صادرات خودرو ایران

صادرات خودرو ایران در سال 1401

صادرات ایران خودرو به ونزوئلا پس از هشت سال وقفه

بهمن 1401: صادرات شرکت ایران‌خودرو به ونزوئلا، پس از ۸ سال از سر گرفته شد. محموله دو هزار دستگاهی محصولات این خودروساز، شامل تارا و دنا، بارگیری و آماده شده است.

مدیرعامل ایران‌خودرو، اولویت در صادرات را ارزش افزوده و سودآوری می‌داند. وی در این باره توضیح داد اهداف حوزه صادراتی ایران‌خودرو تعداد و تنوع خودروها نیست؛ بلکه اولویت اصلی، ارزش افزوده و میزان سودآوری صادرات برای ذی‌نفعان ایران‌خودرو است. با توجه به تحقق نیافتن سودآوری شرکت در سال‌های گذشته در حوزه صادرات، مذاکره مجدد با بازارهای صادراتی مانند عراق و آذربایجان صورت گرفته است، به طوری که حجم فروش ایران‌خودرو به آذربایجان در سال آینده برابر با 50 درصد توان صادراتی سال‌های گذشته خواهد بود.

براساس گفته‌های وی، ونزوئلا یکی از کشورهای هدف ایران‌خودرو است. صادرات به روسیه نیز در دستور کار است. علاوه بر خودروهای سواری، محصولات سنگین و تجاری، قطعات و همچنین موتورسیکلت نیز در سبد صادراتی ایران‌خودرو وجود دارد. ترکمنستان نیز  یکی از بازارهای جدید محصولات ایران‌خودرو است، که به زودی در نمایشگاه خودرو این کشور حضور فعالی خواهد داشت.

امضای قرارداد صادرات محصولات سایپا به بلاروس و روسیه

بهمن 1401: مراسم امضای قرارداد صادرات محصولات گروه سایپا به کشورهای روسیه و بلاروس، با حضور معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت، سفیر کشور بلاروس در جمهوری اسلامی ایران، مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا، مدیرعامل شرکت LCC بلاروس و جمعی از مدیران گروه سایپا و صنعت خودرو در محل وزارت صمت برگزار شد. طبق این توافقنامه، در سال اول 10 هزار دستگاه، در سال دوم 15 هزار دستگاه و در سال سوم 20 هزار دستگاه از محصولات گروه سایپا به کشور بلاروس و روسیه صادر خواهد شد و همزمان در زمینه تولید مشترک در بلاروس همکاری‌‌ها ادامه خواهد داشت.

منطقی، معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت، گفت بلاروس خواهان فعالیت مجدد واحدهای صنعتی در آن کشور است‌. بخش اول موارد مطرح شده در این نشست اجرایی و عملیاتی می‌شود و امیدواریم که با کمک سفیر بلاروس، بخش دوم طی ماه‌های آینده آغاز شود. تبادل تجاری برای تکمیل زنجیره تأمین تولید مشترک اتوبوس به صورت جدی پیگیری خواهد شد تا به یک قرارداد و همکاری مشترک منجر شود.

سفیر کشور بلاروس نیز در این مراسم گفت همکاری‌های صنعتی بین دو کشور دارای چشم‌انداز بسیار خوبی است و مجموعه‌های صنعتی بلاروس و ایران در عرصه‌های مختلف داخلی و بین المللی رقیب یکدیگر نیستند بلکه همدیگر را تکمیل می‌کنند. پروژه تولید مشترک اتوبوس دارای دورنمای خوبی است و با تلاش‌های مشترک می‌توان به فرآیند و مرحله جدیدی رسید.

مدیرعامل سایپا نیز توضیح داد در بازارهای صادراتی از خودروهای کوییک و ساینا استقبال خیلی خوبی صورت گرفته و محموله هزار دستگاهی به کشور ونزوئلا و محموله‌هایی برای کشور عراق صادر شده و در حال صادرات است.

مدیرعامل شرکت LCC بلاروس و شریک تجاری گروه سایپا، از معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت بابت همکاری در صادرات محصولات سایپا قدردانی کرد و گفت نه تنها به فروش خودروهای CBU علاقه مندند، بلکه مایل‌اند تا خط تولید محصولات سایپا در کشور بلاروس راه اندازی شود.

صادرات 2 هزار دستگاهی ایران خودرو به روسیه

دی 1401: مهدی خطیبی، مدیرعامل ایران‌خودرو، در مراسم تبیین توانمندی‌های بانوان گروه صنعتی ایران‌خودرو، درباره صادرات محصولات گفت برنامه صادرات 3500 دستگاهی به آذربایجان، برابر با 50 درصد کل خودروهایی است که طی چند سال اخیر به این کشور صادر شده است. خودرو دنا به سبد محصولات صادراتی افزوده شده و خودروهای تارا و سورن نیز به صورت مونتاژی به این کشور صادر خواهند شد. 

وی افزود صادرات خودرو به روسیه افزایش یافته است. تا پایان امسال حدود دو هزار دستگاه تارا و دنا به بازار روسیه صادر خواهد شد. در سال جاری، ایران‌خودرو با 21 شرکت از زیر مجموعه‌های خود در نمایشگاه خودرو مسکو حضور یافت و موفق به کسب توسعه بازار خوبی متعاقب حضور در این نمایشگاه شد. به ویژه در بخش مربوط به قطعات خودروهای سنگین و موتور، ایران‌خودرو می‌تواند به خوبی عمل کرده و حضور موثری در کشور روسیه داشته باشد. 

11 هزار کوییک برای صادرات به ونزوئلا نهایی شد

آذر 1401: مدیرعامل شرکت سایپا تاکید کرد که تولید صادراتی برای این شرکت بسیار بااهمیت است. وی همچنین افزود اقدامات مناسبی در حوزه صادرات صورت گرفته است‌. در سال جاری تاکنون ۱۱ هزار دستگاه کوییک برای صادرات به ونزوئلا نهایی شده و همچنین علی‌رغم توقف تولید پراید در داخل کشور، ۵ هزار دستگاه خودرو پراید به سفارش عراق در حال تولید است که باید در مدت چند ماه آینده تحویل شود. 

دومین محموله تارا اتوماتیک به ارمنستان رفت

آذر 1401: امیرعباس فرنودی، معاون صادرات و امور بین‌الملل گروه صنعتی ایران‌خودرو، اعلام کرد که دومین محموله صادراتی این خودروساز، شامل خودرو تارا اتوماتیک، به کشور ارمنستان ارسال شد. 

بر اساس گفته‌های وی، قراردادهای جدید ایران‌خودرو با نماینده جدید کشور ارمنستان در اسفندماه سال گذشته منعقد شده و بر اساس آن، محموله اول خودروهای تولیدی این شرکت، شامل تارا اتوماتیک و دناپلاس اتوماتیک، اواخر شهریورماه سال جاری به این کشور ارسال شد. اقدامات مربوط به قرارداد با این کشور به تازگی آغاز شده و شرکت ایران‌خودرو برنامه توسعه بازار ارمنستان با سبد محصولات متنوع را در دستور کار دارد. 

تارا ایران خودرو

وی افزود چندین دستگاه از محصولات گروه صنعتی ایران‌خودرو تا بهار سال آینده به این کشور ارسال خواهد شد و در حال حاضر این محصولات شامل تارا اتوماتیک و دنا پلاس اتوماتیک است. برنامه گسترش شبکه خدمات پس از فروش نیز از برنامه‌ها و اهداف صادراتی ایران‌خودرو به ارمنستان است و این اقدام در راستای افزایش رضایت‌مندی مشتریان کشورهای مبدا صادراتی در خصوص ارائه خدمات بهتر و متنوع‌تر ایران‌خودرو در نظر گرفته شده است. این برنامه در آینده، علاوه بر کشور ارمنستان، شامل سایر کشورهای هدف صادراتی نیز خواهد شد. 

آقای فرنودی خاطرنشان کرد برنامه‌ریزی برای صادرات دو محصول ری‌را و TF21 برای همه بازارهای صادراتی صورت گرفته است‌ و پس از صنعتی‌سازی و تجاری شدن و تولید انبوه، این محصولات نیز آماده صادرات خواهند شد. در حال حاضر برای کشورهای عضو CIS شامل بازارهای روسیه، ارمنستان، بلاروس، ترکمنستان و آذربایجان، برنامه‌هایی در نظر گرفته شده که در حال پیشبرد هستند و در صورت نهایی شدن، اطلاع‌رسانی می‌شوند. 

اولین محموله سایپا به ونزوئلا ارسال شد

آبان 1401: اولین محموله صادراتی شرکت سایپا، با تعداد هزار دستگاه خودرو، با حضور مدیرعامل این خودروساز، وزیر حمل و نقل ونزوئلا و سفیر ونزوئلا در ایران، به این کشور ارسال شد. این محموله هزار دستگاهی، از خودروهای کوییک و ساینا تشکیل شد. 

این محموله هزار دستگاهی خودرو، بعد از دریافت کامل مبلغ خودروها و تسویه حساب با کشور ونزوئلا به این کشور ارسال می‌شود. در حوزه خدمات پس از فروش و قطعات یدکی هم قراردادهایی تنظیم شده و همراه خودروهای ارسالی، قطعات و لوازم مورد نیاز ارسال خواهد شد. 

وزیر حمل و نقل ونزوئلا در این مراسم اظهار کرد که مردم کشور ونزوئلا در نمایشگاه خودرو شرکت‌های ایرانی، از محصولات سایپا بسیار استقبال کردند. در نظرسنجی انجام شده نیز حدود 80 هزار درخواست خرید ثبت شده است. 

محمدعلی تیموری، مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا، نیز گفت که صادرات محصولات، ارزآوری مناسبی برای این شرکت در برخواهد داشت و تا پایان سال صادرات خودروهای گروه سایپا به عراق و ونزوئلا 40 میلیون دلار خواهد شد و در حوزه لوازم یدکی هم 10 میلیون دلار ارزآوری ایجاد می‌شود. این اولین بار است که محموله هزار دستگاهی از محصولات سایپا به کشور دیگری ارسال می‌شود که نشان‌دهنده استقبال خوب مردم کشور ونزوئلا از محصولات گروه سایپا است. 

وی افزود که در حال برنامه‌ریزی برای تولید و ارسال محموله 2 هزار دستگاهی بعدی هستند. در بدترین شرایط تحریم در شرکت سایپا، دو هزار خودرو به صورت روزانه تولید می‌شود که نشان از وجود توانمندی بالای این گروه خودروساز است. 

آقای تیموری امیدوار است علاوه بر این که خودروها به صورت کامل به کشور ونزوئلا صادر می‌شوند، بتوان خط تولیدی را نیز در این کشور ایجاد کرد تا تمام فرایند تولید بدنه و رنگ‌آمیزی در آن صورت پذیرد و حداقل 100 هزار دستگاه در سال تولید شود. امسال در گروه خودروسازی سایپا به صورت روزانه تمام زنجیره تامین، ‌زنجیره تولید و زنجیره خدمات پس از فروش بر اساس شاخص‌های کیفی کاملا نظارت و کنترل می‌شود. هر شرکت خودروسازی در دنیا بخواهد در زنجیره تامین سایپا قرار بگیرد، با توجه به توانمندی‌های موجود در این شرکت، می‌تواند در کم‌تر از 6 ماه محصولش را تولید و عرضه کند. وی اظهار امیدواری کرد که شرکت پارس خودرو، که این محصولات صادراتی در این شرکت تولید شده، تبدیل به قطب محصولات صادراتی سایپا شود. 

برنامه سایپا برای صادرات 50 میلیون دلاری

آبان 1401: محمدعلی تيموری، مديرعامل گروه سایپا، در نهمين همايش كيفيت گروه خودروسازی سایپا اظهار کرد مسير صادرات خودرو به جهان، تولید خودرو باکیفیت است تا بتواند حضور در بازار جهانی را به دست آورد. باید از قطعات باکیفیت در محصولات استفاده شود. شعار شرکت سایپا، «بهترين كيفيت با بهترين سازنده» است كه بايد در همه فرآيندهای گروه از جمله تامين، كيفيت و توليد جاری شود. وی همچنین موارد زیر را متذکر شد:

 • هر شركتی باید برنامه‌ريزی كند تا تيمی كيفيت شكل بگيرد و به صورت ماهیانه بهترين تيم انتخاب و تشويق شود و اين رقابت مثبت به صورت مستمر در طول سال وجود داشته باشد، در آن صورت كيفيت ارتقا می‌يابد.
 • مركز مطالعات راهبردی سایپا بايد روندهای جهش صنعت خودرو در كشورهای مختلف را مطالعه و تحليل كند.
 • برای بازار جهانی باید برنامه‌ریزی شود. برای موفقیت، بايد خودرويی عرضه شود كه 5 سال گارانتی داشته باشد. علاوه بر این باید لوازم يدكی مربوطه ارسال شود تا مشتری منتظر عرضه قطعه موردنياز توسط نمايندگی نباشد.
 • راه رسيدن به سوددهی، كيفيت است. كيفيت در محصولات جاری و محصولات جديد باید به صورتی باشد كه محصولات جديد ايرادهای محصولات جاری را نداشته باشند.
 • هدف‌گذاری سایپا، ارتقا كيفيت محصولات جاری است. سپس تمام عيوبی كه در محصولات جاری وجود دارد نبايد در محصولات جديد مشاهده شود.
 • در چند ماه اخير، قراردادی با كشور ونزوئلا منعقد شد تا 200 هزار دستگاه خودرو كوييك به اين كشور عرضه شود. اين صادرات از دو جهت مهم است؛ اول اينكه اين تيراژ قابل توجه بوده و دومين ويژگی اين است كه درآمد فروش اين صادرات قبل از ارسال محصولات دريافت می‌شود كه اولين سری صادرات با تيراژ هزار خودروی كوييك به زودی به كشور ونزوئلا انجام می‌شود.
 • حجم صادرات گروه خودروسازی سایپا تا پايان امسال نزديك به 50 ميليون دلار خواهد بود.
 • در عراق نيز، پرايد 131 با 5 هزار و 200 دلار صادر خواهيم شد و به زودی صادرات 5 هزار دستگاه خودرو به كشور عراق آغاز می‌شود‌.
 • سیاست صادراتی سایپا، «بهترين كيفيت با بهترين سازنده و قطعه‌ساز» است.
 • مقرر شد پس از طراحی فرمان راست وانت نیسان، توسط شركت زامياد، تا چندماه آينده فرآيند صادرات این خودرو به كشور غنا آغاز شود.
 • در صورت صادرات وانت نيسان به كشور غنا در رده قيمتی 20 هزار دلار و با انجام بهبودهای فنی اين خودرو در زمينه افزايش قدرت حمل بار و گازسوز شدن آن توسط زامياد، اين خودرو در بازار كشور غنا با استقبال رو به رو خواهد شد.
 • در قبال 50 ميليون دلار صادرات تا پایان سال، سایپا می‌تواند 5 هزار دستگاه خودرو چانگان را وارد كند.
 • تجميع خودروهای تجاری در خصوص شركت خدمات فنی رخ داد كه 50 درصد سهام آن به سايپاديزل و 50 درصد ديگر سهامش به زامياد محول شده كه باعث افزايش سود در نمايندگی خودروهای تجاری خواهد شد. 

صادرات 3500 خودرو به آذربایجان تا سال آینده 

آبان 1401: مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو، از سایت تولیدی آذرکرون در منطقه نفت‌چاله کشور آذربایجان بازدید کرد. 

وی راهکارهای رفع موانع موجود در توسعه صادرات و مونتاژ محصولات ایران‌خودرو در این سایت تولیدی را بررسی کرد و گفت که در سال‌های گذشته، هفت هزار دستگاه از محصولات ایران‌خودرو به این کشور صادر شده است. با رفع موانع و توسعه همکاری‌ها، طی یک سال آینده ۳۵۰۰ دستگاه خودرو، معادل ۵۰ درصد از صادرات کل سال‌های گذشته، به این کشور صادر خواهد شد. این خودروها شامل تارا اتوماتیک و دستی، دنا، دنا پلاس و دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک هستند. در حال حاضر سمند و دنا از خودروهای محبوب مردم آذربایجان هستند و تعداد زیادی از این محصولات در خیابان‌های این کشور به چشم می‌خورد.  

صادرات ایران خودرو به آذربایجان
صادرات ایران خودرو به آذربایجان

بر اساس گفته‌های وی، صادرات سودده مهم‌ترین محور تعاملات تجاری در سطح جهانی است و مهم‌ترین دستاورد سفر به آذربایجان و مذاکره، اصلاح قیمت محصولات و توافق بر قیمت مورد نظر ایران‌خودرو برای تحقق سودآوری در صادرات محصولات بوده است. فعالیت تجاری سودآور از منظر هیئت مدیره گروه صنعتی ایران‌خودرو بسیار مورد تاکید است و طبق رویکردهای فعلی ایران‌خودرو، نباید از ناحیه صادرات محصولات متضرر شود و مبنای فعالیت در این حوزه سودآوری مناسب و تامین منافع سهام‌داران است. 

احداث خط تولید در ارمنستان

مهر 1401: علیرضا پیمان‌پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، اعلام کرد که خط تولید خودرو ایرانی در ارمنستان با هدف صادرات به کشورهای حوزه اوراسیا، ایجاد می‌شود‌. در واقع یک خودروساز ایرانی و یک سرمایه‌گذار از طرف ارمنستان اعلام آمادگی کرده‌اند و این موضوع از طریق وزارت اقتصاد ارمنستان و وزارت صمت ایران در حال پیگیری است. 

بر اساس گفته‌های وی، موافقت اولیه برای احداث خط تولید خودرو ایرانی در ارمنستان انجام شده که بر اساس این موافقتنامه، طرح توجیهی آن آماده می‌شود. در حوزه همکاری‌های خودرویی با ارمنستان، تهاتر انجام نمی‌شود. بخش خصوصی ارمنستان، خودرو را از ایران خریداری و در بازار این کشور عرضه می‌کند. خودروهای صادر شده به ارمنستان محصول شرکت ایران خودرو هستند و تاکنون 200 دستگاه خودرو به ارمنستان سفارش‌گذاری شده و در مرحله نخست صادرات خودرو به صورت آزمایشی بوده است و باید منتظر نتایج ماند‌. 

وی افزود در روند صادرات، شبکه خدمات پس از فروش و در دسترس بودن قطعات اهمیت دارد؛ بنابراین با هماهنگی بخش خصوصی ارمنستان مقرر شد بعد از ارسال تعداد مشخص‌شده در مرحله نخست، شاهد افزایشی شدن روند صادرات خودرو به این کشور باشیم. 

تفاهم‌نامه سایپا و کشور ونزوئلا

مهر 1401: طی مراسمی با حضور وزیر حمل و نقل کشور ونزوئلا در شرکت سایپا، تفاهم‌نامه‌ تولید مشترک خودرو در ونزوئلا به امضا وزیر حمل و نقل این کشور و مدیرعامل سایپا رسید. 

محمد علی تیموری، مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا، گفت در فاز اول این همکاری، خودروهای سایپا به صورت کامل (CBU) به کشور ونزوئلا ارسال می‌شوند و در ادامه و با هماهنگی بین دو طرف، خط تولید شرکت ونیراتو فعال خواهد شد و خودروها به صورت SKD مونتاژ می‌شوند. 

وی امیدوار است که با انجام این موضوع در کشور ونزوئلا علاوه بر تامین خودرو برای مردم، اشتغال هم رونق گیرد. او در ادامه نیز از تصمیم دولت ونزوئلا جهت انجام این همکاری تشکر کرد. 

وزیر حمل و نقل ونزوئلا بیان کرد همکاری‌هایی از قبل با شرکت سایپا وجود داشته و آن‌ها به دنبال تجدید این همکاری‌ها هستند. این موضوع با تولید خودروهای مدرن و به‌روز برای مردم ونزوئلا انجام می‌شود و این محصولات می‌توانند نظر مردم را جلب کنند. این تفاهم‌نامه سرآغاز همکاری‌های جدید با سایپاست. بعد از سفر رئیس جمهور ونزوئلا در چند ماه گذشته به ایران، مقرر شد همکاری ها به صورت مستحکم تر از گذشته بین دو کشور ادامه پیدا کند و بر این اساس ونزوئلا می تواند به عنوان مصرف کننده خودروهای سایپا باشد. 

وی افزود در جریان برگزاری نمایشگاه خودروهای ایرانی در کشور ونزوئلا، استقبال خیلی خوبی از خودروهای ایرانی شد؛ به نحوی که نظرسنجی صورت گرفت و مشخص شد که 62 هزار نفر، متقاضی خرید محصولات ایرانی هستند و این نشان‌دهنده علاقمندی مردم ونزوئلا به محصولات ایرانی و خودروهای گروه سایپا است. سایپا می‌تواند مشتریان خاص خود را در ونزوئلا داشته باشد و تلاش دارند که این کشور علاوه بر تولید خودروها در داخل کشور، به هاب منطقه‌ای برای صادرات محصولات گروه سایپا تبدیل شود و با توجه به کیفیت محصولات، سایپا می‌تواند در کشورهای منطقه آمریکای لاتین، جایگاه خوبی پیدا کند. در این خصوص ونزوئلا به عنوان پل ارتباطی برای سایر کشورهای منطقه امریکای لاتین محصولات سایپا را ارسال می‌کند. 

طبق این تفاهم‌نامه، سایپا در مرحله اول، هزار خودرو به صورت CBU از محصولات خود را به این کشور ارسال خواهد کرد و تا پایان سال، 2 هزار خودرو دیگر نیز به این کشور ارسال می‌شود. در ادامه همکاری با ارسال خودرو به صورت SKD و مونتاژ در کارخانه ونیراتو کشور ونزوئلا، خط تولید این کارخانه هم فعال و خودروهای گروه سایپا تولید خواهد شد. 

مونتاژ خودروهای ایرانی در ونزوئلا

شهریور 1401: رئیس‌جمهور ونزوئلا، در نمایشگاه علمی، فناوری و صنعتی ایران و ونزوئلا در پایتخت این کشور، بیان کرد  تولید چهار خودرو ایرانی، موجب صرفه‌جویی اقتصادی مردم می‌شود؛ زیرا برای پیمودن هر صد کیلومتر، تنها هفت لیتر سوخت نیاز است.

بر اساس گفته‌های وی، چهار مدل خودور ایرانی از طریق شرکت «بِنیراَئوتو» (Venirauto) مونتاژ خواهند شد؛ این خودروها با قیمت بین 12 تا 16 هزار دلار فروخته می‌شوند‌. وی معتقد است که باید از فرصت حضور مدیران قدرتمندترین شرکت‌های ایران در حوزه‌های علمی، فناوری و صنعتی، استفاده کرد. در وهله نخست واردات تجهیزات همودیالیز به ونزوئلا و در مرحله بعدی ساخت آن‌ها آغاز می‌شود‌.

رئیس‌جمهور ونزوئلا بر قدرتمند بودن بازار این کشور تاکید کرد و تمایل خود را برای انتقال فناوری و دانش به منظور راه‌اندازی و ساخت یک شهرک صنعتی نیز اعلام کرد. همچنین از اعزام نوجوانان ونزوئلایی به ایران، در چارچوب یک توافق دوجانبه به منظور شرکت در دوره‌های آموزشی علمی و فناوری خبر داد.

نمایشگاه علمی، فناوری و صنعتی ایران و ونزوئلا، در تاریخ 14 تا 18 سپتامبر (23 تا 27 شهریور) در پایتخت ونزوئلا برگزار می‌شود و  هدف آن، تقویت و توسعه همکاری‌ها و تبادل اطلاعات بین دو کشور است.

رئیس روابط عمومی شرکت ونزوئلایی کیم‌بیوتِک گفت که نهادهای دولتی ونزوئلا مرتبط با حوزه سلامت و توسعه تحقیقات علمی، امیدوارند که این رویداد امکان ایجاد اتحادهای استراتژیک بین دو کشور را فراهم کند.گردهمایی شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی در ونزوئلا، فرصت مناسبی برای نشان دادن آخرین دستاوردها به شرکت‌های کشور میزبان و سایر علاقه‌مندان خواهد بود.

صادرات خودرو به ارمنستان

شهریور 1401: مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌ خودرو به ارمنستان سفر کرده و در این سفر، قراردادی در راستای توزیع محصولات ایران‌ خودرو در این کشور، تنظیم و منعقد شد. با وجود هماهنگی‌های صورت گرفته، اجرای فرآیندهای سفارش‌گذاری، تولید خودروهای درخواستی و دریافت وجوه مربوط از مشتری، اولین محموله محصولات راهی ارمنستان شد. این محموله حاوی هشت دستگاه خودرو تارا و دنا اتومات به همراه قطعات یدکی مورد نیاز برای خدمات پس از فروش، است.

هم‌زمان با صادرات محصولات، نمایندگی ایران‌خودرو در ارمنستان نیز در قالب فضایی نمایشگاهی و مرکز ارائه خدمات پس از فروش در ایروان، مطابق استانداردهای ایران‌خودرو، تجهیز شده تا ارائه خدمات به مشتریان تسهیل شود.

با ورود مجدد محصولات ایران‌خودرو به بازار ارمنستان، شرایط ورود به کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا مهیا شده است. لازم به ذکر است که علاوه بر محصولات سواری، صادرات وانت آریسان دو و سایر توانمندی‌های گروه صنعتی ایران‌خودرو در مجموعه‌هایی نظیر ایساکو و ایران‌ خودرو دیزل نیز از اهداف صادراتی به کشور ارمنستان و سایر بازارهای صادراتی محسوب می‌شود.

آغاز صادرات خودرو از سال 1402

شهریور 1401: سید رضا فاطمی‌امین، وزیر صمت، توضیحاتی را درباره صادرات خودرو ارائه کرد. وی در این باره گفت که یک برنامه 4 ساله برای صنعت خودرو طراحی شده که طبق آن، از سال 1402 اقدامات لازم برای صادرات خودرو آغاز می‌شود. بنابراین، امسال تمرکز روی بازار داخلی است و صادرات کمتر از 20 هزار دستگاه خواهد بود. برنامه‌های مربوط به صادرات خودرو، سال آینده اجرایی خواهند شد.

برنامه صادرات خودرو ایران تا سال 1404

دی 1400: دولت نهم، دوازده سال پیش، استراتژی‌ای را برای صنعت خودرو تا افق 1404 تعیین کرد که هیچ‌گاه عملی نشد. اکنون دولت سیزدهم قصد دارد بندهای جدیدی را به عنوان برنامه راهبردی صنعت خودرو اجرا کند که شامل 9 پروژه تحولی است‌. البته لازم به ذکر است که دو بند آن‌ها که مربوط به تولید 3 میلیون دستگاه خودرو تا سال 1404 و صادرات 33 درصد تولید می‌شود، مشترک است. با توجه به وضع تحریم‌ها و کمبود قطعات، چنین برنامه‌هایی بلندپروازانه به نظر می‌رسند. 

»» برنامه تولید سالانه خودرو تا 1404 ««

بر اساس جدول وزارت صمت، ارزش افزوده صنعت خودروسازی از سال 1401 تا 1404 به میزان 5 درصد رشد می‌کند، اما تحقق آن دشوار است. طبق این برنامه، مقرر شده که تا سال 1404، حداقل 10 محصول جدید به سبد محصولاتی خودروسازان اضافه شود. علاوه بر آن، صادرات 900 هزار دستگاه خودرو تا سال 1404 نیز در دستور کار قرار گرفته است.


اخبار واردات خودرو به ایران

جزییات آیین نامه جدید واردات خودرو، شرایط انتخاب واردکنندگان جدید خودرو، قیمت خودروهای وارداتی به ایران و زمان ورود خودروهای خارجی به ایران را در مقالات منتخب زیر مطالعه کنید:

اخبار تولید خودرو در ایران

آخرین وضعیت تولید خودرو در ایران به همراه آمارهای تفکیکی از تولید ماهانه ایران خودرو، تولید ماهانه سایپا، تولید ماهانه پارس خودرو و همچنین تولید ماهانه زامیاد را در مقالت منتخب زیر مطالعه کنید:

نویسنده : مریم سادات نوری

منبع : باما

1 دیدگاه

MIRA(140 روز پیش)

یه نمایندگی نداریم خودمون ازش خودرو بخریم بعد صادر میکنند؟ کشور دیوانه ها همینجاست