تست و بررسی سایپا شاهین دنده ای

سال 1397 بود که سایپا با رونمایی از خودرویی با نام رهام، ظهور محصولی متفاوت از یک پلتفرم جدید را بصورت علنی اعلام نمود. در آن دوران روئیت اسامی تویوتا یاریس و برلیانس سری H300 در کدهای ژنتیکی این خودرو، امیدهایمان را برای روبرویی با خودرویی متناسب با استاندارهای روز زنده نگاه داشته بود، اما در همین حوالی تحریم‌های مجدد امریکا بخش بزرگی از معادله را برهم زد؛ حالا دیگر پیشرانه 1.65 لیتری برلیانس و گیربکس اتوماتیک جدید 6 سرعته، جایی در برنامه‌های گروه سایپا نداشتند و همه چیز به حالت تعلیق درآمده بود؛ ولی خوشبختانه در میان این دعواهای سیاسی، پلتفرم SP100 که با تغییر و اصلاح روی پلتفرم X90 تویوتا توسعه یافته بود (همان مدل استفاده شده برای یاریس 2005) همچنان در اختیار خودروساز کشورمان باقی ماند تا به کمک همین برگ برنده و استفاده از دستاورهای بومی قبلی، پروژه نیمه کار سایپا به ثمر بنشیند و بالاخره در سال 1399 رهام (که حالا نام جدید شاهین را به خود گرفته بود) با مشخصات فنی متفاوت روی خط تولید برود.

ابتدا قرار بود پیشرانه برلیانس روی شاهین دنده ای سوار شود، اما تحریم‌های امریکا همه چیز را تغییر دادراستی توضیح علت تغییر نام رهام به شاهین هم خالی از لطف نیست. متاسفانه در سال‌های اخیر، به‌دنبال زنده‌گیری و قاچاق پرنده شاهین ایرانی به کشورهای حاشیه خلیج فارس، این گونه جانوری در خطر انقراض قرار گرفته و به همین جهت فعالین محیط زیست با پیشنهاد نام شاهین برای محصول پرحاشیه سایپا، سعی نمودند توجهات بیشتری را به پرنده شکاری ارزشمند کشورمان معطوف کنند؛ سایپا هم که تاکید دارد برای طراحی رهام از پرنده شاهین الهام گرفته، از این پیشنهاد خیرخواهانه استقبال کرد و این گونه شد که رهام به شاهین تبدیل گشت!

در هر صورت این شاهین آهنی که حتی قبل از آن یکی به سمت انقراض پیش می‌رفت، به کمک مهندسان وطنی جان تازه‌ای گرفته و علیرغم تمامی حواشی بوجود آمده و بازخوردهای منفی اولیه، توانسته بخش اعظم مشکلاتش را برطرف سازد و به نوعی اعتماد بازار را به خود جلب کند. لطفا «باما» همراه باشید تا در کنار شما نگاهی دقیق‌تر به این سدان تازه وارد داشته باشیم تا ببینیم آیا شاهین با این مشخصات فنی جدید، هنوز هم خودرو مناسبی هست یا خیر؟!

 بررسی طراحی ظاهری سایپا شاهین

به نظرم باید در همین ابتدای کار به تیم طراحی شاهین تبریک بگوئیم چراکه آن‌ها موفق شده‌اند بدون کپی‌برداری محسوس و مستقیم از خودروهای دیگر، محصولی زیبا و مطابق با معیارهای روز طراحی کنند. البته شاید از ابعاد نسبتاً کوچک رینگ‌ها (که قرار است در نسخه اتومات بزرگ‌تر شوند) یا سادگی خطوط کناری خودرو گلایه داشته باشید، اما باید به شما یادآوری کنم که شاهین خودرویی در رده قیمتی تندر 90 است، اما با این حال به خوبی توانسته از ظاهر ساده و بی‌آلایش خودروهای اقتصادی فاصله گیرد و با لباس‌هایی شیک و مدرن در انظار ظاهر شود.

استفاده از خطوط سیال و روان در قسمت دماغه شاهین هم جای تحسین دارد چراکه کار قالب‌گیری و مونتاژ در این سبک طراحی دشوارتر از نمونه‌های خشک و جعبه‌ای شکل (مانند دنا) است. همچنین حک شدن نام سایپا در داخل چراغ‌ها در کنار برجستگی کاپوت و هماهنگی میان خطوط سپرها نشان از دقت طراحان به جزئیات دارد. از همه مهم‌تر اینکه برای زیباسازی شاهین، حرکت اغراق‌آمیزی صورت نگرفته است. مثلاً در استفاده از قطعات کرومی زیاده‌روی نشده، حجم‌دهی گلگیرها منطقی است و جلوپنجره نیز با ورودی هوای سپر هارمونی دارد و تمامی این نکات به ماندگاری بهتر طراحی منتهی خواهند شد.

البته اگر بخواهیم کمی سخت‌گیر باشیم می‌توانیم بگوئیم زوایای تند و تیز قسمت انتهایی شاهین با دماغه نرم و سیال آن هم‌خوانی چندانی ندارند و ایرادات مونتاژی هم بخشی از زیبایی‌های خودرو را تحت تاثیر قرار داده‌، اما با توجه به رده قیمتی و در نظر گرفتن رقبا می‌توان با دید ارفاق به این موارد نگریست.

بررسی کابین سایپا شاهین

همانطور که دیدیم، تیم طراحی شاهین در خصوص بدنه کارشان را خیلی عالی انجام داده بودند اما گویا تمامی خلاقیت‌هایشان در همان بخش بیرونی مصرف شده و دیگر چیز زیادی برای داخل کابین باقی نمانده است! نتیجه اینکه در داخل اتاق با فضایی بسیار ساده روبرو هستیم که هرچند از نظر ارگونومی و راحتی، شرایط نسبتاً خوبی برایمان مهیا نموده است، اما از لحاظ بصری حرف چندانی برای گفتن ندارد. به‌خصوص که کیفیت پایین متریال مورد استفاده در کنار مونتاژ نه چندان مناسب قطعات، اقتصادی بودن شاهین را به وضوح لو داده‌اند.

با این حال می‌توان از طراحی صندلی‌ها، ارگونومی مطلوب ادوات و آپشن‌های رفاهی و تزئینی موجود، به عنوان نکات مثبت کابین یاد نمود. ضمناً شاهین به لطف فاصله میان محورهای جلو و عقب مناسب (2650 میلی‌متر) موفق شده طول نه چندان زیاد بدنه را جبران نماید و به فضای مناسبی در داخل اتاق (حتی برای سرنشینان عقب) دست یابد. برای درک بهتر مطلب بد نیست اشاره کنیم که شاهین از نظر طول حدود 73 میلی‌متر از دنا کوتاه‌تر است، اما در خصوص فاصله میان محورها، این اختلاف به 2 میلی‌متر کاهش می‌یابد. البته ناگفته نماند که برای رسیدن به این فضای کارآمد داخلی، مقداری از حجم صندوق هم قربانی شده و محفظه 420 لیتری شاهین حدود 80 لیتر کوچک‌تر از صندوق عقب دنا از کار درآمده است. البته با این وجود اگر قابلیت تاشوندگی صندلی‌های عقب وجود داشت هنوز هم می‌توانستیم از قابلیت‌های حمل بار شاهین ابراز رضایت کنیم، اما مشخص نیست که چرا سایپا این آپشن ساده را روی محصولش قرار نداده است.

بررسی امکانات رفاهی و ایمنی سایپا شاهین

شاهین دنده‌ای با ارائه آپشن‌هایی نظیر: سانروف برقی، سیستم ورود و استارت بدون کلید، سامانه مولتی‌مدیا با نمايشگر 7 اينچی، رهیاب ماهواره‌ای، دوربين دنده عقب، سنسورهای پارك، فرمان برقی مجهز به کلیدهای كنترل سیستم صوتی، تهویه مطبوع اتوماتیک، سنسور نور، چراغ روشنايي در روز، چراغ مشایعت، آينه جانبی تاشونده برقی، شيشه بالابرهای برقی جلو و عقب، سيستم ضد سرقت (immobilizer) و كامپيوتر سفری می‌تواند به راحتی رضایت خریدار را جلب نماید. کسی هم از خودرویی در این سطح قیمتی انتظار گرمکن صندلی و رادار هشدار خروج از خط نخواهد داشت!

اما در بحث ایمنی اوضاع اندکی متفاوت است. البته سایپا با استفاده از ترمزهای چهارچرخ دیسک، سیستم پايش فشار باد تاير TPMS، ترمزهای ضد قفل مجهز به توزيع الكترونيكی نيرو، ایربگ‌های جلو، هشداردهنده بستن كمربند ايمنی و Iso Fix، سعی نموده حداقل‌های ممکن را پیش روی مشتریان قرار دهد، اما ای کاش گزینه‌های ساده و متداول امروزی نظیر ایربگ‌های جانبی و کنترل پایداری الکترونیکی (ESP) نیز به امکانات استاندارد این محصول (و سایر خودروهای وطنی) اضافه می‌شدند تا شاهد بهبود امنیت شاهین باشیم.

البته پلتفرم SP100 در قیاس با مدل‌های قبلی، استحکام بسیار بهتری دارد و ضمن پاس کردن استاندارهای ECE اروپا، موفق شده در ضربات جانبی هم عملکرد مناسبی از خود نشان بدهد. همچنین سایپا وعده داده نسخه اتوماتیک را با آپشن‌های کامل‌تر به بازار عرضه نماید، که امیدواریم حداقل در آن مدل از گزینه‌‎های امنیتی بیشتری بهره برده شود.

بررسی مشخصات فنی سایپا شاهین

همانطور که در مقدمه اشاره کردیم، ابتدا قرار بود پیشرانه 1.65 لیتری BM16LB برلیانس با یک گیربکس 6 سرعته اتوماتیک روی شاهین سوار شوند، اما آغاز تحریم‌های یکجانبه از سوی امریکا و ترک اجباری برلیانس از شراکت با سایپا باعث شد خودرو شاهین بی‌یال و کوپال بماند! در نهایت مهندسین سایپا به ناچار دست به دامان پیشرانه M15 (همان موتور تیبا و ساینا) خود شدند اما از آن جایی که این موتور قدیمی از بسیاری جهات در شان خودروی گران‌قیمت جدیدشان نبود آن را یک بار دیگر زیر ذره‌بین بردند و ضمن بازنگری و اصلاح بسیاری قسمت‌ها (از جمله سرسیلندر، پیستون، میل‌لنگ، سیستم برق‌رسانی، خنک‌کاری و...)، یک پرخوران از نوع توربوشارژر را چاشنی کار نمودند.

پیشرانه جدید که حالا نام M15TC یا به عبارتی M15 توربوشارژر را به خود می‌دید، بدلیل ساختار قدیمی 8 سوپاپه و راندمان متوسطش به شدت مورد انتقاد قرار گرفت. البته صحبت منتقدین هم پربیراه نبود! کافی است نگاهی به مشخصات سایر پیشرانه‌های 1.5 لیتری توربو روز جهان بیندازید تا به ضعف‌های مشهود انجین سایپا پی ببرید. نیازی هم نیست سراغ ب‌ام‌و یا آلفارومئو را بگیرید! همین چری  آریزو 5 خودمان کافی است! فرزند چری با حجم مشابه، حدود 37 اسب‌بخار قدرت و 32 نیوتن‌متر گشتاور بیشتر از شاهین تولید می‌کند. البته به دلیل اختلاف قیمت، شاید این مقایسه درست نباشد اما در هر صورت برای کسی که دردسرهای نگهداری از یک پیشرانه توربو را به جان خریده انتظارات بیش از این صحبت‌هاست.

 به هر حال پیشرانه جدید یورو 5 شاهین با تغییرات صورت گرفته 23 اسب‌بخار قدرت و 50 نیوتن‌متر گشتاور بیشتر از مدل تنفس طبیعی قبلی ارائه می‌کند و حالا به اعداد 110 اسب‌بخار و 178 نیوتن‌متر دست یافته است. این نیرو توسط یک جعبه‌دنده 5 سرعته دستی به چرخ‌های جلو منتقل می‌شود و حاصل مجموعه به شتاب صفر تا 100 متوسطی در حوالی 13.5 ثانیه و مصرف سوخت ترکیبی در حدود 8 لیتر (با بنزین و ارتفاع تهران) منتهی شده که اعداد شگفت‌انگیزی محسوب نمی‌شوند، اما کارتان را راه خواهد انداخت.

در واقع به نظر می‌رسد که الهام گرفتن از شاهین فقط در بحث ظاهر بوده چراکه نماینده سایپا از نظر توانایی‌های حرکتی هیچ‌گونه شباهتی با پرنده‌ شکاری که قادر است تا 390 کیلومتر برساعت سرعت بگیرد ندارد! البته سایپا مدعی شده که در راستای کاهش استهلاک، بوست توربو و برنامه‌ریزی ECU را محدود ساخته وگرنه شاهین می‌تواند با یک سری تغییرات ساده و عموماً نرم‌افزاری به قدرت بالاتر هم دست یابد. کاری که گروه «باما» آن را توصیه نمی‌کند چراکه تاکنون ریمپ‌های غیر اصولی هزینه بسیار سنگینی روی دوش مالکان خودروهای موجود در کشورمان گذاشته است.

البته بد نیست اشاره کنیم که به احتمال زیاد، در آینده پیشرانه مدرن 3 سیلندر 12 سوپاپ سایپا، که فعلاً در مرحله تست و اصلاحات به سر می‌برد، جایگزین پیشرانه فعلی می‌شود و عرضه مدل اتوماتیک شاهین نیز (با آپشن‌های اضافه) آغاز خواهد شد.

تجربه رانندگی با سایپا شاهین

با ورود به داخل کابین با فضایی ساده و اقتصادی روبرو می‌شویم که حس هیجان چندانی در ذهن ایجاد نمی‌کند، اما ارگونومی کلی قابل قبول است و به لطف فاصله میان محورهای جلو و عقب کافی و طراحی مناسب صندلی‌ها، 4 بزرگسال و یک کودک می‌توانند داخل شاهین احساس راحتی نسبی داشته باشند؛ در خصوص دید به اطراف هم شرایط در سطح متوسط قرار دارد که البته طبیعی هم هست. در واقع تمامی خودروهای امروزی جهت بهبود ایمنی از ستون‌های پهن‌تر و درهای بلندتری استفاده می‌کنند و این قضیه در کنار فرم آیرودینامیک بدنه به کاهش دید کلی منجر می‌شود. برای همین است که ما قبلاً بدون استفاده از سنسورهای پارک و دروبین‌های پیرامونی به سادگی می‌توانستیم از پس کنترل میلی‌متری خودرویی مثل پیکان برآییم، اما با خودرو‌های جدیدتر این کار ممکن نخواهد بود. با این حال محدودیت‌های دید شاهین در قیاس با سایر خودروهای امروزی آزاردهنده نیست و به دلیل ابعاد جمع و جور بدنه، پس از اندکی رانندگی با خودرو اخت خواهید شد. آینه‌های جانبی هم دید مناسبی دارند و اطراف خودرو را به خوبی پوشش داده‌اند.

فرمان برقی و سایر ادوات از عملکرد نسبتاً نرم و روانی برخوردارند و این قضیه در کنار رفتار معقول سیتم تعلیق که در جلو از نوع مک‌فرسون و عقب Torsion Beam است، کیفیت سواری را در سطح قابل قبولی نگاه داشته. البته فاصله میان دنده‌ها (با فاصله میان ضرائب اشتباه گرفته نشود) اندکی زیاد از حد در نظر گرفته شده اما پدال کلاچ و جای‌گیری دنده‌ها نسبت به محصولات قدیمی سایپا بهبود یافته است.

در سرعت‌های پایین سکوت نسبتاً خوبی در داخل کابین حکم‌فرماست؛ لرزش موتور هم به دنبال اصلاحات ساختاری پیشرانه و دسته‌موتورها به نسبت امثال تیبا کاهش یافته است، اما با افزایش دور موتور، همچنان سر و صدای زیادی به گوش سرنشینان می‌رسد. به خصوص که پیشرانه 1.5 لیتری 8 سوپاپ شاهین، صدای اسپرت و گوش‌نوازی هم ندارد تا بتوانیم از آوازش لذت ببریم.

هر چه از آغاز تست می‌گذرد و به ابعاد و قلق‌های خودرو عادت می‌کنم جرات افزایش سرعت را بدست آورده و پا را بیش از پیش بر پدال گاز می‌فشارم. شتاب اولیه شاهین آن‌قدرها عالی نیست، اما در حد و حدود خودرو‌های تنفس طبیعی نظیر دنا EF7 ساده می‌تواند کارتان را راه بیندازد. البته کشش پیشرانه M15TC به واسطه گشتاور مناسبی که در دور پایین موتور ارائه می‌کند بسیار بهتر شده است، اما با این حال هنوز هم نمی‌شود شاهین را خودرویی چالاک توصیف نمود. در واقع مشخص است که خودرویی با شتاب صفر تا صد حدود 13.5 ثانیه نمی‌تواند حس هیجان چندانی به شما منتقل کند، هرچند شتاب ثانویه و کشش خودرو در سطح مناسبی قرار دارد.

ترمزهای چهار چرخ دیسکی شاهین نیز عملکرد راضی کننده‌ای از خود نشان می‌دهند و به خوبی از پس کنترل وزن و شتاب خودرو برمی‌آیند، اما درخصوص پایداری اوضاع مقداری متفاوت است. البته شاهین به نسبت محصولات قدیمی ساپیا نظیر کوییک حس فرمان‌پذیری بهتری دارد و در سرعت‌های معمول کاملاً تحت کنترل است، اما با این حال سادگی سیستم تعلیق یکپارچه عقب در کنار نبود سامانه کنترل پایداری هوشمند باعث شده که نتوانیم با سرعت بالا به پیچ و خم جاده‌ها حمله‌ور شویم.

راند نهایی با سایپا شاهین

سایپا برای تولید شاهین مسیر درستی را در پیش گرفته بود، اما به دنبال گرانی ارز و بدعهدی کشورهای خارجی متحمل شکست‌های پرشماری شد و در نهایت نتوانست به خودرو دلخواه خود دست یابد؛ با این حال محصول نهایی علیرغم تمامی نقطه ضعف‌هایش از لحاظ طراحی، پلتفرم، فضاسازی داخل کابین، کیفیت سواری و آپشن‌های رفاهی خودرو خوبی از کار درآمده و کافی است با استفاده از یک پیشرانه مدرن‌تر با پرفورمنس بالاتر (که اتفاقاً در دست اقدام هم هست) و اندکی بهبود کیفی در کنار تکمیل امکانات امنیتی به خودرویی کامل تبدیل شود. البته شاهین همین الان هم در قیاس با رقبای هم‌قیمت نظیر: دنا پلاس دنده‌ای، تندر 90 E2 و پژو 207i صندوقدار شرایط قابل قبولی دارد، اما ظهور نماینده جدید ایران‌خودرو یعنی تارا می‌تواند پرنده سایپا را به چالش بزرگی دعوت کند.

تارا هم مثل شاهین از پلتفرم جدید و ایمن استفاده نموده، ضمن اینکه از فضای کابین زیباتر و صندوق عقب بزرگ‎تری بهره می‌برد و حتی در نسخه دنده‌ای به آپشن‌های امنیتی نظیر HSA، ESC،TCS،HBA و کروزکنترل تجهیز شده است.

جدا از تمامی این‌ها پیشرانه TU5 پلاس 16 سوپاپ تارا، دردسرهای نگهداری از موتورهای توربو را نخواهد داشت. البته شاهین هم با کارت‌های برنده‌ای نظیر طراحی هماهنگ‌تر بدنه، گشتاور بالاتر موتور و برخی آپشن‌های اضافه نظیر سانروف ‌می‌تواند حرف‌های زیادی در برابر رقیبش داشته باشد. ضمن اینکه در زمان نگارش این متن، شاهین با قیمت رسمی پایین‌تر از تارا توسط شرکت مادر ارزش‌گذاری شده که قطعاً در انتخاب نهایی تاثیرگذار خواهد بود.

عکاس: عرفان اسلام‌پناه

نویسنده : امین امیری‌فر

منبع : باما

205 دیدگاه

victory(2 روز پیش)

طراحی ظاهری بسیار زیباست و زیبا ترین خودروی داخل هست ولی کابین نه چندان جالب و موتور ضعیف با توربو باعث میشه ماشین سطحش بیاد پایین

MSaEiD(27 روز پیش)

دوستانی که این ماشین و به صورت ثبت نامی خرید از زمان تکمیل وجه تا تحویل خودرو چقدر طول کشید؟

IShayan(77 روز پیش)

با سلام خدمت دوستان من هم 405داشتم هم ال 90 ولی دنا و ماشینای ایرانی دیگه نداشتم ولی تجربه رانندگی با اونا داشتم الانم شاهین دارم از لحاظ ظاهر به نظرم خوبه ولی از لحاظ کیفیت ساخت مثل رنگ خودرو و جنس متریال داخلی در سطح پایینی هست توی رانندگی هم موقع تعویض دنده از 3به 4 وقتی دور موتور بالا باشه ماشین کله میزنه دنده یک و هم موقعی که ماشین سرگاز حرکت میکنه ریپ میزنه مشکلاتی که هیچوقت تو ال 90ندیده بودم در مورد اینکه آیا موتور 8سوپاپ که توربو شارژ شده خوبه یا بد توی بلند مدت باید دید چجوری میخواد امتحانشو پس بده مثل ال 90که واقعا موتور خوبی تو رنج قیمت خودش داره .در جواب دوستانی که میگن توی موتورتیبا 100مورد تغییر ایجاد شده توربو شده که شتاب ماشین بره بالا با توجه به تجربه خودم ترجیح میدادم که موتور رنو با گیربکس رنو روی این ماشین بزارن.در ضمن سایپا باید قبل اینکه این ماشین دست مشتری بده خودش حداقل یک سال تو جاده تو مسیرای مختلف روش تست رانندگی انجام میداد تا با این همه ایراد دست مشتری نمیداد که بخواد با فراخوان های مختلف مشتری به نمایندگی بکشونه و هنوز بعضی از ایراداتش نتونسته حل کنه مثل خرابی سنسور بنزین و فشار باد لاستیک

teylor (58 روز پیش)

دوست عزیز اگه موتورk4mرنو و سی کی دی رنو در کشور موجود بود که میزاشتن روی ساندرو استپ وی و تولیدش متوقف نمیشد چون فرانسویه وفعلا به علت تحریمها رنو با ایران همکاری نداره . شاهین یه خودروییه که با تکیه به توان داخلی تولید شده پس رنو نیست که موتورش فرانسوی باشه و گیربکسش گیربکس مگان باشه. اگرهم رنو دوباره بخواد همکاریشو با ایرانیا آغاز کنه ویه خودروی جدید ساندرو استپ وی تولید بشه شما ناقابل ۶۰۰ میلیونو در نظر بگیر با توجه به افزایش جهانی قیمت خودرو که بعد از کرونا شاهدش خواهیم بود محصولات جهانی رنو هم افزایش قیمت خواهند داد فکر نکنید اگه رنو به ایران برگرده با قیمت دنا پلاس اتومات شما بتونید محصولات نیم شاسی رنو رو خریداری کنید. از شاهین باید انتظارات معقول داشته باشید ونسبت به پولی که میدید روش حساب کنید. در کل شاهین یه خودروییه که سطحش پایین‌تر از لوگان هست و شما نباید انتظار داشته باشید که این خودرو از ال نود بهتر باشه. در کل نسبت به پولی که میدید با توجه به وضعیت اقتصادی کشور ایران شاهین خودروی خوبیه.

FJCBN(90 روز پیش)

قطعا شاهین از پارس تندر بهتره، چون ظاهر مناسب داره، قطعاتش زود پیدا میشن، امکانات و موتور بهتری داره.

وحید حیدرب (79 روز پیش)

آره دوست عزیز خودروهای ایرانی همیشه از خودروهای فرانسوی بهتر بودن و خودروهای ایران خودرو و سایپا همیشه از خودروهای رنو بهتر بودن البته تو رویاها و آرزوهای یه عده از دوستامون ولی در واقعیت محصولات رنو کجا و محصولات ایرانی کجا. کیفیت سی کی دی رنو کجا و کیفیت قطعات و آلیاژهای بکار رفته در محصولات ایرانی کجا.

MHMDMHMDZADH(205 روز پیش)

سلام اونایی که تاهالاکاپوت ماشینشونوبالانزدن نظرندن بهتره ماشینی که تست ایمنی وضاهرزیباوباکلی آبشن داره فقط نقته ضعفش موتور۸سوپاپه شه که اونم اشکال نداره ۱۱۰اسب خودرو خوبه الان خودروبانک شاهین روتست کرده چندضعف داشت که اونم درست شدباال‌۹۰درگ گذاشت برداگه کسی نضرکارشناسی شده داره بزارواونایی که هیچ نمی دونن نضرندن الان ۱۰۰قطعه ازموتورتیبا که روی شاهین عوض شده پس موتورشاهین کاملن جدیده ولی بهتربودسیستم کنترل‌کشش‌ پایداروباگیربکس CYTدرمدل Gعرضه می شدخوب اما همینم بدک نیست خوبه

Sinaa (80 روز پیش)

مگه این دوستمون نگفت اگه کاپوتو بالا نزدین نظر ندین meganپس چرا دوس داری نظر چرت و پرت بدی موتور کوییک مگه با این یکیه؟ این موتور کلی با موتور کوییک و تیبا و پراید فرق داره اگه یکی بود هیچ وقت موتور نمیتونست توربو بشه چون اگه موتور پراید و کوییک بود میترکید

omidvar (187 روز پیش)

منظورتون از نضر، نظر هست؟

omidvar (187 روز پیش)

منظورت از CYT گیربکس CVT هست؟

MEGAN (202 روز پیش)

جناب. موتور خودرو مهمترین جای خودرو هستش. اقا این موتور لامصب ۸ سوپاپ داره. من کوییکش رو دارم . اینه تراکتور صداش بالاست. این موتور ذاتش صدای بلنده. اگر شاهین صداش بلند باشه از ۲۰۶ هم ارزشش کمتره . چون که موتور ۲۰۶ هم حتی تیپ ۲ بی صداست . ولی این مثل قارقارک میمونه. کسی هم دیوونه نیست چنین مبلغی بده واسه دوتا اپشن یکبار مصرف .واسه یه ماشین پر سر صدا.

FJCBN(90 روز پیش)

پراید توی درگ بنز رو برد بعد شما میگین شاهین از دنا توربو عقب می افته! واقعا که الان برین بنویسین درگ دنا پلاس با تیبا ببینین کدومش عملکرد بهتری داره.

Ronak(95 روز پیش)

بدون شک پارس تندر مطمئن تر،ایمن تر و با کیفیت‌تر از شاهین است. پیشرانه امتحان پس داده رنو کجا و پیشرانه توربو شارژ شاهین کجا. میخواین با چند تا آپشن یه عده ساده لوح و کم تجربه رو گول بزنید؟البته شاهین خودرو خوبیه ولی دیگه در حد واندازه های پارس تندر رنو نیست. کیفیت آلیاژهای پیشرانه شاهین خیلی پایین تر از رنو پارس تندره و وقتی یه کم ماشین به فشار بیفته خواهید دید که نقص فنی این خودرو کم نخواهد بود وبسیار خواهید شنید از عیب وایرادات شاهین سایپا

Roobin (92 روز پیش)

شاهین رو بهتره با گنجشک مقایسه کنی نه با پارس تندر. خب معلومه کیفیت قطعات رنو از شاهین سایپا بهتره

Vigorr(193 روز پیش)

دلیل اینکه از. این ماشین بد میگن میدونی چیه؟؟ چون میدونن بیاد بیرون بازار ایران قبضه میکنه حالا هی بد بگید..... ولی اخرش شاهین تو خودرو های داخلی حرف اول میزنه

ALI0069 (112 روز پیش)

تو ایران صف سیب زمینی و گوجه و مرغ وایمیستن کشته هم میدن... این چیزا لایق خیلی هاست

BehnamFr (193 روز پیش)

دقیقا megan . اینا مزدور های سایپا هستن . به همین خیال باشن کسی شاهین بالای ۳۰۰ بخره

MEGAN (193 روز پیش)

میدونی چرا از شاهین افرادی مثل تو خوب میگن،؟ چون شما دلال ها مردم رو میخواهید دوباره بدبخت کنید با گرونیتون. شما ها همه دلالاهستید که میخواهید مردم رو گول بزنید که بیان شاهین بخرن. ولی بهتره بدونید که ۷۰ درصد مردم دستتون رو تو پوست گردو میزارن و اون شاهین ترشیده تون هم نخواهند خریدددد

mahan1234(221 روز پیش)

شما ها که خیلی بد بین هستید فقط به موتور فنی کار دارید دیگه هر چی باشه از پراید تیبا ساینا کوییک بهتره ماشین شاهین دوست ندارید سوار نشین برید همون پراید تیبا سوار بشین

ALI0069 (112 روز پیش)

300 میلیون رو میدی ماشین چینی سوار میشی کیف دنیا رو میکنی دیگه نمیتونی ماشین ایرانی رو نگاه کنی حالت بهم میخوره

M.senobari (151 روز پیش)

دم آقای yasuj گرم که منطقی گفت. خوشم میاد هنوز چیزی رو ندیده و تست نکرده همینجوری از رو احساسات یه چیزی میبافن به هم. امروز من یکیش رو دیدم و توش هم نشستم انصافا به قیمتش میارزه. در ضمن خودم مزدا 3 مدل 89 دارم بر مبنای اون عرض کردم

Yasuj (164 روز پیش)

عزیزم تو کدوم ماشین آلمانی و کره ای و ژاپنی تو رنج ۳۰۰ میلیون میشناسی ماهم بریم بخریم!!! داداش شما داری ماشین صفر میخری موتورش شاید ضعیف باشه اما شما ماشینی میخری که اپشن های بهتری از ماشینای دیگه ایران خودرو داره... شمایی ک میگی 405 این ماشین اصلا تو این زمانی که وارد ایران شده هیچ تغییری نکرده همون ماشین مونده شما چطور 405 رو با این مقایسه میکنی؟ من تعجبم که آیا شما سالم هستی یا خیر فکر نکنم در شرایط ذهنی سالمی قرار داشته باشی چون جوابی که دادی خیلی احمقانه هست 405 هیچی نداره صداشم بلنده کابینشم خشکه استهلاکشم بالاست شاید میشه تنها نکته مثبتشو این دونست که برند پژو روش خورده که اونم با قطعات چینی پر شده... لطفا دقت کنید که چی میگید و قبل از هر حرفی اول تجربه رانندگی رو داشته باشید شمایی که پشت این ماشین ننشستید مگه شما غیب گو هستی که میگی بدرد نمیخوره 300 تومن زیادشه؟ اخه من به شما چی بگم بخدا من نظرات شمارو میخونم از خنده میمیرم بخدا... لطفا یکم دقت کنین یکم فکر کنین بابا شما تاحالا تو عمرت این ماشینو از نزدیک ندیدی چرا واسه خودت قصه و شاهنامه میبافی؟ من به شما چی بگم اخه... زیاد چت کردم امیدوارم قبل از هر نظری خارج از کارشناسی اول چیزیو تجربه کرده باشید و اونو تست کرده باشین نه فقط بر اساس نظریات و حس غریزتون نظر بدید باتشکر

Hyondaii20 (203 روز پیش)

دوست عزیز کسیکه از این مشخصات ایراد میگیره که مجبور نیست پراید سوار شه قطعا تجربه سواری بهتر داشته والا 300 میلیون مبلغ کمی نیست که این ماشین به هیچ عنوان با رقبای امریکایی ژاپنی المانی و حتی کره ای قابل قیاس نیست شما دوست داری بخر حالشو ببر ما نظرمون اینه که با قیمتش همخوانی نداره و به روز نیست

Hjjjjjjj (220 روز پیش)

اخه دوست عزیز حرف شما خنده دار هستش که گفتین فقط به موتور ماشین فکر میکنین اخه شما یکبار سوار 405 بشی متوجه میشی که از اردی یک سر گردن بالاتره پس دومرتبه نگو که موتور نقش مهمی نداره

00a000(131 روز پیش)

اگه این ماشین خوب نیست و توی ایران مسخره اش میکنید پس چرا بردنش توی اسپانیا و آلمان پس اگه جرات دارید جواب بدید

ALI0069 (112 روز پیش)

خلایق هرچی لایق مردم هرچی بخرن همون تولید میشه ما ایرانی نخواهیم خرید چون غیر ایرانی با همین قیمتا سوار شدیم دیگه اینا خنده داره

Show More