خودرویی‌ها اصرار دارند حجم پیشرانه را 1.7 لیتر اعلام کنند؛ درصورتیکه حجم دقیق آن 1646 سی‌سی است و هر طور این عدد را گرد کنید، بازهم 1.6 لیتر می‌شود نه 1.7 لیتر! 

  دنا پلاس دنا پلاس توربو
پیشرانه 1.6 لیتری EF7 1.6 لیتری EF7 توربو
قدرت 115 اسب‌بخار 150 اسب‌بخار
گشتاور 157 نیوتن‌متر 215 نیوتن‌متر
سرعت 190 کیلومتربرساعت 205 کیلومتربرساعت
شتاب 13.5 ثانیه 10 ثانیه
جعبه‌دنده 5 سرعته دستی 5 سرعته دستی
مصرف جاده‌ای 6.2 لیتر 5.7 لیتر
مصرف ترکیبی 7.7 لیتر 7.3 لیتر
وزن 1258 کیلوگرم 1262 کیلوگرم
سایز چرخ 195/60R15 205/50R16

* اطلاعات جدول فوق، از سایت ایران خودرو جمع آوری شده است.

تفاوت دنا پلاس با دنا معمولی

دنا پلاس را باید اولین فیس لیفت دنا بدانیم؛ فیس لیفتی که هرچند تغییرات مختصری دارد اما به خوبی توانسته دنا را به بازه قیمتی بالاتری بکشاند!

دنا پلاس در پاییز سال 95 معرفی شد. سپس ایران خودرو از زمستان همان سال آنرا به خطوط تولیدش برد و نهایتا اولین سری آن به‌عنوان مدل 96 به بازار آمد. تفاوت‌های دنا پلاس با دنا معمولی هم در ظاهر است و هم در تجهیزات. مهم‌ترین تفاوت‌های ظاهری دنا پلاس عبارتند از:

 •  تغییر نمای جانبی (خط جانبی و لچکی عقب)
 • تغییر قاب آینه های جانبی
 • جلوپنجره اسپرت‌‌تر با ابعاد بزرگ‌تر
 • تجهیز چراغ‌های جلو و عقب به نئون
 • نوار کرومی دور شیشه
 • دستگیره‌های کرومی در

جدول کامل مشخصات فنی و آپشن‌های دنا پلاس

در بحث تجهیزات نیز ایران خودرو آپشن‌هایی مشتری‌پسندی را به دنا پلاس اضافه کرده است؛ آپشن‌هایی که تاقبل از این روی دنا وجود نداشت. مانند:

 • جاعینکی (*)
 • سانروف (*)
 • دوربین عقب
 • چراغ دی لایت
 • کفپوش موکتی
 • ایربگ های جانبی جلو (*)
 • سیستم پشتیبانی از نویگیشن (*)
 • نورپردازی فضای پای سرنشین یا فوت لامپ
 • آنتن سقف کوسه‌ای یا شارک فین (*)

آپشن‌هایی که با علامت (*) مشخص شده‌اند، از سال 97 به بعد، از روی تجهیزات استاندارد دنا پلاس حذف شده‌ است!

مشخصات دنا پلاگین هیبریدی

روزهای 24 و 25 بهمن‌ماه 1396، برج میلاد تهران میزبان پنجمین همایش بین‌المللی صنعت خودرو بود. مثل همیشه و در حاشیه این همایش، چندین محصول جدید ایران خودرو نیز به نمایش درآمده بود مانند هایما S5، دنا پلاس توربو و پارس اتومات جدید. اما در کنار این مدل‌ها، شاهد دو خودروی پاک نیز بودیم؛ یکی «رانا برقی» و دیگری «دنا پلاگین هیبرید» که خودرو دوم، توجهات زیادی را به خود جلب کرده.

نسخه هیبریدی دنا، یکسال پس از عرضه دنا پلاس و تنها چندین هفته بعد از فروش دنا پلاس توربو (با اولین تحویل در تابستان 97) رونمایی شده و به همین دلیل نیز احتمال زیادی برای ورودش به بازار کشورمان وجود دارد؛ البته در فاصله زمانی 5 تا 10 سال آتی! 

پیشرانه این خودرو از نوع پلاگین هیبریدی است؛ یعنی با برق شهری یا خانگی نیز قابل شارژ خواهد بود. البته دنا پلاس هیبریدی تنها در یک گوشه جاخوش کرده بود و کسی اجازه تست یا حتی نشستن درون آن‌را نداشت. پس مجبوریم به اطلاعات منتشر شده از سوی ایران خودرو اکتفا کنیم که در جدول زیر آن‌ها را مشاهده می‌کنید. 

نکته دیگر اینکه دنا هیبریدی به گیربکس اتومات مجهز است. پس قطعا ایران خودرو، عرضه آن‌را حداقل به چندین سال پس از عرضه «دنا پلاس اتومات» موکول می‌کند.

قدرت موتور برقی 120 اسب بخار
گشتاور موتور برقی 220 نیوتن متر
نوع باتری 14 کیلووات ساعت
حداکثر ولتاژ باتری 350 ولت
حداکثر پیمایش در حالت برقی 90 کیلومتر

باتوجه به اینکه زیرساخت‌های تولید خودروهای هیبریدی هنوز در خط تولید خودروسازان داخلی ایجاد نشده است، پس حتی در صورت قطعی‌شدن عرضه دنا هیبریدی نیز حداقل چندین سال تا دیدنش در خیابان‌ها فاصله داریم ولی همین که مدیران خودروسازان داخلی، درحال تغییر استراتژی آینده‌شان هستند، بازهم جای شکر دارد!

در مورد قیمت دنا هیبریدی نیز حدس و گمان‌های زیادی وجود دارد اما با توجه به سابقه سایپا در ساخت ساینا برقی، احتمالا قیمت دنا هیبریدی حداقل 2 الی 3 برابر قیمت فعلی دنا خواهد بود؛ هرچند قیمت بسیار زیادی است اما قطعا با گذر زمان و شروع تولیدانبوه باتری‌هایش، قیمت منطقی‌تری پیدا می‌کند.


قیمت دنا پلاس

برای اطلاع از قیمت روز خودروها و اطلاع از آخرین قیمت دنا، دنا پلاس و سایر محصولات ایران خودرو، لینک‌های زیر را ببینید:

»» قیمت روز خودرو

»» قیمت روز محصولات ایران خودرو

فروش دنا و دنا پلاس

برای اطلاع از آخرین شرایط فروش ایران خودرو و جهت دیدن به‌روزترین آگهی‌های دنا و دنا پلاس، لینک‌های زیر را ببینید:

»» شرایط فروش فوری و پیش فروش ایران خودرو

»» خرید و فروش دنا و دنا پلاس

دفترچه راهنمای خودرو دنا

برای دانلود دفترچه راهنمای خودرو دنا و دنا پلاس و همچنین دفترچه راهنمای سایر محصولات ایران خودرو، لینک زیر را مشاهده کنید:

»» دانلود دفترچه راهنمای خودرو

نویسنده :