قیمت و مشخصات فردا T5 (دانگ فنگ)

اوایل تابستان 1400 بود که با خبر شدیم دانگ‌ فنگ ظاهرا با همکاری شرکت آرین دیزل، قصد عرضه فورتینگ T5 EVO را در کشورمان دارد. حالا نیز خبر رسیده که برادر دیگر این خودرو، یعنی فورتینگ T5 یا همان دانگ‌ فنگ T5 نیز از اواخر سال 1400 به ایران می‌آید. البته این‌بار، پای شرکت خودروسازی فرداموتور درمیان است: فردا T5 یا بهتر است بگوییم FMC T5 به ایران آمده!

سومین دانگ فنگ فردا موتور

خودروسازی فردا موتور، بعد از ناکامی در مونتاژ فردا SX6 در ایران که بدلیل تحریم‌ها بود، در بهار 1400 برادر کوچکتر این خودرو، یعنی فردا SX5 را به ایران آورد. سپس در تابستان 1400 نیز از نخستین سدانش با نام فردا 511 رونمایی کرد؛ سدانی که البته ساخت شرکت دانگ‌ فنگ نبود و ماحصل همکاری جدید فردا موتور با خودروسازی چانگان محسوب می‌شود.

حالا نیز شرکت فردا موتور، سومین دانگ‌ فنگ مونتاژی خود را معرفی کرده است؛ خودرویی که همانند SX6 و SX5 از زیرمجموعه فورتینگ (Forthing) شرکت دانگ‌ فنگ بوده و آمده است تا جای خالی فردا SX6 را پر کند.

T5 پنج نفره یا هفت نفره؟!

فورتینگ T5 یا همان دانگ‌ فنگ T5 که از این به بعد آنرا فردا T5 می‌نامیم، محصول سال 2018 بازار چین است. پس باید آنرا یکی از جدیدترین کراس‌اورهای دانگ‌ فنگ (DFM) بدانیم.

این شرکت، برای پاس‌کردن استانداردهای آلایندگی سطح 6 چین، مجبور شد که در سال 2019 و با بهبود موتورهای این خودرو، نسخه به‌روز شده آنرا بسازد. همین موضوع بهانه‌ای شد تا دانگ‌ فنگ، اولین فیس‌لیفت زودهنگام T5 را هم روی این محصول جدیدش پیاده‌سازی کند. سرانجام این نسخه جدید، با عنوان دانگ‌ فنگ T5 مدل 2020 دوباره به بازار چین برگشت؛ فیس‌لیفتی که خیلی‌ها آنرا نسخه چینی رنو کولیوس نسل دوم می‌دانند!

اما خودرویی که فردا موتور به ایران آورده، مربوط به قبل از فیس‌لیفت T5 است چراکه این خودرو در بازار چین، از سال 2020 به بعد، دیگر با چنین چهره‌ای فروخته نمی‌شود.

البته یک احتمال دیگر هم وجود دارد؛ دانگ‌ فنگ T5 خودرویی 5 نفره است اما یک نسخه 7 نفره هم دارد که با نام T5L فروخته می‌شود. از آنجایی که دانگ‌ فنگ T5L هنوز فیس‌لیفت نشده و همچنان در مدل 2021 خود با همان ظاهر T5 مدل 2018 عرضه می‌شود، ممکن است محصول جدید فردا موتور نیز همین نسخه 7 نفره باشد. البته هنوز چیزی قطعی نشده و همچنان باید منتظر ماه‌های آینده بمانیم و ببینیم کدام نسخه T5 به ایران خواهد آمد.

مشخصات فنی دانگ فنگ T5

فریب ظاهر حجیم T5 را نخورید! چراکه با طول تقریبی 4.4 متر و فاصله محوری 2.7 متر، باید این خودرو را در رده کراس‌های جمع و جور قرار داد. البته در مدل T5L طول کلی خودرو حدود 30 سانتیمتر کشیده‌تر شده و به 4.7 متر رسیده است و مجبوریم آنرا در رده سایزمتوسط‌ها جای دهیم.

فردا T5 با یک موتور 1.6 لیتری تنفس طبیعی و همچنین موتورهای 1.5 لیتری توربوشارژ و 1.8 لیتری توربوشارژ قابل خریداری است که البته موتور 1.8 لیتری‌اش، فقط برای مشتریان T5L خواهد بود. از آنجایی که موتورهای 1.6 لیتری و 1.8 لیتری آن نیز فقط با گیربکس‌های دستی همراه می‌شوند، پس باید منتظر آمدن T5 با موتور 1.5 لیتری‌اش باشیم؛ موتوری با تکنولوژی MIVEC میتسوبیشی که مشخصاتش را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

کد موتور 4J15T
نوع موتور 1.5 لیتر توربو
قدرت 153 اسب بخار
گشتاور 230 نیوتن متر
گیربکس 6 دنده اتومات
مصرف 7.8 لیتر
سرعت 160 کیلومتربرساعت

*اطلاعات جدول فوق، از سایت خودروساز گردآوری شده است.

رقیبان دانگ فنگ T5 در ایران

همانطور که فردا T5 هم نسخه 5 نفره و هم نسخه 7 نفره دارد، فیدلیتی پرایم بهمن موتور نیز تیپ‌های 5 و 7 نفره دارد. پس اولین و مهم‌ترین رقیب T5 مشخص شد! 

از طرف دیگر، محصولات کاملا جدیدی مانند جی‌ام‌سی S350 ریگان خودرو، بی‌وای‌دی تانگ کارمانیا، چری تیگو8 مدیران خودرو، اس‌دبلیوام G05 سیف خودرو و لیفان X80 خودروسازان بم را هم باید از حریفان جدی T5 در بازار ایران بدانیم که البته اکثرشان، قیمتی فراتر از فردا T5 هفت نفره دارند.

اما اگر فرداموتور، T5 پنج نفره را به ایران بیاورد، کارش سخت‌تر می‌شود چراکه اکثر کراس‌های کامپکت بازار کشورمان، هم‌رده آن محسوب می‌شوند؛ از سوئیست DX3 دیار خودرو بگیرید تا کی‌ام‌سی K7 و جک S5 نیوفیس کرمان موتور، از دیگنیتی بهمن موتور بگیرید تا چری تیگو7 جدید مدیران خودرو و حتی اسکیلاس T60 شهر خودرو و هایما S7 توربو پلاس ایران خودرو. 

قیمت دانگ فنگ T5

در بازار چین، قیمت فردا T5 با موتور 1.5 لیتر توربو، حدود 90 تا 130 هزار یوآن است. اما اگر همین موتور را روی T5L قرار دهید، قیمتش 110 تا 140 هزار یوآن می‌شود. به عبارت بهتر، محصول جدید خودروسازی فرداموتور، قیمتی در حدود 14 تا 21 هزار دلار دارد.

»» قیمت روز خودرو

»» قیمت روز فرداموتور

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما